EMANCER-Twilight And Randomness (CD-2008, Naga Productions)

Kdybych udělal sociologický průzkum mezi black metalisty a zeptal bych se, jestli znají kapelu EMANCER, pochybuji, že by mi polovina dotazovaných byla schopna nějakým způsobem odpovědět. Dnes už ale dávno neplatí, že ty nejlepší kapely vydávají svá CD u těch nejznámějších labelů. Příkladem je právě také tento norský projekt, který instrumentálně a textově zaštiťuje pouze jediná osoba jménem Mithrin a „křoví“ mu dělají přátelé Gorbag a Helstein, vystupující zde pouze jako vokalisté. Pokud se trochu pečlivě zaměříte na diskografii tohoto velmi tajemného projektu, dostanete poměrně zajímavou tajenku. EMANCER se na norské black metalové scéně pohybují už od roku 1996 a album „Twilight And Randomness“ je již pátým v pořadí a hned na úvod předesílám, že nejde o jen tak obyčejný produkt. „Twilight And Randomness“ je totiž souborem avantgardní černoty, balancující na hraně naprosté dokonalosti. Ve svém příměru bych však mohl jít ještě mnohem dál. Z jednotlivých kompozicí doslova stříkají gejzíry nápadů a přitom každý z nich má svůj vlastní statut. Hudba EMANCER je postavena sice stále na black metalovému základu, nicméně posluchač zde najde také celou řadu naprosto nečekaných stylových kotrmelců, které ovšem neproměňují nahrávku v neposlouchatelný brak. To spíše naopak.

Propracované skladby mají pevně stanovený základ, tu a tam rozšířený, někdy zúžený, ovšem důležité je, že i na své si přijdou jak příznivci kytarových melodií, tak také posluchači rychlého „severského větru“. V podstatě každá skladba je úžasnou samostatnou jednotkou, mající svůj vlastní příběh a neméně sladkou pointu. Je až neuvěřitelné, kolik nápadů lze vůbec zakomponovat do jedná skladby. Pravda, album rozhodně není určeno k několika málo poslechům.Ucho fanouškovo si musí nejprve projít nepřebernou spletí avantgardních příkoří, aby si následně mohlo celou tu nádheru osvojit a následně z ní vytěžit nejeden krásný zážitek. Album mi připomíná naprosto skvěle sestavenou mozaiku, kterou prostupuje vysoká instrumentální vyzrálost, zkombinovaná s neuvěřitelně citlivě nastaveným feelingem. Dalším pozitivem také je, že EMANCER využívají nejen klasických hudebních nástrojů, ale svou efektivnost staví na využívání umělých zvuků, přičemž některé úryvky jsou skoro až hororově strašidelné. Norové se zkrátka vůbec neuzavírají před světem do ulity, svou inspiraci čerpají určitě i z ostatních nemetalových žánrů, a proto je „Twilight And Randomness“ tak pestrá a dobrodružná nahrávka. Speciální rozbor si zaslouží také vokály a jak už jsem výše uvedl, patří zcela do kompetence zbylé dvojice Gorbag / Helstein. Prvně jmenovaný se zaměřuje především na šílenější screaming, přičemž čisté zpěvy a recitace předvádí svými hlasivkami jeho neméně schopný kolega.

Všechny tyhle pozitivní faktory se po zamíchání rovnají naprosté hudební explozi, chce to jen dostat celou tuhle nádheru pod kůži. Páté album EMANCER je jedním slovem vynikající a prakticky na něm neshledávám jediné negativum. Proto právě toto album mohu s klidem označit za vůbec to nejlepší, co jsem v letošním roce zatím slyšel. A to ještě v bookletu stojí zpráva o tom, že materiál byl skoro dva roky natočen a až další rok nato se dočkal konečné realizace. A pointa? Možná to bude pro mnohé jedince překvapení (pro mě to před časem byl také téměř šok), ale toto slovutné CD vyšlo u české undergroundové firmy Naga Productions! Tomu říkám skutečný kauf. Kluci český, můžete být na sebe pyšní, protože tak kvalitní nahrávku zahraniční kapely ještě žádný tuzemský label rozhodně nevydal!Nechtěl bych se samozřejmě mýlit, ale na povedenější porci hudby si v tomto ohledu rozhodně nevzpomínám. Gratulaci tedy závěrem rozděluji mezi oba tábory a pevně věřím, že jejich spolupráce bude i nadále pokračovat. Vynikající album! Respekt, úcta a obdiv!

ALL

http://www.emancer.net/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *