ELYSIUM – Nine Ways To Leave (CD – 2009)

elysiumAby death metal nebyl mrtvý, musí se s ním umět zacházet. Kapela ELYSIUM se po takovém průměrném laškování v podobě předchozího CD „Private Hell“ usadila, získala zkušenosti, které následně zúročila na aktuálním „Nine Ways To Leave“. Kolekce devíti skladeb představuje propracovanou smrtící tvář, je plná nápaditých a především překvapivých momentů. ELYSIUM výrazně vsadili na melodickou vlnu a ovoce sklízí hned s otevírající „Bloodstained Bridal Vail“. Lepší kousek na úvod snad ani nemůže být. Dalším ústředním hřebem (a dost možná úplně nejlepší skladbou) je posmutnělá píseň „One Day She Will Ask“, drahokam přímočarosti, ale také melodické hry. Tady si ELYSIUM skutečně instrumentálně smlsli a ani patřičná efektivita nezůstala ležet ladem.

V obdobných náladových intencích dále pokračuje „Betrayed By Your Blood“, a protože kapela ve vší počestnosti spolupracuje s Jardou Šantrůčkem (DESPISE), můžete tohoto čestného hosta slyšet v tradičních kytarových liturgiích (obdobně jako na „Private Hell“). Jarda však nezůstal jediným hostem, ve skladbě „When Pleasures Turns To Curse“ se překvapivě objevil nástroj Ashoka z ROOT, a aby toho nebylo málo, výraznou měrou se do drážek CD zapsal další člen DESPISE, Beavis, jenž okořenil většinu skladeb svým sebejistým screamem. O krapet menší měrou vypomohl ještě Honza Kolesák z kapely HUMAN SCUM, který se rovněž přičinil o to, že jsou ELYSIUM pestrobarevní jako nikdy předtím. Jako kdyby kapela z ničeho nic našla klíč k otevření death metalové skříňky, žádná nuda, a to i přesto, že se nejedná o dílo, jenž by svou progresí „ničilo ostatní soupeře“.

15330Občas však není na škodu, když se čerti drží svého kopyta. O ELYSIUM to platí dvojnásob. Kdyby tomu bylo jinak, nikdy by nevznikly další povedené kousky jako např. instrumentální „The Last Sunrise“ či orientem nasáklá „Touch The Sky“. Právě tato skladba je silným reprezentativním vzorkem na úplný závěr. Po hudební i zvukové stránce tak kapele nelze vůbec nic vytknout a já osobně kdybych patřil mezi autory samotné, rozhodně bych byl spokojen. Deah metalových kapel je sice dost, ovšem z té spousty nejsou rozhodně všechny kvalitní. „Nine Ways To Leave“ je nenápadné album (nenápadné kapely) a možná právě proto je celkový výsledek ještě blyštivější. Kromě hudby samotné mě však upoutal i art work bookletu. Je postaven na jednoduchých malbách, žlutá kolorizace vypadá překvapivě hodně dobře, byť mnozí třeba budou úplně jiného názoru. Silnou myšlenkou bylo i zasazení textů do motivů pohřebních parte, skoro měl polilo horko, když jsem to na vlastní oči viděl. Stejně tklivá atmosféra pak vychází z textů, ale to už bych prozrazoval moc… Na ELYSIUM si můžete vsadit!

CD vyšlo jako součást časopisu PAŘÁT

ALL

http://www.elysium.wz.cz/?cz/news

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *