EDITOR-Realita? (CD-2004, Hirax Records)

Nové album slovenské kapely EDITOR vyšlo u Hirax Records za přispění českého vydavatelství Střílek Records. Už tento krok něco naznačuje. Ano, EDITOR tak trochu opustili agresivní hard core a vrhnuli se na vcelku nekomplikovaný mix HC a punku. Někdy jde skoro až o bezstarostný bigbít (viz. skladba „Použi pasť“). Úvod alba však na žádný stylový odklon nepoukazuje. Skladby jako „Realita“ nebo především „Boj“ jsou vcelku příjemnými hitovkami, které se každému musí ihned zarýt do hlavy. Horší je to však se skladbami následujícími. „Panic“, to je snad skladba vypůjčená od našich ALKEHOL. Text je opravdu příšerný.

Sice měla tahle skladba působit jako vtípek a odlehčení, ale výsledek je spíše trapný. Totéž se dá říci i o podobné blbosti „G.E.C.“ a opět alkeholovské „Pripíjam“. Je mi jasné, že do politicky kritické vážnosti chtějí EDITOR zařadit trošku odlehčenější témata, ale já se ptám: „Proč za takovouto cenu?“ Totální konec však přichází se skladbou „Možno“. Pokus o baladu jednoznačně nevyšel. Pokud vokalista Doctor zvládá agresivní frázování, tak čistá poloha jeho hlasu je opravdu uši trhající. To už ani nemluvím o velice „intelektuálním“ textu.Abych to tedy shrnul. První polovina alba přináší slušnou porci skladeb, ve druhé se chalani zakopali do punkové primitivnosti. Některé tracky jsou tady úplně zbytečně (a to ani nemluvím o závěrečných bonusech).

Závěr alba je uplácán, řekl bych, z nouze. EDITORU mnohem více sluší kritika vlastní politické scény (sakra, na tom Slovensku bych nechtěl žít :-), ještě že u nás máme samé poctivé politiky, kteří myslí na obyčejné lidi :-), než neustálé opěvování chlastu a dalších nesmyslných, nic neříkajících, hovadin. Příklon k punku jak po stránce lyriky, tak po stránce hudební, k EDITORU vůbec nesedne. Polovina matroše tedy v pohodě, druhá se nedá poslouchat… Pochvalu zaslouží skvěle zpracovaný obal i booklat. Na CD najdete rovněž videoklip ke skladbě „Použi pasť“. STOP KDH (PUNK:-)!

ALL

http://www.editor.sk/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *