EAST TRANDING WANG-Favela, Yayo, Caipirinha (CD-2005, Nailboard Records)

Hodnotit nahrávku estonských EAST TRANDING WANG je velice složité. Staví mě totiž do dvou názorových poloh, které si navzájem široce odporují. Kapela si vybrala hodně oprýskanou hudební odnož, ze které se v současnosti příliš vydolovat nedá. Útěchou budiž alespoň to, že svou verzi předkládá ve značné profi kvalitě a ani skladby samotné nejsou vyloženě špatné. Ve větší míře se jedná o punkové skladby s nádechem hardcoru, do nichž byl naroubován metalový základ. Výsledkem je alternativní metal amerického či britského střihu, jež slavil velké úspěchy v průběhu devadesátých let. Pokud jste v té době sledovali MTV, museli jste určitě na podobné spolky narazit.

EAST TRANDING WANG ve své tvorbě na tyto soubory nezakrytě navazují a pokud byste měli možnost slyšet nějaký jejich song třeba v rádiu, rozhodně byste netypovali, že tahle parta pochází z Estonska. V tomto mém úsudku mě nejvíce utvrzuje opravdu výstavní zvuk a dále pak precizní výkon vokalisty, a to samozřejmě s přihlédnutím k naprosto perfektnímu anglickému frázování. Přes všechny klady a kvality však musím konstatovat, že deska má, jak už jsem na úvod zmínil, jeden velký nedostatek a tím je čistá neoriginalita. Bohužel podobných kapel existují mraky a ještě hroší je pro podobnou kapelu to, že všechny ty mraky kapel umějí skvěle hrát. Nicméně jen ti nejlepší se dokáží vyprostit od zbylého zástupu a v tom je zřejmě ta největší výhra. EAST TRANDING WANG zatím tohle nedokáží, a tak vůbec nemůže být divu, že i jejich nahrávka s patřičnou kvalitou skončí v propadlišti dějin.Další výrazný problém vidím v tom, že podobné kapely rozhodně nechtějí hnít v metalovém undergroundu a spíše se snaží získat co největší počet posluchačů. Zároveň tak jednu scénu opouštějí a ve druhé se tiše ztrácí. Kdyby podobné album vyšlo v devadesátých letech, kapela by již teď měla tolik peněz, že by do konce života možná ani nemusela nic natočit. Ovšem i největší sláva kapel jako THERAPY? a THE ALMIGHTY je dávno pryč, a to se skutečně jedná o žánrové špičky, které ještě sem a tam mají co říci. Už méně lidí se však zajímá o jejich nahrávky, ačkoli i ty současné nejsou vůbec špatné.

A když už jsem zmínil tyto dva soubory, které dle mého soudu EAST TRANDING WANG nejvíce ovlivnili, nemohu nevzpomenout na alternativní emo hardcoráře HELMET. Prvky jejich tvorby jsou zde naprosto nepřeslechnutelné, viz např. podobné hlasové efekty vokalisty a dosti časté „stop riffy“, prokládané melodickými nápěvy. Tohle „know-how“ patří jednoznačně do dílny Američanů a bylo by velmi s podivem, kdyby tuto partu EAST TRANDING WANG nikdy neslyšeli. Ale třeba se opravdu pletu… I přes všechny pochybnosti však není tento počin nikterak revoluční ani originální. Jednoduše jde o soubor jedenácti nadprůměrných melodických písní, nijak neurážejících ani neohromujících. Doporučuji jako pohodovou hudební kulisu do auta. Několikrát se mi tento pokus osvědčil. Doma jsem se však už docela dost nudil. Z toho všeho tedy vyplývá jediné. „Favela, Yayo, Caipirinha“ je dobrá deska, a to žel v dnešní době už k prolomení ledů nestačí. Pánové, pokuste se zaexperimentovat a vykročit z řady!

ALL

http://www.estonianmetal.com/bands.php?id=119

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *