DRACO HYPNALIS – Balance Of Moments (CD-2012, Zero Budget Productions)

DRACO HYPNALIS jsou pro mě takovou lochneskou příšerou. Vždycky se vynoří se solidním albem, ovšem velice brzy se za nimi zavře voda. Dokonce se přiznám, že jsem tuhle zlínskou partu už dávno považoval za mrtvou. Ještě v minulém roce se však hoši postarali o vydání doposud nejlepšího materiálu, a to znovu pod osvědčenou značkou Zero Budget Productions, která v poslední době tíhne k realizacím nevšedních hudebních pochoutek, přičemž zrovna DRACO HYPNALIS dali dohromady vskutku těžce stravitelný chod, jež může směle konkurovat nejlepším tuzemských nahrávkám současnosti. Bez přehánění!

„Balance Of Moments“ je pro mě materiálem vskutku těžce stravitelným, nicméně od prvního poslechu mě na téhle omračující skládance cosi fascinovalo, byť z úplně prvotních poslechů jsem byl spíše rozpačitý. Hudba DRACO HYPNALIS je totiž o natlakované intenzitě, maximální výbušnosti a pokud posluchač není dostatečně připraven na příchod „tisíců barev a kouzel“, rozhodně se do této hudební tříště nedostane. Nahrávka vyžaduje ničím nerušený poslech a zároveň i poslech opakovaný. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že materiál na „Balance Of Moments“ není určen pro posluchače, jež v hudbě vyžadují nějaký řád či dokonce zvolnění před ústředním momentem, po kterém by ta či ona skladba kulminovala v pravdě očekávanou extázi. Nic takového se na desce neděje, alespoň tedy pokud nahrávku teprve poznáváte. Pak se ale začnou dít věci!

Hned v úvodní „We Are Only Dewdrops“ se vyskytuje hned několik oddechových pasáží, ačkoli salva orchestrací v součinnosti s death metalem je natolik silná, že dokonale odbourává myšlenky na „therionovský“ patos. Proto bych DRACO HYPNALIS rozhodně nestavěl do jedné řady s kapelami, které se honosí leckdy pofidérním označením „symphonic metal“. Tahle parta je zkrátka stále ještě o smrtících metalových injekcích, o propracovaných skrumážích a v neposlední řadě také o souznění dalších nástrojů s těmi metalově standartními. Na mysli mám předně houslové party Jitky Šuranské, členky zlínské filharmonie, jejíž hra je vskutku lahůdková. Své velké představení ovšem rozehrávají i klavírní party v goticky laděné kompozici „Beyond The Bent Seas“, jejíž struktura opravdu připomíná kompozici z klasické hudby.

Obdobně posazenou hudební mašinou byli kdysi němečtí HAGGARD, jenže s tím rozdílem, že jejich hudba nebyla zdaleka tolik extrémní a ve své podstatě inklinovala spíše k doom metalu. To ovšem zdaleka není případ DRACO HYPNALIS, kteří se patrně záměrně drží onoho metalového glancu, ovšem zároveň se neštítí ani rockových odkazů, anebo dokonce rozličných folkových elementů, které jsou ovšem řádně skryté….ale to už bych se opakoval. Tvrdá slupka zlínské kapele každopádně stále velmi sedí a je určitě dobře, že klukům podařilo dát dohromady takto komplikovanou skládanku, do které jsem se dostával opravdu hodně dlouho. Na nahrávce skutečně nelze nalézt výrazně slabšího místa. Od prvních vteřin je zkrátka co poslouchat a rozhodně nečekejte, že by se vám tohle CD rychle oposlouchalo. Naopak mu musíte dát šanci, je to bestie, bude se vám vzpírat, ale pokud vydržíte, užijete si s „Balance Of Moments“ spoustu příjemných okamžiků. Tleskám a doporučuji!

ALL

http://bandzone.cz/dracohypnalis

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *