DORMANT ORDEAL – It Rains, It Pours (CD-2013)

Již takhle košatá metal scéna v Polsku hlásí další přírůstek do rodiny! Můžete mi věřit, nemusíte, ovšem znovu tu máme co do činění s velmi kvalitním bandem, jenž sice netrhá rekordy v soutěži o nejoriginálnější nahrávku, ovšem i tak je debutové CD „ It Rains, It Pours“ velice zdařilé, především milovníci melodického death metalu s ním budou určitě spokojeni. Při charakteristice „melodický death metal“ si však rozhodně nepředstavujte tradiční skandinávské představitele, protože DORMANT ORDEAL nepatří ke kapelám, které by se vyžívaly v lehtivých kytarových sólech.

Když už se však k něčemu podobnému přece jen rozhoupou, jedná se vskutku kratičký časový úsek. Hudba Poláků je naopak postavena víceméně na přímočarosti, chytlavých kytarových riffech, jež překvapují především svoji variabilitou. Dle dynamiky nahrávky, sekaných kytarových riffů a především nástrojovému rozvrstvení na první poslech rozšifrujete, že máte co dělat s moderní nahrávkou, která má se starou deathmetalovou školou společné pouze základy a nástrojové obsazení. Rovněž vokální linky zpěváka Macieje deklarují svoji přílišnost k současnosti. To znamená, že v jeho projevu rozhodně nenajdete growlingové hloubky, spíše se můžete připravit na rozzlobenou jakost skřehotu, no do hudby pasuje skvěle.

Kromě dalších důležitých atributů, mezi které řadím podařený zvuk a instrumentální výkony, rád se zastavím u jakési „příjemné energie“, která se v drážkách CD ukrývá. Rozhodně zapomeňte na rozmasakrovaná lidská těla made in CANNIBAL CORPSE a rovněž neočekávejte močení na písmo svaté ala BEHEMOTH. DORMANT ORDEAL jsou ve svém hudebním směřování mnohem niternější a do jisté míry i lidštější, stačí si koneckonců přečíst filozoficky laděné texty, jejichž podstata jakoby hybnou silou ovlivňovala i samotný hudební obsah. I přes distance od všemožných bestialit jsou však polští rutinéři neskonale agresivní a nikterak nepodstrkují posluchači berličku podbízivosti.

„It Rains, It Pours“ je po všech stránkách szdařilé album! Umělecký dojem navíc umocňuje vskutku precizně zpracovaný obal i booklet, zkrátka tohle CD si každý sběratel hudebních nosičů musí zařadit do poličky s velkou radostí. A nejen to. DORMANT ORDEAL dokáží bez fanfár a potlesků odsuplovat muzicírování kapel, nad kterými jste už třeba dávno zlomili hůl. Je jen škoda, že hoši nemají takové jméno, aby se v dohledné době dokázali výrazněji prosadit. Každopádně opravdu fascinující debut, kterému by byla škoda nedat šanci. Co se týče shánění tohoto produktu v Česku, tak ve všech ohledech bude asi nejlepší napsat si o něj přímo samotné kapele. Zdá se, že DEATH METAL IS NOT DEATH! Jo, to polské podsvětí! Borci, fakt se mi to moc líbí! Další to velké překvapení od našich severních sousedů!

ALL

https://soundcloud.com/dormant_ordeal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *