DIRTY SHIRT-Different / Revolution (CD-2004)

Z Francie k nám dorazil opravdu velice podivuhodný kotouček (borců z Rumunska?!?). Zatímco některé kapely se snaží všemožně vyvléci z různých stylových škatulek, tak DIRTY SHIRT jdou na celou věc úplně opačně. V zásadě se ale nedrží jednoho stylu. Jejich hobby totiž spočívá v tom, že každá ze skladeb je utvořena v jiném „hudebním žánru“. Opravdu jsem ještě nikdy nic podobného neslyšel ani neviděl. DIRTY SHIRT tak utvořili kompilaci z vlastních skladeb a přitom máte pocit, že každý kousek hraje úplně jiná kapela. Ještě než vám tenhle kolotoč popíšu, tak ještě uvádím, že na tomto CD se nachází celkem dvě dema. První část tvoří materiál nazvaný „Different“ a vznikl koncem minulého roku. O něco starší skladby spadají do části nazvané „Revolution“. Samotné demo spatřilo světlo světa v březnu 2004.

Teď už ale k tomu nejpodstatnějšímu. Úvodní skladba z dema „Different“ se nazývá „Bitch“ a nese přízvisko „mix of techno and metal“. Myslím, že k této šílenosti nemusím víc dodávat. Představte si tuctovou „techno-dýzinu“ v kombinaci s razantními kytarami a jste doma. Zní to ale opravdu zajímavě. „Tell Me Why“, alias „industrial metal“, je už řádný masakr. Jako když spojíte MINISTRY a SOULFLY. Prostě schizofrenie prvního řádu! Zjemnění přichází se sladkou skladbou „Loneliness“ (slow rock)!!! A je to opravdu slow rock! Balada jak od nějaké české pop hvězdy. „Gone“ (mix of electro and metal) dýchá tajemností a téměř až gotikou. Další oddech přichází s „písničkou“ „Rise“ (atmospheric and metal).Krásnou melodickou věc podpořila zpěvačka (její jméno však prameny, které mám k dispozici, neuvádějí) s opravdu nádherným vokálem. První část ještě zakončuje prazvláštní intro nazvané „nOAPTE bUNA“ (a Romanian children´s song, after one minute of break) a dále pak experimentální skladba „UB“, která prý doznala rovněž klipového ztvárnění. Demo „Revolution“ startuje stejně pojmenovanou skladbou. Nese přízvisko „mix of electro, metal and progressive“. Prostor dostal opět dívčí zpěv, ovšem tentokráte mu sekunduje rovněž vokál mužský. Song zní asi jako když smícháte DREAM THEATER s nějakým EBM projektem.

Electro – alternativní píseň „Break Up“ zase malinko připomene depkaře PORTISHEAD, ovšem trošku ve zdivočilejší formě. „Skizo“ (funk, metal, electro) je rovněž silná káva. Experiment na pomezí téměř neslučitelných žánrů, nepostrádající „písničkovost“. I tento kousek tak trochu balancuje na hraně EBM, metalu a čert ví čeho všeho. Závěrečným pozdravem je opět skladba nazvaná „UB“, ovšem v poněkud odlišné verzi. Podrženo a sečteno, DIRTY SHIRT možná nejsou ti nejlepší hudebníci na světě, ovšem jsou ochotní jít ve svých představách až za hranice fantazie. Tohle je CD, před kterým se klaním. Chci věřit, že o DIRTY SHIRT ještě uslyšíme. U podobných seskupení nenarazíte na nudu ani omylem. Jen ten oficiální vydavatel stále chybí…

ALL

dirtyshirt.mihai@home.ro

http://www.dirtyshirt.home.ro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *