DEVASTATHOR

devasthatorVíc jak před rokem jsem od Davida z DEVASTATHOR dostal jejich druhé demo „First Date“ na recenzi. Recenzi jsem napsal, ale pak jsem o této kapele neslyšel ani zmínku, ani leták na koncert, nic, žádná zmínka. Divil jsem se tomu, navíc už z naší krátké emailové konverzace ohledně dema, pak i z dema samotného, se dalo tušit, že David „Nimrod“ Nerodil bude asi fajn kluk. No a tak jsem se rozhodl, že se ho zeptám na pár věcí…

Čau, na začátek nuda nuda nuda, představ se trochu neznalým…

Zdravím Tě, Gory, a s Tebou i čtenáře bulvárního plátku R.U.M.zine. Jsme kapela tří fešáků, která funguje s nechtěnými pauzami skoro 6 a půl roku ve složení: Sprato (vocals, bass), Bitls (guitar) a Nimrod (drums). Zkoušíme v Českém Těšíně v rodinném domku mých prarodičů a na kontě máme zatím dva dema – The Mutilated z roku 2000, které vydal náš kamarád Honza Lukeš a First Date, které jsme si na vlastní náklady vydali sami v roce 2003.

Jak je na tom DEVASTATHOR skoro dva roky po vydání „First Date“? První rande s posluchači se podle mě povedlo, co se událo od té doby? Je zaděláno na dlouhodobý vztah ? A vůbec, co je nového za ty dva roky, brzy po vydání demoCD vás opustil Bítls, už máte nového kytaristu, zase to je David ? Kdo to je a jak jste k němu přišli?

Musím Tě trošku poopravit. Bitls sice po natočení First Date odešel za prací do Prahy, ale zanedlouho se zase vrátil, takže hrajeme opět v sestavě v jaké jsme vznikli. Co se týče dalšího CD, tak pokud všechno klapne, tak v březnu tohoto roku bychom měli začít točit naše třetí demo. Všechno to závisí na našem kamarádovi, který pracuje v Irsku. Snad to vyjde, protože bez jeho sponzorské pomoci bychom si natočení dema z vlastních kapes momentálně nemohli dovolit. Někteří totiž ještě študujeme. Máme už nějaké nové skladby, které vznikly po vydání First Date a na dalších se pracuje. Dohodli jsme se, že CD bude obsahovat 6 skladeb. Název však ještě není znám.

devforestMarně jsem hledal jméno DEVASTATHOR na seznamech vystupujících kapel na různejch festivalech a na webu nebyl seznam koncertů taky nikterak obsáhlej. Kolik jste toho tedy tak nějak odehráli, letní festivaly byly? Jak se vám kde líbilo?

Máš pravdu, s koncertama to není žádná sláva. V poslední době jsme ale začali úzce spolupracovat s třineckým klubem BarRockO, kde vracíme výměny kapelám. Bez výměnných koncertů bychom nehráli snad skoro vůbec (kromě našeho regionu). Myslím si, že zatím nejsme kapela na takové úrovni, aby nás někdo někam zval jenom tak. Výměny jsou pro nás v tuto chvíli hodně důležité. Na letním festivalu jsme hráli jenom tady u nás ve Vendryni a jednalo se o BarRockO Open Air, kde kromě soutěžních kapel, vystoupily i známější kapely (Ador Dorath, Shatter, atd.). Z tohoto festivalu bude i DVD, které bylo točené na tři kamery a zvuk byl brán přímo z mixu. Už jsem měl možnost vidět pár písniček a je to bomba!!! Možná dáme jednu naši live pestku jako bonus na chystané demo. Na tento rok se chystá už třetí ročník tohoto festivalu. Snad nic nepokazím, když řeknu,že už jsou potvrzeny kapely jako Locomotive, Isacaarum, atd.

Byl jsi loni na nějakém větším festivalu jako divák? Brutal, Obscene a podobně? Jaký je tvůj pocit, jak se ti vůbec líbí tyhle letní festivaly jako divákovi a jak jako vystupujícímu? Pokud někde hrajete, třeba ne přímo festival takových rozměrů, zajímají tě další kapely a nebo už chceš radši pryč?

Na Brutalu ani na Obscene jsem zatím nebyl, ale už nějaký ten rok se tam chystám. Rádi bychom si tam někdy zahráli. Pořadatelé se nám asi sami neozvou, takže pro to budeme muset něco začít dělat. Poslední 4 roky pravidelně navštěvuji Noc plnou hvězd v Třinci, protože to je od Těšína kousek. Když hrajeme s jinýma kapelama, tak se samozřejmě zajímám i o ně. Kromě celé kapely se spíš zaměřuju na bubeníky. Rád jsem na akcích spíš jako vystupující, protože nemusím platit vstupné , ale občas se zajdu podívat na koncert i jako divák. Pravidelně jezdím třeba na akce, které pořádají C.TURBULENCY v Ostravě.

Musim se přiznat, že jsem váš web schválně sledoval chvíli po tom, co jsem napsal recenzi. Pobavilo mě, jak jste ji na návštěvní knize hodnotili .

Ano, pamatuju si na to. To víš, měli jsme radost. Byla to vlastně první recenze, která kdy vyšla na tento náš druhý počin a navíc kladná, takže jsi nás mile potěšil.

Tipuju, že máte hodně rádi Cannibal Corpse, obzvlášť z dob Hammer Smashed Face nebo Tomb of the Mutilated… Je to tak? Jaký jsou vaše další oblíbený kapely?

Cannibal Corpse je jednou z našich oblíbených kapel, ale máme rádi samozřejmě i jiné kapely. Všichni posloucháme kromě death/grindu i jiné hudební styly. Mně osobně se líbí český rock (Alkehol, Tři sestry atp.), punk a kromě toho i písničky Voskovce a Wericha. Bitls má rád kapely jako Scooter, Evanescence vs. COF, Dimmu Borgir atp. Sprato kromě death/grindu ulítává na old school hardcoreu a crustu.

devforest1V bookletu se píše „All music by DEVASTATHOR“. Jak u vás probíhá proces komponování? Jeden přinese z domova nápad a pak to společně dotáhnete, nebo to od začátku vzniká ve zkušebně? A vůbec máte někdo hudební vzdělání anebo jste od počátku samouci?

Já s Bitlsem jsme samouci. Jediný Sprato absolvoval LŠU na akustickou kytáru. Komponovací proces u nás probíhá dvěma způsoby a v podstatě jsi ho nastínil už v samotné otázce. Buď každý z nás donese z domu nějaký nápad, ten pak zahraje ostatním a pokud se ujme, zapíšeme ho do notesu. Když je v notesu cca 7,8 takovýchto riffů, tak se snažíme je nějak roztřídit, vybrat z nich ty nejlepší a pak je zkomponovat dohromady aby se k sobě hodily. Druhý způsob je, že na zkouškách jamujeme, takže riffy vznikají přímo ve zkušebně. Nově vzniklé písňe necháme „uležet“ a po té je ještě drobně upravujeme a nebo je překopeme celé.

Na webu je zmínka, že „First Date“ vyjde teď na 1/3 – splitku, řekni tedy, o co jde a jak jste se k tomu dostali?

Dostali jsme se k tomu tak, že jsem rozesílal naše demo do všech koutů světa a američanovi jménem Matt Edwards se to zalíbilo natolik, že se rozhodl to vydat na splitku. Jde o 3-way split s ruskou kapelou SMERSCH a anglickou VOLCANUS. Má to vyjít teď v únoru nebo začátkem března pod hlavičkou jeho undergroundové firmy YOUSNS RECORDINGS. Na tomto splitku budeme mít celkem 8 skladeb, k pěti skladbám z First Date přibyla jedna skladba z dema The Mutilated (konkrétně Inhuman Death) a dvě skladby (Fatal Night a Ecstasy Above Dissected Body) nahrané živě z koncertu ve Vendryni (28.9.2002)

Jak často zkoušíte? A kolik máte připravenýho materiálu na další zásek a na kdy to tak plánujete?

Zkoušíme jedenkrát týdně, podle potřeby i vícekrát. Teď když se chystáme natočit další demo to bude častěji, protože bychom si chtěli s jednotlivými skladbami více pohrát a dovychytat případné mouchy. Skladeb máme celkem dost, takže je z čeho vybírat.

A jak je to s texty? Na CD jste se o to podělili s Bítlsem, bohužel ale nevím, o čem jsou. S výjimkou Animosity, jejíž text byl zveřejněný na webu. Můžu tak jen hádat z názvů. Mohl bys tu tedy alespoň okomentovat texty na First Date (aspoň ty tvoje)…?

Intended for Destruction (určený k destrukci) – je to text o týpkovi, který byl nešťastnou náhodou určen k záhubě a jeden šílený maniak ho nechává pomalu umírat v bolestech.

Involuntary Exhumation (nedobrovolná exhumace) – tento text je o klinické smrti, která byla začátkem utrpení jednoho maníka. Všichni si mysleli, že je už dávno mrtvý, ale nebyl! Probral se až v rakvi, z části rozežrán červy.

Neplánujete nový logo? To na webu je takový „provizorní“, na CD zas poněkud komplikovaný, ne?

Logo na webových stránkách dělala naše spolužačka ze střední školy Šárka a logo na obalu od First Date kreslil náš kamarád Štěpán. S novým demem přijde určitě i nové logo.

devnimrodNa vašich stránkách jsem četl, že jste se dali dohromady na obchodce. Znali jste se nejdřív jako normální kamarádi a nebo jsi prostě viděl metálisty, tak jste se časem dali takhle do kupy? Přibliž taky trochu odchod kytaristy Bítlse?

Jak jsem Ti již odpověděl v úvodu. Bitls nás opustil na nějakou dobu, kdy pracoval v Praze a pak se k nám zase vrátil a začal s námi tvořit nové skladby.Kluky jsem před nástupem na obchodku neznal vůbec. S Bitlsem jsme se potkali ve třídě a on mi řekl, že mají se Spratem kapelu a že hledají bubeníka. Já jsem do té doby jen tak bouchal na bubny sám společně s kolegou, který hrál na akustickou kytáru a drhli jsme furt dokola pecky od Honzy Nedvěda atp., takže s death metalem jsem neměl vůbec nic společného. Každopádně jsem ale jejich nabídku přijal s tím, že s nima budu hrát do té doby, než si najdou jiného bubeníka s dvojšlapkou a chutí hrát death metal. Časem se však můj postoj začal měnit a skončilo to tak, že dnes se starám o propagaci a zařizování koncertů. Tím nechci říct, že jsem v kapele šéf, vyřizuju pouze veškerou e-mailovou poštu a je na mě napsán kontakt na kapelu. Musím se přiznat, že v začátcích mi death metal neříkal vůbec nic. Dřív se mi absolutně nelíbil murmur a podobné skřeky, bez kterých si dnes už nedovedu představit žádnou death/grind kapelu.

Chtěl jsi vždycky hrát metal, potažmo death metal? Jak jsi se k metalu dostal? Prostě to přišlo najednou, nebo nějaký dlouhodobý vývoj? Jsi spíše z těch nových metalistů, nebo jsi se k dnešním věcem dostával postupně s dobou od starších desek např. Death, Kreator, Testament, Slayer apod. až do dnešních let?

Částečně jsem už odpověděl v předchozí otázce. Nejtvrdší kapelu, kterou jsem poslouchal do doby než jsem začal hrát s DEVASTATHOR byla SEPULTURA. Postupem času se mi ale začaly líbit i kapely jako C.CORPSE, DEICIDE, DYING FETUS,…. Začal jsem se zajímat i o českou undergroundovou scénu. Takže mám doma CD i od FLESHLESS, C.TURBULENCY, CONTRASTIC, …..Jsem spíš jeden z těch „nových metalistů“ a k metalu jsem se dostal přes kluky z DEVASTATHOR. Až teď se zpětně dostávám k prvním vlaštovkám tohoto stylu jako je DEATH, SLAYER,….

Neplánujete třeba změnit název? Proti DEVASTATHOR nic nemám, krásně to jde do řady ke kapelkám ZVRATOR, KRABATHOR, KREATOR, KRYPTOR, TORR, DEMENTOR, ABYSSATHORY, SABATHORY atd atd… Prostě to dobře zní a to H je fajn sranda. Ale není škoda nějak nevyužít shody vašich křestních jmen? Co takhle DAVIDICE, DAVEOO, DAVIDEATH a nebo klidně DAVIDATHOR ?

Tos nám měl říct dřív, chlape. Název DEVASTATHOR vymyslel Bitls, když mu bylo 14. Myslím si, že dneska už bychom vymysleli jiný, originálnější a ne tak kýčovitý název. Za tu dobu co spolu hrajeme jsme si na něho už taknějak zvykli a nebudeme ho měnit, protože už nás lidi znají pod tímto názvem.

A vůbec. Na live fotkách jste směšně nesourodá trojice. Bítls – pravý pekelník, otočený kříže na kytaře, na krku se toho houpe víc, Sprato – v barevný košili a bambulatým kulichu, no a snad jen ty tam jsi „v civilu“…

Naše nesourodost je dána z části i tím, že kromě obliby v death/grindu jsme hudebně každý trošku jinde. Bitls spíš tíhne k blacku a Sprato k old school HC kapelám. Koncerty se snažíme brát s určitým nadhledem a proto se Sprato převlíká do slušivé košilky a kraťasů ušitých ze závěsu. Někdy používá i staré osmihranné brýle, které jsem našel po babičce na půdě.

Podle fotek vypadáte celkem mladě , jak je to s vaším věkem? Studujete? Pracujete?

Já a Bitls studujeme Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné a Sprato se nedávno začlenil mezi pracující lid. Všem nám je 22.

Povinná otázka: piješ/čteš R.U.M.? A co jinej alkáč. Sprato určitě ano, teda soudím tak podle fotek .

Dá se říct, že R.U.M. v internetové podobě čtu pravidelně, o něco horší už to bude s jeho pitím. Mám s ním totiž jednu nemilou příhodu ze školního výletu ve druháku, kdy jsme byli navštívit jižní Moravu a s ní spojené vinné sklípky. Kombinace 0,7 l rumu a několika deci vína nebyla zrovna dobrý nápad. Z onoho výletu si pamatuju jen příjezd a odjezd.

Kolik u vás stojí pivo a jaká to je značka? A jaká je tvoje oblíbená?

Pivo se u nás pohybuje od 17,-Kč a víc. Nejčastěji se tady čepuje Radegast. Mně však nejvíce chutná černý Velkopopovický Kozel. Je to totiž desítka a těch snesu za večer víc.

Co SuperStar? Co si o tom myslíš? Mě to moc nebaví, ale nelze to ignorovat, když to je do tebe cpáno ze všech stran. Podle mě někteří, kteří tam lezou, nemají absolutní soudnost a zase diváci, který pak posílaj hlasy, si doma hrajou na hrozný znalce..

Přiznám se, že první kolo Supersrát jsem sledoval celkem často. Druhá část, která právě běží v televizi mě už tak nebere. Sem tam se podívám na některé exoty, kteří tam chodí, ale to jen spíš tak pro pobavení. Nedávno se mi hodně líbil kluk, co dělal zvuky nástrojů na puse, ten byl hodně dobrý. Jsem zvědav o které Supersrát, která byla v první desítce, uslyším třeba za takových 10 let. Většina z nich umí „jen“ zpívat a nebýt zahraničních nebo našich skladatelů, ani by si neškrtli, ale tak už to většinou chodí v českém showbyzhnusu.

Jste z Českýho Těšína, které je vlastně napůl polské. Jaké jsou mezi lidmi jednotlivých stran vztahy? Je tam cítit, že se Čech na Poláka dívá jinak a nebo je to stejné. Je jasný, že asi polsky rozumíš, umíš i mluvit? Já měl jednoho polského kamaráda kajakáře a chvílema mi dělalo problém mu i rozumět .

Polsky rozumím, ale neumím jejich řečí mluvit. Poláci jsou dobří pařmeni. Paří vždycky hned od začátku akce na jakoukoliv kapelu bez ohledu na to, zda se jim daný styl líbí nebo ne. Jsou zde však i takoví, kteří se k nám chodí jenom ožrat a dělat bordel. Já osobně proti nim nic nemám a nejeden z mých kamarádů je původem Polák.

devliveFandíš hokeji, extralize? Nejblíž na mapě je vám Třinec, který má letos dost slabou sezónu. Richard Král, ještě vloni kapitán a hvězda týmu, si letošní sezónu asi představoval jinak. Zrovna předevčírem (30.1.05) je naše chřipkou zmáhané Kladýnko rozdrtilo 5:2. Víš, že Třinec na Kladně nevyhrál už 5 let a třeba v loňské sezóně si odvezl dvě vysoké porážky 8:3 a 7:3? I když.. Ono Kladno letos sice jednou v Třinci vyhrálo 4:2 a podruhé jsme se rozešli smírně 2:2, ale předtím si Kladno nepřivezlo z Třince vítězství ještě déle :-(. Nebo snad jsou tvým favoritem Vítkovice s borcema tátou a synem Vůjtkem? Nebo ještě jinej klub? Prvoligový Havířov?

Když mi bylo 11 jezdil jsem s otcem na všechny zápasy Třince hrané doma. Teď už mě to moc nebere zvlášť když Třinec hraje, tak jak hraje. Někdo ale v té tabulce musí být poslední nebo předposlední. Je ale škoda, že je to zrovna Třinec.

Co vůbec DEVASTATHOR a sport, ať už aktivní, pasivní. Tipnu si aktivně vzpírání (číší )…

Největší sportovec z kapely nikoliv však aktivní, ale spíš rekreační je Bitls a to hlavně v zimě. Hraje rád hokej, miluje jízdu na lyžích a v poslední době hlavně jízdu na snowboardu. Sprato je absolutně aktivní hospodský sportovec. Nic z tohoto prostředí mu není cizí (hra v karty, drobný hazard a soutěže, kdo toho víc vydrží vypít ) no a já si sem tam zajdu zahrát s klukama fotbal nebo se jdu jen tak projet na kole.

Jestli teda sportuješ (nebo ono se to týká i ne uplně sportovních aktivit), uvědomuješ si u toho a připouštíš si nějak nebezpečí nějakýho úrazu a tím pádem třeba i trvalý následek na tvoje fungování jako muzikanta? Ptám se protože sice nejsem muzikant, ale něco podobnýho mě to tuhle někdo řikal kvůli snowboardingu a nevěděl jsem, co na to říct…

Pokud už sportuješ, jak aktivně či třeba jenom rekreačně musíš počítat s tím, že možnost úrazu je zde větší. Snažím se na to ale nemyslet. Úraz se ti může stát i v běžném životě. To už bych pak rovnou mohl sedět celý den doma s obavami, aby se mi venku něco nestalo.

Jak to vypadá v Těšíně s koncertama? Děje se tam něco, nebo se musí do Ostravy a tak? Co fanouškovská základna? A nebo spolupráce s jinými kapelami? Jak je na tom DEVASTATHOR v tomhle?

V Českém Těšíně je hodně kapel se kterýma máme dobré vztahy a vzájemně si pomáháme. Pár muzikantů zde hraje ve více kapelách. Já osobně hraju ještě v kapele Growing Fear se kterýma máme společnou zkušebnu. Basák GF nedávno nahradil odejivší basistku Romanu z Ador Dorath.S koncertama přímo v Těšíně to nejni žádná sláva. Nedávno tady otevřeli Klub pro mladé, tak snad tam by se ty akce už mohly trochu rozjet. Nejbližší a momentálně jediný klub v okolí, po tom co klub Harenda skončil, je BarRockO v Třinci. Dělají se tady akce každý měsíc, všech různých stylů. Jak už jsem říkal výše, hodně nám tento klub pomohl tím, že v něm můžeme vracet výměny kapelám. Děkuju tímto Renkovi, který nám dělá řidiče a vozí nás na akce a společně se svým bratrem Martinem je spolumajitelem klubu BarRockO.

Na co bys nechtěl, abych se zeptal?

Jestli mám chlupatou prdel.

A rovnou mi na to odpověz ..

Jako každý správný chlap, mám .

A naopak na úplný závěr, čím se chceš lidem pochlubit, sdělit, pozvat apod. Cokoliv tě napadne. No a jinak se mějte všichni pěkně a hodně štěstí nejen s DEVASTATHOR… Čau..

Taky Ti přeju hodně štěstí a úspěchu nejen s R.U.M.em. Chtěl bych Ti taky poděkovat za zájem o rozhovor a pozvat fanoušky (nejen tvrdé hudby) na akce konané v BarRocku.

kontakt: David „Nimrod“ Nerodil, Hlavní 19, 737 01 Český Těšín, tel.: 728 707 309, e-mail: david.nimrod@email.cz

web: www.sweb.cz/devastathor

Gory

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *