DESPISE-Live In Prague (DVD-R-2006, Lacerated Enemy Records)

Nestává se až tak často, abychom recenzovali DVD českých metalových kapel. Přece jen je tento formát pro tuzemské formace téměř nedostižnou záležitostí, když samozřejmě nepočítáme kdejaký ošuntělý záznam, na kterém není prakticky nic vidět ani slyšet. DESPISE tenhle pokus vzali jako výzvu a ve spolupráci s Lacerated Enemy Records vytvořili DVD-R, vzniknuvší v pražském klubu Black Pes. Kapela tak ukuchtila jakousi přesnídávku pro lačné fandy, čekající na novou nahrávku, což je krok hodný uznání. Možná, že jednou bude tento záznam ceněným zbožím. Uvidíme. Teď se však podíváme, co obsah disku skýtá. Bez jakéhokoli protahování vás obraz zavede do vcelku solidně zaplněného vestibulu, kde „metalové hlavy“ popíjí, zatímco hlavní aktéři provádějí zvukovou zkoušku. Pak už přichází hlavní menu a to je tvořeno šesti skladbami, včetně předělávky „Confrontation“ od násilné rozbušky jménem PYREXIA.

Tuzemské koncertní DVD záznamy jsou žel pověstné dosti nevyváženou zvukovou kvalitou (zajisté je vše otázkou peněz), což naštěstí u tohoto produktu neplatí. Sound (Dolby Digital 2:0) celé dílko rozhodně neshazuje, načež si užijete nejen muziky, ale také obrazu. Samozřejmě všechno v rámci možností. Pochybuji však, že byste od DESPISE očekávali live záznam ze Sazka Areny. I když někdy možná, kdo ví… Příznivci death metalu určitě dobře vědí, že se po krátkých obstrukcích zpět do kapely vrátil bubeník no.1, Tomáš Corn, což je zejména pro chod DESPISE nesmírně důležité.V době koncertu se však na podiu z důvodu nemoci neobjevil vokalista Sepp, kterého tak zdárně nahradil basák Beavis. Se svým úkolem si hravě poradil, i když ruku na srdce, Sepp je showman se vším všudy a ten pověstný drive s ním tak trochu stojí a padá. Možná, že právě on by strohé publikum trošku rozhýbal. Návštěva totiž nebyla nikterak žalostná, spíše naopak, ale celková atmosféra koncertu byla poněkud mdlá. V tak malých prostorách by se přece dalo rozpoutat peklo, nebo se mýlím? Nahrávání si však samozřejmě člověk nevybere a náladovost fanoušků už vůbec ne. Klukům na podiu to však vůbec nevadilo.

Především Dejvy byl v dobrém rozpoložení a svými gesty neustále fans hecoval. Ze záznamu je také patrné, kterak kapelu baví hrát koncerty a především „zapálení pro věc“ je jeden z faktorů, který by měl DESPISE posunout v rámci death metalové scény opět o nějaký ten stupínek výš. Protože se podobné produkty na naší scéně objevují jen zřídka, netroufám si celý komplet bodovat. Pravověrní příznivci by si však tuto raritku neměli nechat ujít. Doba čekání na regulérní CD se teď alespoň malinko zkrátí.

ALL

http://www.myspace.com/despise666

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *