DEPRESY – Morph – Near Death Experiences (CD – 2009, Shindy production)

Na úvod této recenze si neodpustím několik subjektivních postřehů. Ono se totiž pustit do hodnocení této desky není vůbec nic jednoduchého. Slovenská jednička melodického death metalu vždy patřila k tomu nejlepšímu, co „CS scéna“ mohla vůbec nabídnout. Dovolím si dokonce tvrdit, že jednu dobu válcovala dokonce i „nedotknutelný“ KRABATHOR a to je už co říct. V dobré slova smyslu, kluci z kapely DEPRESY byli skutečnými hvězdami! „Svatá trojice“ jejich diskografie (demo „…And there Came The Tears With Christ „ , „A Grand Magnificence“ a „Sighting“) dodnes patří do zlatého fondu tuzemského death metalu a pro mě osobně se dokonce jedná o produkty, ke kterým se z těchto let vracím vůbec nejvíc. DEPRESY však hvězdnou kariéru nakonec nenastartovali a postupně se začali propadat do bažin zapomnění. Ani album „Psychomantium Phenomenon“ na tom nic nezměnilo a dodnes na mě působí tak trochu nevýrazným dojmem, jako kdyby to kapelu už ani nebavilo. Je však třeba podotknout, že i toto CD bylo stále solidní, co by za obdobný opus jiní dali. Pak už však nastal skutečný pád na dno. Jednu dobu se dokonce spekulovalo o rozpadu, nakonec se vždy DEPRESY objevili alespoň na Brutal Assault festivalu, kde už však zdaleka nebyli za hvězdy, ale spíše za sentimentální připomínku zašlých časů.

Slovenští mágové se ale nakonec z kómatu vysekali a důkazem budiž aktuální CD s názvem „Morph – Near Death Experiences“, vycházející v luxusním digipackovém balení ve tvaru pentagramu. Skutečně krásná práce a především originální myšlenka. Domnívám se, že nikdo jiný s něčím podobným rozhodně nepřišel, alespoň tedy o tom nevím. Maximální to pozvánka k hudebnímu menu, ke kterému jsem měl z počátku přece jen nedůvěru. Roky zkrátka zastavit nelze a navíc málokdo dokáže zachytit vlak v pohybu. Nové skladby však naštěstí naznačily, že nějakého velkého skandálu se DEPRESY rozhodně bát nemusejí. Jejich poctivá a maximálně vábivá porce mystického black/deathu sice už nikoho na zadek neposadí, ovšem milovníka tohoto stylu rozhodně potěší. A ne zrovna málo! Velkou devízou celé kolekce je jakási vábivá zvuková hloubka, ze které tryskají osvědčené kytarové vyhrávky made in Slovakia. Stačí několik málo vteřin úvodní skladby „Morph“ a každý věrný příznivec DEPRESY snadno pozná kytarový rukopis ze starých dobrých časů. Samozřejmě, zvukový kabátek už je malinko odlišný! Teď už jen, aby materiál jako celek nenudil…

Nic takového se však naštěstí neděje! Hudba je přeplněna okultní vazbou, kráčející ruku v ruce s agresivními black metalovými sypačkami a samozřejmě nemohou chybět valivé a neskutečně krásné vyhrávky. Zkrátka takové jaké umějí (a vždy uměli) pouze trenčínští bardi. Mezi největší překvapení pak patří širší využití kláves, jejichž podíl je na celkové atmosféře dosti výrazný. V některých skladbách se dokonce šířeji prosazují klavírní party, jmenovitě se jedná o skladbu „Maws“, jejíž součástí je mimochodem i spletitá symfonická složka a nevzpomenout nemohu ani na největší hitovku celého kompletu, skladbu „Lunacy Cheating Dreamer“ s proklatě chytlavým počátkem. Co se týče vokálů, tak tady žádná výrazná změna nenastala. Klasický growling je doplňován blackovým „skřekem“, zřídka tu a tam nějaký ten čistý recitát. A když už jsme u toho…právě i podle vokálu si nemůžete DEPRESY s nikým jiným splést! Poslední pozvánku před vyřčením rozsudku bych stočil ještě jednou ke kytarám (po hranách pentagramu se tak dostávám opět zpět). Když si některé ze skladeb detailně poslechnete, zjistíte, že některá sóla či vyhrávky jsou téměř rocková!!! Po nich však vždy přicházejí brutálně přímočaré nástupy… dobře si třeba vyčíhejte začátek skladby „Reality Architects“! Tuto charakteristiku však rozhodně neberte jako negativum! Právě to „něžné“ procento hudbu DEPRESY stylově obohacuje! Jen houšť!

Na počátku byl tedy strach a pochybnost a nakonec tu máme přesvědčivou desku s mnoha poutavými a přitažlivými skladbami. DEPRESY touto deskou svou starou pověst rozhodně nepošpinili a jsem si jist, že věrným příznivcům horká fošna určitě udělá radost. Pro mě osobně je „ Morph – Near Death Experiences“ především velkou zábavou, do které jsem sice nepronikl ihned, ovšem v posledních dnech je právě toto CD častým návštěvníkem mého přehrávače. DEPRESY jsou i po velké přestávce zárukou kvality! Teď už jen doufat, že na ně jejich věrní nezapomněli!

PS: Za jak dlouhou dobu vydají DEPRESY další album ???

ALL

www.bandzone.cz/depresy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *