DEPRESSIVE DISORDER – The Chronicle Of Fear (CD- 2009, Monopol Records)

Pojmy depresivní nepořádek a kronika strachu Vás nemusí nijak znepokojovat. Neladu se v muzice DEPRESSIVE DISORDER nedočkáte. V zajímavé elektronice oživené kytarou všechno zařezává jako vojáci při pořadových cvičeních. Snad v textech by se dalo dohledat trocha strachu, ovšem ty nejsou dostupny, takže lze jen odvozovat z názvů písní a zpívaných obratů.

I přes jistou očekávatelnost EBM podstaty nepřináší deska čas na zívání. Dvojka zpěváků a elektronických hybatelů, kterými jsou Patrik Lev a Radim Čáp si do studia pozvali Oldu Hladkého, z dnes již neexistující kapely RHONDIAN. Písně nepůsobí nadměrně vycizelovaným dojmem, moderní přečištěnou produkcí, klávesové barvy a zejména rytmické prvky zůstávají nohama na zemi, což se mi velice zamlouvá. Obsah kroniky tvoří kapitoly, které je potřeba poslechnout vícekrát, bez obav z oposlouchání. Tipnul bych si, že formát písně podléhá zpěvu, ovšem ani jedna složka neomezuje druhou. Kostra je obalena nervy, svaly a kůží. Třeba využitím celkové syrovosti „Slave“ (2), zajímavým, průběžně se měnícím mixem „She Said“ (5), kytarami – bytelnou v „On The Ground“ (6), sekanou v „Rotten“ (8), atd. „Warriors“ (9) nás ‚digitálním hobojem‘ na chvíli vrátí do časů dávno minulých, aby se z ní vyloupnul relativně nejpřijatelnější song s etnickým podtextem. Gotický zpěv a drásavé synthy „Last Day On The Earth“ (10) přímo kontrastují se vzdušným skoro-popem, závěr „The Chronicle Of Fear/Closing“ (11) přičichne k temnému industriálu, ale to už asi kombinuju, co tam snad ani není.

Abych nezapoměl na hlasy. Jejich efektování se na celém albu nese v únosné míře, aniž by ztrácely na srozumitelnosti. S češtinou by mi seděly ještě víc a s oblibou bych si desku víc než hýčkal. Díky za milé setkání!

RadeK.K.

http://bandzone.cz/depressivedisorder

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *