DELUSION

deljirkaKonečně přináším rozhovor (z vlastní neschopnosti jsem to několikrát odložil) s jednou z nejlepších HC kapelou v ČR. Že jsou DELUSION dobří nejen z CD (obě jejich desky – U Against You a Congratulations jsou opravdu podařené), ale i na koncertě na to můžete vzít jed. Takže až uvidíte někde plakátek se jménem DELUSION a máte rádi HardCore, tak neváhejte ani minutu.

Už má ale slovo kytarista Jirka…
„Takže Ahoj !! Abych se trochu představil, jmenuju se Jirka Tomášek a v DELUSION hraju na kytaru. Možná nás někdo zná, někdo zase ne, jsme kapela DELUSION a hrajeme asi devět let….“

Hned na úvod musím pochválit váš poslední počin „Congratulations“ . Z CD čiší pohoda…. Co vy na to? Oproti minulému „U against you“ jste ale trochu slevili na agresivitě..(podle mého názoru) ale já vám to CD naprosto věřím… (dobrá práce)
Chtěli jsme z Alba U Against You trochu odbočit a zkusit trochu rockovější styl. Tak jsme si řekli, že když budeme vydávat album, tak bysme chtěli, aby to bylo dycky trochu něco jiného. Takže asi tušíte, nebo spíše netušíte, co se chystá dál :o))).

Taky se musím poptat na texty. Na „U against you“ to byla jednoznačná straight edge filosofie (proti alkoholu, drogám). Na „Congratulations“ trochu odklon či se mýlím??? (Mimochodem (zase podle mě) slušná angličtina.)
Co se týče textů z alba U Against You, byla tak trochu filosofie SxE. Nebyly jsme zase tak striktně radikální, jako jiné kapely. Ale někdo by si to mohl vyložit jinak, ale když to řeknu na plnou hubu, tak: Doba pokročila, lidé se mění, s nima i jejich názory. Prožily jsme si to a jedeme dál.

Ještě bych tady trochu rozvedl tu straight edge filosofii… Co to znamená pro vás? Ať už jste s tím ztotožněni či ne či alespoň jeden z vás…
SxE je pro mě pojem čistoty života bez drog, bez alkoholu, kouření, ale jak vzniklo SxE, snad každej ví. Takže ty další vlastnosti správného SxE-Boye si spíš lidé dneska doplňují sami a spíš hrajou na to kdo je víc SxE. Podle mě není ani tak moc důležité, jak moc jsi SxE, jako spíš to, jaký jsi člověk.

deljirka1Co pro vás vlastně znamená Hard Core, jako takovej? Asi to trochu souvisí s tou sXe rovinou, né?
Hard Core pro nás nemá určitou souvislost s SxE ale spíš naopak. Je to podle mě, alespoň co se mně týče svobodný projev citů, úzkostí, přání a stížností a vůbec všeho toho, co stojí za to se s někým o to podělit. HardCore je pro nás způsob, jak to lidem sdělit a podělit se s nima o to.Většinou je to cítit ze samotné melodie.

Nějaký HC vzory?
Spíš posloucháme Rock, HardCore, Punk. Kluci by mi asi neodpustili, kdybych vynechal Beatstakes, Nine, The Sick, Sick of it All, dříve to byly Strife, Earth Crisis, Refused, Damnation apod. Myslím, že je to celkem pestrý výběr stylů.

V téhle souvislosti mě napadá jaký je vaše politický vyznání? Nějaký určitě je ,nevěřím že řeknete, že se o politiku nestaráte, i když.. A co vaše angažovanost ve věcech např. práv zvířat či lidí, vegetariánství a jiných problémech společnosti. V těhle souvislostech se nabízí otázka: myslíš, že jste (byli) politická kapela? Co si mám vůbec pod tímhle označením představit (podle tebe)? Tvůj názor třeba na benefiční akce?
Tak abych pravdu řekl, vážně se o politiku moc nestaráme, nedáváme přednost žádné straně, jediná věc, která stojí za to ji uznávat je Práva lidí a zvířat. Na benefiční akce a koncerty samozřejmě rádi jezdíme. Jde totiž o dobrou věc a pro nás je to způsob, jak pomoci. Vegetariánství je samozřejmě dobrá věc, ale je třeba ho trochu redukovat alespoň bílým masem. Já to sám poznal na vlastní klouby.

Viděl jsem asi dva/tři vaše koncerty a řekl bych, že vaše nasazení je dost slušný… Asi vás to hodně baví. Má někdo z vás hudební vzdělání? Koncertujete hodně a rádi, asi i za málo peněz ?
Po dlouhý době zase budeme hrát se dvěma kytarama, poté, co nás opustil kytarista, dobrý kytarista Jan Samec. Tak jak prožíváme koncerty, je od nás čisto čistý prožitek ze hry. Za hraní si myslím, že nechceme moc. Je třeba ale vzít v potaz, že když někam jedeš, tak že ta cesta taky něco stojí, jestli jde o tohle :o)))). Koncertní vzdělání si budujeme každý sám.

delubandPři nahrávání s vámi spolupracoval Miloš Dodo Doležal. Aby ne, když jste nahrávali v jeho studiu. Prozraďte něco na tuhle osobnost…
Miloš Dodo Doležal je osobnost, ale je to člověk, se kterým se můžeš bavit úplně v pohodě. Nehledě na to, že je to člověk s velikými zkušenostmi a stojí za to s ním rozebírat určité problémy (hudební), je to člověk, který dokáže hodně poradit, ale i naslouchat.

Vaše CD „Congratulations“ vydali Samuel Rec. + Pohoda Rec., spokojenost? Proč se podíleli dvě firmičky? Jedna vám nestačí ?
Je to prostě dohoda s pohodou :o)) a Samuel records, že nám vydali naše CD-Congratulation. Měli zrovna v tu dobu, kdy jsme potřebovaly vydat naše CD taky hodně práce s kapelama, tak aby se to dalo zvládnout v klidu, udělali jsme to takhle. V tom je celý fígl. Kluci se o nás dost starají. Že jsme s nima spokojeni, není pochyb, ale doufáme, že i oni s náma.

Čí byl nápad udělat kreslený obal CD? Mimochodem to vypadá super.
Obal na CD vymyslel náš singer a ještě kluci Lukas z Pohody ve spolupráci s Bejrůt Tattoo. A obal byl na světě.

Vaše šťastné číslo je asi 13 (viz. booklet) moje též. (mám 13 momentálně i na dresu v hokejbalu) – tuším podle kabaly číslo smrti.
13-ka je pro někoho šťastné číslo, pro někoho zase ne. V tom případě je 13-ku třeba brát tak, že je třeba se s ní poprat a ne na ní spoléhat. Musí se to brát jako symbol a ne jako číslo. Jak si to každej přebere, je jen na něm samotným. Pro nás je to, jak sám obal prozrazuje symbol štěstí, což dáváme najevo i na našich tričkách.

Jste pověrčivý? (Pozn.: Jirka si to asi přebral jako věřící… )
Co se mě týče, já osobně nejsem věřící v někoho, ale v něco. V co, to sám nevim, ale něco nad námi, určitě je. David (basák) pochází z věřící rodiny, ale vyrovnal se s tím skvěle :o))). Není striktně věřící. Ale určitě taky v něco věří. Kdo nevěří v nic, tak není člověk :o)))).

delusignNa vašich stránkách jsem zjistil, že jste nahráli písně pro Tributy TESTAMENT a RAMMSTEIN. TESTAMENT – trash metal legenda a RAMMSTEIN, to je úplně jiný kafe. Posloucháte i takovouhle hudbu? Nechystáte se narvat do vaší tvorby také nějaké ty samply a podobný mašinky? Nechtěli byste si někdy vyzkoušet úplně něco jiného než hrajete s DELUSION?
Že jsme nahrály tribut Testament a Rammstein, to nám dohodil Miloš DoDo Doležal, když jsme s ním ještě spolupracovali. Byla to parádní zkušenost nahrát kompilaci takových kapel. Bylo to úplně něco jiného, než jak jsme zvyklý hrát a produkovat. Obě tyto kapely stojí za poslech. Testament jsou legenda a Rammstein jsou zase silný svým projevem. Umí se prodat. Ale HardCore je HardCore. Co se týče používání zvuků z jiného světa (samply) nějak nemusíme, protože abych řekl pravdu, tak nám jde spíše o ten krásný a syrový zvuk. Ta (chemie) podle mě tu muziku jen ničí a deformuje.

Odkud se vzala inspirace k instrumentální skladbě (no.9) na „Congratulations“? A proč vlastně ten smrtící název?
Jo naše 9-tá skladba asi někoho pěkně překvapila. Byl to nápad Davida. Myslím, že je to taková příjemná uklidňující věc. Že jsme tam daly tu lebku, je proto, že jsme pro ní neměly vhodný název. Ale copak se písničky musí nějak jmenovat? Nestačí to, že ta píseň prostě je :o))

delusionuJaký jsou vaše hudební vzory? Spíš doporuč něco z poslední doby, co Vás potěšilo…
Co nás dokáže hodně potěšit, tak to je pořádně nadupanej rychlej i pomalejší rock, punk, HC, Rn’R, jako třeba Beatstakes, AC-DC, Red Hot …The Ramones, Sex Pistols, Rancid apod….

Tak a teď by měla padnout otázka jestli pijete rum? Ovšem ve vašem případě si nejsem jistý výsledkem. Zkusit to ale mohu – nějaká (ne)veselá historka s touhle pro nás kultovní lihovinou???
Tak s tím pitím, je to už taky trochu jinak, než jak to bylo před několika lety. Ten Rumík si taky občas dám, ale já mám radši pivko. Když jedem hrát, třeba na dva dny, tak je jasný, že se to bez nějaký akcičky neobejde. Pěkně se uvolníš, odreaguješ se, něco z tebe spadne ( tím nemyslím, že bychom se bez pití neobešly, to ne !! 🙂 Ale Nejlíp se přeci jen pije na Moravě. Zdravím tímto do Bystřice a do Přerova :o)))

Proč vlastně tenhle název kapely DELUSION (podvod, klam, halucinace)? Nemá tohle jméno náhodou ještě nějaká kapela – já tuším, že nějaká americká parta ano, ale jistý si opravdu nejsem.
Delusion jsme vlastně vymyslely náhodou. Dříve jsme se jmenovaly Surface, ale taková kapela už existovala dřív v Německu a mám za to že i v Kanadě. Tak jsme se rozhodly, že to budem muset změnit. I snad údajně jsou v Čechách De Lusion, ale mám za to, že jsme byly rychlejší :o)

Neměl bys na závěr nějakej dobrej vtip? Jestli ne, tak to alespoň nějak vtipně ukonči..
Nějakej vtip na závěr… Já znám samý sprostý, tak snad radši bude lepší, když nakonec řeknu: Buďte věrný Rock and Rollu a podpořte tuhle muziku.

Díky moc za odpovědi

MareK

web: www.delusionmusic.net
starej web: http://mujweb.cz/www/delusionweb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *