DEATHCAMP PROJECT

„Smrtící porce elektro-gotické moderny“

deathcampcoverDEATHCAMP PROJECT je soubor tvořený duem zajímavých osobností. Kapela vznikla na konci roku v rukou basáka a programátora Betrayala, jež se spojil se zpěvákem a kytaristou Voidem (oba působili v death-black metalové formaci MESSALIAN), jež se do dnešní doby zabývá také o textovou stránku. Za dobu své existence natočili tito pánové čtyři dema, přičemž nejúspěšnější jsou právě ta dvě poslední ( i když jsou považována za ‚EP). V roce 2004 vydávají „Laxa(c)tive“, na kterém se nacházejí čtyři velmi povedené skladby, které značně zamíchaly kartami na polské gothicrockové scéně. Nahrávka je však také velmi kladně přijata v Německu, kde kapela následně koncertuje. Hudba DEATHCAMP PROJECT spojuje temnou stránku FIELDS OF THE NEPHILIM, něžnost CLAN OF XYMOX a elektronickou nezkrotnost dark wawe. Polská dvojka zároveň spolupracuje s širokou škálou hostů, kteří hudbu živých nástrojů dokreslují bohatým programingem. Ústředním hitovkou se stává masturbační song „Rule And Control“, při které si jistě mnoho slečen splnilo svou neutuchající sexuální potřebu. Nicméně útok na ženské orgány není rozhodně to hlavní, co DEATHCAMP PROJECT zajímá. Nahrávka překvapivě vychází v DVD krabičce, což mě osobně nejprve zmátlo a až posléze jsem zjistil, že uvnitř boxu se nachází „pouhý“ CD kompakt.

V roce 2006 dostávají šanci na stěžejním gothic festivalu Castle Party, na kterém sklízejí velké ovace! Poláci představili světu další kapelu, jež má namířeno hodně vysoko. Void odehrává závěrečné tracky s dívčími kalhotkami na kytaře, inu i taková jsou pravidla elektro-gotiky! V současné době trpělivá dvojka připravuje vymodlené debutové albu, ovšem ještě předtím než se tak stane, mohou si posluchači pohrát s raritní nahrávkou „Seximer“. Toto zajímavé CD sice obsahuje pouhé tři kousky, které jsou zde však ve třech různých verzích. Nuda? Ani náhodou. Kapela si ke spolupráci pozvala schopné DJ’S a ti se do své práce skutečně opřeli. Syrovou průpravou si prošla také slavná „Rule And Control“, ovšem nejtvrdší bonbónek je ukryt pod skladbou „Behind“. Samply, zkreslené vokály, spousta efektů a také ostré nástupy kytar. DEATHCAMP PROJECT si zkrátili čas před oficiálním nosičem, na který se právě teď zaměříme.

ALBUM – „Well-Known Pleasures“

deathcamp-coverPokud některé kapely vydávají debutová alba po několika letech existence, DEATH CAMP PROJECT jsou pravým opakem. Svou pozici na hudební scéně si pečlivě budovali a především doma a v Německu se stali poměrně oblíbenou kometou (ostatně, kde jinde), samozřejmě míněno v ranku „gothic“. Debutové album „Well-Known Pleasure“ je sbírkou deseti skladeb, jež rozhodně nenechají spát vyznavače gothického rocku, zvláště pak toho, který má rád fúzi tohoto stylu s elektronikou a dark wawe. Rovněž špetka metalu se v tvorbě Poláků najde, což je jen důkaz toho, že polská scéna pojí oba tyto zdánlivě odsazené póly k sobě. I když odsazené… jak se to vezme. Samotné album startuje excelentní hitovkou „Another“ , vzdávající hold legendám THE SISTERS OF MERCY, lépe řečeno, přímo hymně „Vision Things“. Skladbě vévodí jediný a zároveň také neměnný kytarový riff, ale jak už to tak bývá – v jednoduchosti je síla a někdy zkrátka stačí jeden jediný nápad. To je také příklad hned další „Role And Control“, patřící do té doby k absolutně nejkvalitnějším songům a samozřejmě i tady našla své místo. Pravda, erotické intro se nám někam vytratilo, ale to je tak jediná lehounká chybička. Skladba je prošpikována novými, řekněme i modernějšími efekty a jsem si jist, že i příznivci demáčové verze budou z novinky nadšeni. Totéž se dá tvrdit o klipovce „Mirrors Of Pain“, kde se DEATHCAMP PROJECT zřejmě nejvíce dotýkají starých gothic rockových kořenů. Zvonivá kytara razí cestu sterilnímu bícímu automatu ( jinak to v tomto žánru ani nejde 🙂 ) a opět vysoce temnému vokálu. Na úvod alba tedy trojice skladeb jak hrom! Ale ani prostředek alba není vůbec k zahození.

Kapela nezapomněla ani na „svou oblíbenou „Behind“, se kterou na ‚EP „Seximer“ prováděla doslova psí kusy. Nicméně na albu se nachází jakási konečná verze, ve které se střetávají prvky dark wawe a gothic a do jisté míry také EBM (především závěr dusá téměř ve stylu VNV NATION a podobných spolků). Novou a domnívám se další „live“ chuťovkou se stane „Fucking Deathrock“, stylově se pohybující přesně v názvu skladby. „Dirty“ rock’n rollová chuťovku bych tu rozhodně nečekal, ačkoliv krok to není vůbec špatný (úvodní kytarová vyhrávka téměř metalová!). „Divine Words“ je dalším kouskem, jež patří do sekce „best of ÉP a dema“ a jednoduše řečeno – je zde zaslouženě. Jak už jste se měli možnost přesvědčit, „Well-Known Pleasures“ je album plné rozličných skladeb, a že to byl cíl obou lídrů – o tom nemůže být vůbec pochyb. Díky tomuto faktu působí nahrávka značně kompaktně a v jednoduchosti řečeno: je zábavné ji poslouchat. Další překvapení? Experimentální „Circle Of Silence“, – zhudebněná to vize zániku světa. Kdo se bojí, nechť v noci neposlouchá. No a poté už finále! Stará dobrá „Dead Hours“ opět v trochu odlišnějším, ovšem mnohem působivější kabátku s barvivou „space“ aurou. Osobně se musím přiznat, že tuto skladbu skutečně zbožňuji a nic to nemění na tom, že jde z poloviny o monotónní elektronickou epopej, provázenou hlubokým frázováním vokalisty Voida. Bonbónkem na závěr je cover od legendárních JOY DIVISION – „New Dawn Fades“.

Závěr? DEATHCAMP PROJECT natočili moderní album s naprosto skvělým zvukem. Největší devízou je však členitost kvalitních skladeb, které dělají album až dokonce velmi zajímavé. Polské duo tak hledí až za pomyslný gothic horizont a nesnaží se bezhlavě tvořit to, co už bylo slavnějšími postaveno. Zároveň se nezbavuje svých základních inspiračních kamenů a možná proto jsou DEATHCAMP PROJECT tolik přesvědčiví.

HOT NEW: DEATHCAMP PROJECT vystoupí na konci července 2009 na prestižním festivalu CASTLE PARTY!

Sestava:

Void Ladykiller – vocals, guitar

Betrayal Wifehunter – bass, keyboards, programming

Mr. Karol – session guitar

Kompletní diskografie:

End (2001) demo

Wired (2002) demo

Away From You ‚EP

Laxa(C)tivE ‚EP (2004)

seXimeR ‚EP ( 2007)

Rule And Control – singl- (2008

Well-Known Pleasures – album- (2008) Vision Music/Alchera Visions

http://deathcampproject.com/

http://www.myspace.com/deathcampproject

Videa k nahlédnutí:Fotogalerie:

[nggallery id=5]

One thought on “DEATHCAMP PROJECT”

  1. Fakt pecka Alliku!  Na album jsi mě pěkně nažhavil!;-).  AVE CASTLE PARTY, VIVAT DRACONIS . . . !

    ps:  jen ten počátek července . . .bude to 24. – 26.7.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *