DEAF & DUMB – Evildarkrooted… Total Dumb (CD-2013, Ganay Design Records/Bizarre Leprous Production)

To vám jednou v devadesátých letech kdesi na českém dálném severu existovala poměrně agilní kapela DEAF & DUMB. Podobně jako mnoho jiných, i ona zmizela z očí a pomalu scházela i z uší. Tenhle časosběrný komplet je z jakéhosi důvodu vyvrhuje znovu na svět.

Drtící smrtmetalové demo „Evilive“ (1995) (1-12) si kluci ještě vydali sami. Přímočarý masakr jak se (stále) sluší a patří. Divoká mašina.

Lightnessdark (1996) (13-20) bylo vydáno u Epidemie Records hned dvakráte. Sólově na malém vinylu a také jako split kazeta s mosteckými CONTRASTIC. Zvuk je opět obstojný, nejen na tehdejší poměry. Znovu kašička od mistra Šikýře. V muzice dochází k mírnému odklonu k jakési naznačující propracovanosti, byť to běžný posluchač snad ani nepozná.

Materiál „Uprooted“ byl před koncem roku, desetiletí i tisíciletí, vydán na CD splitu (1999) se spřízněnými IMPERIAL FOETICIDE. Stále tu jsou kulometné bicí, zahušťující basa a dávivý vokál, ovšem pročištěná zvuková produkce kytar už celek dosti znatelně odlehčuje, byť jde stále o slušnou porci brutální muziky.

Na závěr kolekce je vřazen pětipísňový matroš „Reclics Of The Ancient Technology“ (2013) (27-31), který může naznačovat reunion. Nic si z toho (posluchači i kapelo) nedělejte, to se stává i v lepších rodinách, hehe! Pomalé industro odhalí napumpovaný sound s řezavými kytarami a klapavými bicími, blížícími se až k automatu. Není možno si nevšimnout příklonu k techničtějšímu strukturování a rozebírání skladeb, sólujícím vyhrávkám. Oživení tovární estetikou a elektronického samplování s houpavějším středním tempem vyznívá dobře, otázkou je, nakolik to bude u dnešní omladiny fungovat. Přiznávám se bez mučení, já už jsem za zenitem – jako posluchač i jako sběratel, hehe!

RadeK.K.

http://bandzone.cz/deafdumb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *