DAWN OF GEHENNA – Doom Enclave (CD-R – 2007)

coverrVe schránce mi uvízla zásilka od dalšího estonského zástupce DAWN OF GEHENNA, nenápadného projektu jinak úspěšné formace TAAK, která dokonce svým albem „Koerapööriöö“ dosáhla až na výsluní v podobě kandidatury na tamní cenu Grammy. Pokud se však TAAK orientují na old school doom metal ala CATHEDRAL, tak DAWN OF GEHENNA se přiklánějí spíše k epičtější doom metalové linii, byť jistá podobnost obou spolků tu jednoznančně je. Je zcela patrné, že kluky zkrátka berou obě metalové formy, i když TAAK jsou přece jen o něco blíže profesionalitě a pro domácí publikum jsou navíc přístupnější z důvodu estonských textům, kterým je mimochodem skvěle rozumět. Vokalista Mart Kalvet zpívá výhradně čistě, jeho hlas má neskutečně originální zabarvení. Jeho hlas by se rozhodně uplatnil třeba v LED ZEPPELIN 🙂

Jak jsou na tom DAWN OF GEHENNA z pohledu diskografie? „Doom Encalave“ je teprve třetí počin, ovšem stále se jedná pouze o demo, ačkoliv byste to na první pohled vůbec nepoznali. Kapela se však vůbec nikam nežene, je zřetelné, že upřednostňováni jsou v současnosti TAAK a k tomu všemu ještě další metalové projekty, kterých se všichni členové aktivně účastní. Pikantní ovšem je, že to byli právě DAWN OF GEHENNAH, kteří tu byli jako PRVNÍ! (první a proto nechtění?) Fluktulace hudebníků mezi kapelami je ovšem neuvěřitelná. V tohhle mají estonští metaloví hudebníci opravdu primát!

A teď už k hudbě samotné. Její hutnost a valivá nosnost patří mezi základní atributy, a to včetně nesmírně melodických kytar. Kytarové riffy dávají vzpomenout především na BLACK SABBATH v době vydání výtečného alba „Tyr“. Možná semnou nebude spoustu lidí souhlasit, ale právě tahle deska je z dnešního pohledu skutečně doomová. dawnof gehennaPodobně jsou na tom i DAWN OF GEHENNAH, kteří navíc využívají hamondky, jakožto nástroj let sedmdesátých. Bez zvuku těchto kláves to dříve skoro nešlo! Estonci tak jaksi proplouvají mezi útesy historie a k tomu všemu se snaží dosadit ještě svou vlastní identitu. Mezi nejpovedenější skladby patří sabbatovská „Tidal Wave“, jež v počátku připomíná letitý hit „Children Of The Grave“, aby následně převrátila kurz do víru vlastní invence. Za pozornost jistě stojí také skvostná kytarová sóla, která jsou ke slyšení ve skladbě „Just Jack“. Zde kapela na plno předvádí své vysoce nadprůměrné instrumentální schopnosti a překvapivě se pouští i do „puplovského“ jámování. DAWN OF GEHENNA jsou zkrátka velmi zajímavou družinou a materiál na „Doom Enclave“ je hoden nejednoho poslechu.

DAWN OF GEHENNA rozhodně patří ke kvalitnímu sourozenci slovutných TAAK. Mám však dojem, že se v budoucnosti může klidně stát, že se obě tyto jména sloučí v jedno. Uvidíme. Závěrem přikládám klip právě k TAAK (DAWN OF GEHENNA nejsou nikde dostupní, ačkoliv jejich existence se váže dokonce k roku 1993!!!). Vyzkoušejte si, kterak to borcům šlape! Rovněž jejich nahrávky mohu vřele doporučit!

ALL

http://www.estonianmetal.com/bands.php?id=78

[yt-black]DJPIpzKMLsQ&feature=related[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *