DARK GAMBALLE

dg3DARK GAMBALLE! Dle mého soudu, jedna z nejlepších tuzemských kapel! Vše potrženo a sečteno výtečným albem „Superstar“, které si už nějaký ten měsíc razí cestu na výsluní. Alespoň tomu chci věřit. Když jsem naposledy dělal rozhovor s vokalistou „10“(DeSedem), tak jsem ho překvapil neotřelou palbou, spíše filozofických otázek. Říkal jsem si, že tentokrát musím jít na věc trošku jinak, ale nakonec jsem skončil přece jen u masivního rozboru všech možných jinotajů. A že jich album skrývá pěknou hromádku. Jirka“10“, to se mnou opět neměl jednoduché… Přesto mu děkuji, že si i v tom předvánočním shonu našel na mě čas… Přeji příjemné čtení…

Ahoj „10“! Dovol mi, abych ti hned zpočátku pogratuloval k dalšímu velkolepému dílu, kterým CD „Superstar“ bezpochyby je. Podařilo se vám možná ještě překonat předešlé úspěšné album, což se mnoha kapelám nepodaří třeba nikdy zopakovat. Víš, jak to je… Po vzestupu pád. DG však stále kráčejí „Proti větru“ a tím jste vlastně jedineční. Zajímalo by mě, jestli jste si během nahrávání alespoň trochu připouštěli jakýsi tvůrčí tlak na své osoby? Přece jen, od vaší kapely se snad ani průměrná deska nedala čekat…
Díky za tvou chválu. Kritice jako takové se CD asi velmi líbí. To je samozřejmě potěšující, ale ještě potřebujeme CD alespoň nějak rozumně prodat. Každé CD se snažíme překonat, ať už je to věčný boj se zvukem, aranžemi, s touhou najít pro sebe něco nového a vzrušujícího. Nicméně tlak, jako takový, nepociťujeme. Zatím jsme nedosáhli něčeho světoborného, takže zůstáváme na zemi a v klidu.

Album „Superstar“ je neskutečně barevné. Vlastně každá skladba je úplně jiná a u každé mě napadá tisíc otázek. Tak se prosím nezlob, jestli tě ty mé dotazy budou svou délkou odrazovat… Tak např. skladba „In-flagranty“, začíná povědomým „pražsko-výběrovským“ mektáním dítěte… Už v pořadu Madhouse jsi nastínil, že máš moc rád album „Straka v hrsti“. Můžu tento počáteční motiv brát jako jakýsi hold legendě po letech?
PRAŽSKÝ VÝBĚR a zejména „Straku v hrsti“ zbožňuju. Ale to, že je „In-flagranti“ první je zásluha Spajsiho, který si ji tam vymodlil. Dnes musím uznat, že jsem tomu rád. Jako hold legendě to můžeš brát úplně v klidu.

Mimochodem jsi říkal, že jsi album posílal samotnému Michalu Pavlíčkovi. Znáš už jeho reakce? Jak se mu např. líbila předělávka „Zubatá“?
Michalovi jsem desku poslal a poté, co jsem ho na telefonu několikrát nestihl, mi zavolal sám. Řekl mi, že deska má dobrý tah na branku a že se mu líbí. Nicméně jsem poté mluvil s Petrem Korálem, který pouštěl „Zubatou“ Michalovi už dávno (je nahraná asi dva roky) a říkal mi, že z ní Michal nebyl dvakrát nadšený. Takže je možné, že mi chtěl jen Michal udělat radost a na DARK GAMBALLE sere. Nebo se mu jen nezdá „Zubatá“ a něco se mu líbí. To ví ale jenom on.

Album jste nahrávali střídavě ve dvou studiích (Shaark, Šopa). Měl tento tah nějaké zvláštní opodstatnění? Tradičně jste si nechali záležet na zvuku, který je vskutku excelentní. Strašně se mi líbí, jaké má deska grády… Celek jako lavina, která se řítí do údolí… Zajímalo by mě, jaké jsou cesty muzikantů, jako jste vy, k hledání toho správného soundu? Přece jen asi existuje ještě dalších 50 možností, jak album může znít, nebo se pletu?
S novým CD jsme se drbali opravdu ukázkově. Věnovali jsme maximální pozornost každému nástroji. Podle potřeb jsme měnili studia tak, aby měl každý maximální zvuk, který jsme v dané době mohli mít. Celkové vyznění CD je velice subjektivní pocit. Docela jsme se i slušně hádali. Tohle je kompromis mezi šesti lidmi. Já osobně nemůžu v současnosti být spokojenější. Tohle je zvuk DARK GAMBALLE, který je na hony vzdálený všemu ostatnímu z české produkce, ale myslím, že tomu tak bylo vždycky. To jsem ale velkohubá svině.

dgrobo10Jinak o vašem stylu nahrávání se pomalu vyprávějí legendy. Prý po vás vždy zůstávají ve studiu koše plné disků. Mohl bys např. prozradit, která ze skladeb na albu měla nejvíce možných verzí? Ptám se proto, že na vašem webu byla třeba ke stažení skladba „Oni“, která v konečném výsledku doznala výrazných změn…
Nahrávka se opravdu dělala průběžně celý rok. Jsme docela slušní magoři, co se týče perfekcionismu. Nicméně vše se dá vždy udělat líp, ale je důležité zachovat i duši písničky. Blíže se to nedá vysvětlit, musíš to cítit.

Jestli si pamatuješ, na festu Brutal Assault jsme mluvili o tom, jak kolikráte mohou být zapeklité lidské vztahy. Jak některé situace jsou mnohem šílenější, než třeba hororové povídky. Zatímco však na „Merizo Nanen“ si každý mohl tak trochu „vybrat“, na novince se už vyjadřuješ k některým konkrétním událostem… Tak např. „Strýček Sam“, nebo titulní „Superstar“ atd. Znamená to, že se tak trochu změnil tvůj zdroj inspirace?
U mě se nic výrazného nezměnilo. Nejsem básník, spíš si jen rád hraju se slovy. Inspiruje mě hlavně materiál, který dostanu k otextování. Vše ostatní jsou shody náhod a momentálních nálad. Samozřejmě mantinely jsou. Texty dávám ještě posoudit Robotomovi a pokud se líbí jemu, je vše ok.

„Baletky v hlavě“… Dumal jsem nad tím, co tím vlastně chcete vyjádřit. Mám pocit, že jde o jednoduchou rovnici, kterak je muž pohlcen ženskou krásou, které nakonec podlehne. Tyhle holky pak člověku doslova udělají „cirkus v hlavě“. Horší je, že tyhle krásky kromě toho, že jsou nádherné, jsou k životu nepoužitelné…Chápu to alespoň z poloviny dobře? Naběhl sis třeba takhle někdy?
Baletky v hlavě jsou o člověku, který dost pije a dost se dívá na porno. Potom se v běžném životě diví, proč mu kolemjdoucí sousedka nevykouřila péro. O tom, že ti ženská může udělat v hlavě balet se ani nebudu bavit. Zvláště pokud situaci posuzuješ mozkem, bydlícím v kalhotách. Už jsem si taky takhle naběhl. Doufám, že už se mi to nestane.

dgps1No a ještě jedna věcička… Ve skladbě „Démon“ zpíváš tyto slova… “Cestou ven z reality/jen někdy se tam vracím“… Úplně mě z toho mrazí v zádech! Dokážeš třeba ještě v dnešní době opravdu utéct pryč někam od reality a zapomenout na strasti běžného života? Já se totiž domnívám, že někdy by měli lidé opravdu na chvíli „vypnout“ a zamyslet se nad svým životem… Jaký je tvůj pohled?
„Démon“ je opět o člověku, který dost pije, protože v chlastu je údajně pravda. Což pro mě je úplná blbost. Tenhle člověk se vrací do reality/běžného života pouze tehdy, kdy nepije. Nicméně není schopen se vyrovnat s běžnou realitou a záhy na dně láhve objevuje toho hrdinu, který řekne vždy a za každých okolností to, co si doopravdy myslí.

OK, už tě nebudu trápit filozofií. Album „Superstar“ je téměř celé nazpíváno v Češtině. Mohl bys nastínit, co bylo na celém přechodu k mateřštině pro tebe nejtěžší?
Na Češtině mi v současnosti nejvíc dává zabrat její tvrdost a zároveň menší melodičnost. Nicméně pokud je ochota na daném textu zamakat, mám z něj obrovskou radost a taky si daného textu víc vážím. Prostě mě to baví, protože je to těžké.

A ještě jedna otázka, směřující k tvému vokálnímu projevu. Na novince jsi se předvedl jako opravdový PAN zpěvák. Střídáš polohy hlasu, jak se ti zachce… Kde se to v tobě vzalo? Je to vše přirozené, a nebo třeba nějak speciálně trénuješ zpěv? Co kdyby přiletěla nějaká nenadálá nabídka od tvůrců nějakého muzikálu? Nechal by ses přemluvit? (upřímně já muzikály s výjimkou „Krysaře“ vůbec nevyhledávám…)
Co se týká mého zpěvu, píšou se o něm úplné ódy. Zůstávám pevně na zemi. Doufám, že si nikde Dan Bárta nepřečetl, že mě k němu přirovnávali. Nesahám mu ani po podrážky jeho boty. Můj zpěv je dobrej hlavně proto, že mi ho hlídal Stáňa Valášek. Taky musím zmínit, že na CD zpívá i Robotom, třeba úžasný konec „Na slupkách od banánů“ zpívá on. Co se týká muzikálů, nabídka tu byla už po „Merizo Nanen“, ale já muzikály nesnáším a šel bych do toho jen za moooc peněz, takže můžu být v klidu. Tohle mě fakt absolutně nezajímá.

dgall10Když jsem tvořil recenzi (ALLeš psal recenze dvě, poprvé, když měl v ruce promo-verzi, podruhé na již oficiální vydání – pozn. Gory), tak jsem napsal, že některé vaše nové skladby dýchají skoro až atmosférou gothic rockových formací. Viz. např. „titulka“, nebo temná skladba „V Zrcadlech“. Zajímalo by mě, jestli sdílíš můj názor a zda třeba členové DG poslouchají podobné spolky?
Miluju DEPECHE MODE. Tím se ke všemu přiznávám. Myslím, že to je celokapelní jev. Akorát Gothyš, poslouchá onanisty a Spajsy MTV.

Stále se mé otázky točí kolem slova „Superstar“, přitom jsem se na tuhle národní taškařici ještě ani pořádně nezeptal. Na názor se ptát nebudu, ten je vlastně skryt uvnitř textu. Zeptal bych se jinak. V čem vidíš největší nebezpečí těchto masových akcí? Já si pamatuju, že když někdo nechtěl jít na 1.máje do průvodu, tak byl poté z různých příčin „out“. Totéž se prakticky děje dnes, ale v úplně jiném světle, souhlasíš?
Pohled na věc mám stejný jako ty. Už se mi o tom ani nechce bavit. Jsem přece jenom zpěvák DARK GAMBALLE a můj dosah je minimální, takže jsem spíš dospěl k apatii.

K titulní skladbě jste natočili velmi interesantní klip, který se povětšinou odehrává na nějaké diskotéce. Mohl bys prozradit jestli jste během natáčení zažili nějaký pikantní zážitek?
Pikantní bylo už vlastně jenom to, že jsme natáčeli na diskotéce, aniž by o tom návštěvníci věděli. Oni si žili ve vlastním světě Michala Davida a ani je nenapadlo věnovat pozornost šesti bláznům, kteří jsou divní.. “…o ooo žijem si svůj diskopříběh,je jejeje …“

Za dobu své dlouhé existence (jen tak na okraj, v době alba „Sex´n´Death“ mně bylo 12let ) jste potkali spoustu zajímavých osobností, ať už v undergroundu, nebo v těch vyšších patrech naší „pop-music“. Můžeš zmínit některé osoby, které na tebe udělaly velký dojem? Přidat můžeš i naopak osoby, které tě jakýmkoli způsobem zklamaly…
Většina osobností, které jsme poznali, byla úplně v klidu a normálních. Např. David Koller je moc ok. Největší magory jsem poznal nedávno. Lidi okolo SAMAEL a FLOWING TEARS byli fakt řádně arogantní zkurvysyni.

darkgamballeTeď zas malinko jinam. Coby jedna z kapel jste se objevili na soundtracku k filmu „Choking Hazard“. Nebudu se ptát, jak jste se k této nabídce dostali, jelikož jsem se tohoto procesu tak trochu nepřímo zúčastnil (nevím jestli to víš, ale Andree Vernerové jsem na žádost posílal několik UG kapel, které by se tohoto výběru mohly zúčastnit. Byl jsem proto rád, že se dostalo i na vás!). Co vám tato zkušenost přinesla pozitivního a jak se ti např. líbí ostatní kapely na tomto výběru?
Za „Choking Hazard“ ti dodatečně děkuji. To jsem fakt nevěděl! Zkušenost to byla dobrá, akorát toho mohlo být víc. Myslím si, že takový song „Oni“, by byl velmi vhodný. Sampler se mi ale moc nelíbí, některé skupiny jsou fakt příšerné.

Hudba ti zabírá určitě maximum času. Máš ještě třeba sílu na jiné aktivity, nebo případně koníčky? Jak se třeba dívá tvá rodina na „darkovskou“ celoživotní pouť?
Zbytek času věnuju vlastnímu zeškaredování. Je mi totiž líto lidí, kteří nejsou tak krásní, jako já. Rodina to chápe. Místo na světě je pouze pro jednoho Brada Pitta.

Velmi populární je v poslední době tvorba DVD. Takové kosmicko-gamballské DVD by určitě stálo za to. Je jasné, že vše je o penězích, ovšem přemýšlel jsi někdy alespoň nad touto myšlenkou?
„Prachy jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají…“ O DVD bych si dal říci hned, ale právě ty zmíňovaný prachy na to nemáme

Teď malinko jinam. Skladba „Strýček Sam“, tak trošku naznačila, že i politika ti není cizí. Jak hodnotíš naší současnou vládu, opozici, náš vstup do EU, případně sílící pozici komunistů?
„Strýček Sam“ je čirý sarkasmus. O politiku se nezajímám. My si můžeme vybrat buď zloděje, křiváka, nebo podrazáka. Když si to tahle řeknu, je mi to vlastně jedno, kdo to z nich bude. Mám k nim opravdu velkou nedůvěru. Navíc nemám čas se o konkrétní osobnosti zajímat více do hloubky a situace je dost nepřehledná. Pokud nemám dostatek informací, nedělám k nim žádné závěry.

OK, Jirko! Díky moc za všechny odpovědi. Mohl bys ještě na závěr prozradit, co hlásá německý recitát v tracku nazvaném „Zwerg“? Měj se krásně!!! Můžeš ještě cokoli přidat na závěr… Zdraví ALLeš
„Zwerg“ je německá básnička o cupitajícím skřítkovi. Navíc je to důkaz, že i velmi studovaný člověk, jako je Robotom, může být prachsprostý magor. Ha ha. ALL, zatím díky moc za podporu DARK GAMBALLE. Měj se co nejlíp a choď dál, někdy i proti větru.10!

ALL

PS:


Kytarista Dark Gamballe přežil srážku s vlakem!

Asi jste v minulých dnech nepřehlédli zprávu o těžké havárii vojenské Tatry a vlakové soupravy nedaleko Prostějova. Na korbě Tatry se nacházel také kytarista Dark Gamballe Spajsy. Je jedním z pěti vojáků, kteří tuto nehodu přežili. Nějaké šrámy (zlomená klíční kost, pár švů a jizev,…) sice utržil, ale všichni věříme, že se brzy zase postaví na pódium ke svým kumpánům. Přejeme brzké uzdravení…


Kytarista Dark Gamballe přežil srážku s vlakem!

Asi jste v minulých dnech nepřehlédli zprávu o těžké havárii vojenské Tatry a vlakové soupravy nedaleko Prostějova. Na korbě Tatry se nacházel také kytarista DARK GAMBALLE Spajsy. Je jedním z pěti vojáků, kteří tuto nehodu přežili. Nějaké šrámy (zlomená klíční kost, pár švů a jizev,…) sice utržil, ale všichni věříme, že se brzy zase postaví na pódium ke svým kumpánům. Přejeme brzké uzdravení…

(převzato ze stránek www.redblack.cz, i náš zine se k tomuto přání připojuje!!!)

web: www.sweb.cz/darkgamballe

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *