DARK FOREST OF NORTH – Renad av Kall Fördömelse (‚EP – 2008, Undead Propaganda)

darkforestKdyž mi přijde na recenzi debutová nahrávka úplně neznáme kapely, připravuji se na porodní bolesti a strasti spojené s nadšeneckou horlivostí a hudební odvázanosti. Pokud však přijde debutová nahrávka ze Švédska (či Skandinávie), je třeba se připravit na případné překvapení! DARK FOREST OF NORTH!? Jasný důkaz mých úvodních vět, lépe jejich snažení vystihnout nelze. Jediné, co se dá kapele vytknout je stále ještě jistý kus nepůvodnosti a snaha o podobnost se svými idoly. Jinak mladí Švédové předvádějí naprosto profesionální výkony, alespoň co se instrumentální hry týče. Je skoro až neuvěřitelné, kterak sehraná dokáže být takto mladá kapela. Ještě mnohem zajímavější je však práce začínající labelu Undead Propaganda, nehledícího na stahování či kopírování, zkrátka a dobře se snaží podpořit nadějné kapely, mezi které DARK FOREST OF NORTH bezesporu patří. Ať už to bereme tak či onak, legitimní album je stále v metalovém undergroundu považováno za umělecký artikl a pokud ho ta či ona kapela nevlastní, těžko se může poměřovat s těmi nejúspěšnějšími.

A co nám DARK FOREST OF NORTH vlastně nabízejí? Jedná se povětšinou o velmi melodický black metal s potemnělými klávesovými vyhrávkami, často skrytými za ostré kytarové riffy či dokonce klasické metalové melodie. Velkým překvapením je poté hodně kvalitní zvuk, za který by se nemusela stydět ani mnohem význačnější formace. Když prolistujete booklet, zjistíte, že největšími favority kapely jsou norští DIMMU BORGIR a právě starší tvorbě se produkce švédských nováčků nejvíce podobá. Jeden velký rozdíl je ovšem v moderním zvukovém vyjádření a také v ostrých sekaných riffech, jež dodávají nahrávce punc současnosti. Hudba tak v některých momentech působí jakožto moderní trash metal, ze kterého však vyčnívá blackový (srozumitelná) skřehot. Dosti často je však ke slyšení také zlověstné deklamování či recitace, objevující se i v těch rychlejších pasážích.

Další složkou tvorby DARK FOREST OF NORTH jsou překrásná death metalová sóla, která zkratka nemohou zapřít rodnou hroudu. Bylo by však skoro nemožné, aby pokročilá generace švédských kapel, neměl vliv na tyto banddarkforest(téměř) juniory. Překrásný moment se např. nachází ve skladbě „Nordens Mörka Skog“, patřící si k těm nejagresivnějším, ovšem v jejím průběhu je možno se setkat s překrásnými kytarovými vyhrávkami, jež de facto tvoří hřejivé finále se sladkou pointou. „God Among Maggots“ mi pak v jeden moment připomene valivou pouť kultovních HYPOCRISY, ale opět upozorňuji, pouze v určitý moment nebo chvilku. Když nad tím tak uvažuji, dlouho jsem neslyšel nahrávku, která by si v obdobném žánru vystačila se standartním nástrojovým obsazením. Kapela zkrátka výhradně sází na své nadstandartní instrumentální schopnosti a světe div se, zatím jim to vychází. Na debutový počin to samozřejmě stačí, alespoň pokud se budu zaměřovat na faktické hodnocení.

DARK FOREST OF NORTH mě tedy svým debutem rozhodně překvapili. Samozřejmě, nedá se čekat, že tento produktu budu točit od rána do večera. Nadějné snažení mladíků je však třeba rovněž ocenit. Z téhle party může v budoucnu ledacos vylézt, nehledě na možnou úvahu nad dále se rozvíjejícím skladatelským procesem, jež může skupinu přimět k dalšímu experimentování. Kapele však rozhodně držím palce a ještě jednou oceňuji její instrumentální sílu. Mládí rozhodně v před! Závěrem mi pak ještě dovolte poslední informaci související s lyrikou plnou nenávisti a zlosti, to vše výhradně v jazyce švédském. Cizojazyčnost zkrátka v současnosti slaví úspěchy! PS: kluci švédský, chtělo by to vlastní internetové stránky a ne spoléhat stále na My Space….

ALL

http://www.myspace.com/undeadpropagandarec

[yt-black]DN0lrO0xpNU&feature=related[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *