DAGON – Cesta do Nawie (CD-R, 2009)

DAGONJe libo trochu čistého a zároveň temného ambientu? Nabídnout mohu slovenský projekt DAGON, který se zjevil prakticky z ničeho nic. Mám tedy alespoň ten pocit. Na přebalu však stojí, že jediná hudební stopa, která je zde zaznamenána, byla připravena k realizaci už v roce 2001. K nahrání však došlo až letos…temné, záhadné a zastřené jako hudba sama! Po dobu čtrnácti minut se na posluchače valí exploze nálad, útočících na samotné dno člověčího ega. I když se jedná o jedinou kompozici, nepůsobí hudba monotonně v rozměrech „ad absurdum“. Kompozice je totiž složená ze souboru inter, přičemž každé z nich má jiný odstín. Tím vzniká pozoruhodná skládanka, která ve své jednoduchosti skutečně funguje. Stačí zavřít oči a pomalu rozjímat. Původně jsem chtěl napsat meditovat, ale ne každý posluchač by se s mým názorem mohl ztotožnit.

Zlověstné plápolání a mrazivý zvuk, to všechno dělá s DAGON zajímavé těleso, od kterého bych byl schopen poslouchat větší hudební nános. Ale ještě jednu věc bych měl uvést na pravou míru. Ambietní hudba má svou přímočarou historii, ovšem jistá jakost se před několika lety odštěpila od ryzího black metalu (a nebo se stala jeho nedílnou součástí). DAGON se pohybuje přesně v obdobných intencích. Z hudby je cítit duch severu, led, sníh, zamrzlé studánky…Když takhle pohlédnu z okna, je mi celkem smutno z toho, že si k hudbě nemohu udělat tu pravou kulisu. Nicméně i tak jsem si na „dagonovské“ kompozici smlsnul. Jak už jsem ale uvedl výše, snesl bych i dvojnásobné menu. Tak možná, že se nechá hlavní protagonista vyhecovat a v budoucnu vytvoří ještě další ambientní menu.

Závěrem bych ještě upozornil na jednu radu, otištěnou na obalu CD. „Not For Collective Listening“! To je skutečně zajímavá věta a osobně ji dvakrát podtrhuji. K tomu ještě přidávám jednu svou. Pokud se vám toto CD dostane do ruky, vyposlechněte si ho někde v klidu, nejlépe ve sluchátkách hezky před spaním. DAGON rozhodně neobstojí jako kulisa při mytí nádobí či tvorbě domácího úkolu. V klidu rozjímejte – v klidu poslouchejte!

ALL

dagon@pobox.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *