DAGON – Canter De Sange, Moarte Si Distrugere (CD-2013)

Dagon alias Juraj Sloboda do R.U.M. zinu pravidelně zasílá uchutnávky vlastní tvorby a nejinak tomu je ani v případě, dalo by se říci, oficiálnějšího CD nosiče, který se kromě barevného obalu může pochlubit také potištěným diskem. Na všem je pak sympatické především to, že úplně o vše se postaral hlavní protagonista docela sám, a i když by mohl využít služeb někoho jiného, raději se ponoří to kouzel a čar svého umění, než aby nechal pod svou pokličku nakouknout někoho cizího. A je to právě i jakýsi druh odtažitosti, kterým se DAGON může pochlubit na všech nahrávkám, nevyjímaje ani tuto. Scéna temného ambinetu vlastně ani neexistuje (na mysli mám pochopitelně Česko-Slovensko), a tak se hlavní protagonista nenervuje zájmem či nezájmem o svou osobu, zkrátka se utápí ve svých náladách podle svého, a když by někdo z vás byl ochoten rozšířit si sbírku o další undergroundovou relikvii, není nic jednoduššího než Jurajovi napsat.

Samotná nahrávka se skládá ze čtyř Bohu nepřístupných litanií, jejichž struktury nejsou nikterak variabilní, nicméně ve dvou kompozicích lze vypozorovat určité noisové prvky (jestli to mohu tak nazvat), které atmosféru proudu jaksi vyklápějí do poněkud odlišného světla. Upír Nosferatu budiž mi nápovědou! Tenhle tvor se za všech okolností vyhýbal světlu, jenže sluneční paprsky si ho v pozdějším toku příběhu stejně našly, stejně jako světlé zvukové proudy si dohonily dozajista temnou linii Dagonova umění. Nicméně po těchto záblescích z nebe následuje ihned vystřízlivění v podobě takřka neměnného zvukového proudu.

Není úplně jednoduché psát recenze na ryze ambientní produkty. Na druhé straně je však třeba veřejnost upozorňovat na to, že mezi námi žijí nadšenci, kteří obětují volná čas k tomu, aby vytvářeli deníky svých snů, vizí a pochopitelně také nálad. „Canter De Sange, Moarte Si Distrugere“ nelze poslouchat v takovém „normálním dni“, kdy děti lítají po pokoji. Nejlepší je otevřít si lahvinku vína a nechat mozek a uši odpočívat. Jenže pravda, kolikrát do měsíce tahle chvilka vůbec přijde? Nicméně o tom všem je dark ambinet. Nabízí prostor k vytvoření vlastního světa. Věřím, že DAGON bude své „lumpačiny“ produkovat dál a dál…

ALL

dagon@pobox.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *