DAGON

fotoSoučástí undergorundu nemusí být výhradně metal, punk, HC, EBM, ale také ambient. Pro R.U.M. zine je to vlastně premiéra, pokud si dobře pamatuji, ještě jsme tu rozhovor s obdobným umělcem neměli. DAGON je tedy první vlaštovkou, a to především proto, že mě jeho počin vcelku zaujal. „Cesta do Nawie“ je nadějná vlaštovka ze slovenského podsvětí. Recenzi rovněž najdete na těchto stránkách ve stejnojmenné sekci…

Ahoj ! Pokus se v krátkosti představit svůj projekt? Kde se vzaly hlavní myšlenky pro tvorbu ambientní hudby?
Ahoj. Projekt DAGON vznikol niekedy v roku 1999-2000 potom, ako sa rozpadla moja predchádzajúca kapela PERUN, čo bola klasická blacková skupina tej doby. Vzniklo aj dvojskladbové demo (mám doma tú jedinú kopiu ktorá existuje). V tej dobe bol ambient niečo nové, čo ma zaujalo, tak som skúsil vytvoriť niečo v tomto štýle.

Na obalu je napsáno, že materiál vznikl už v roce 2001. Proč se tedy objevil na CD až nyní?
Ano, je to tak. Materiál vznikol ešte v roku 2001, ale v tej dobe nebolo možné vydať ho na cd formáte, čo bol môj prvotný zámer. Potom do toho zasiahli nejaké súkromné záležitosti (sťahovanie sa do iného mesta cca 250 km, nová práca, rodina, atď.). Jednoducho som tomu nechal voľný priebeh a roky pribúdali. Dúfam ale, že na ďalšiu nahrávku nebudem musieť čakať 8 rokov.

Natočil si ještě nějaký materiál kromě “Cesty do Nawie” ?
Mám ešte nejaké iné veci, ale nie všetky sa hodili pre Cestu do Nawie. é časti skladám totiž jednotlivo a nakoniec ich spájam do celku tak, aby to spoločne vytváralo zmysluplný celok. Ale nie je vylúčené, že tie ostatné veci budú použité na nejakú inú nahrávku. Kritériom je, aby to spoločne ladilo.

Tvá hudba je hodně temná a ponurá. Mohl bys vyjádřit, co přesně chceš svou hudbou vyjádřit?
Moja hudba vyjadruje moje vnútorné pocity. Myslím, že v každom človeku je kus temnoty a ponurosti a je na každom z nás ako sa s týmito svojimi vnútornými démonmi vysporiada.

Co se ti honilo hlavou, když si svou hudbu tvořil?
Pri tvorení hudby sa musím dostať do tej správnej atmosféry, ktorá sa potom premietne na nahrávke. Takže smutné, melancholické a temné myšlienky sú tie pravé.

Z čeho čerpáš inspiraci pro skládání hudby? Co všechno tě dokáže ovlivnit?
Môj tvorivý proces je, myslím, dosť unikátny. Najťažšie a najdôležitejšie pre mňa je totiž prísť s dobrým názvom, ktorý je prvotným impulzom pre komponovanie. Názov musí vo mne iniciovať množstvo obrazov a podobenstiev, ktoré potom premietnem do hudby. Potom sa vždy snažím, aby jednotlivé pasáže boli čo najemotívnejšie, ale vždy vyjadrovali prvotnú myšlienku a pocit vyjadrený názvom. A inšpirácia? To je rôzne – hudba, film, obraz, alebo zaujímavá prírodná scenéria…

DSC07788Co vlastně znamená slovo DAGON. Já vím, že existuje dost šílený film se stejnojmenným názvem. Je mezi tím nějaká spojitost?
Slovo DAGON vychádza z knihy Necronomicon. Je to jeden zo Starobylých a význam je “pán bytostí z hlbín”. Ale viac ma inšpirovala rovnomenná poviedka H.P. Lovecrafta (doporučujem sa s zoznámiť s celou jeho tvorbou).Ten šialený film vychádza z Lovecraftovej poSlávnosť, takže prenesene je tam spojitosť.

Jaké máš se svým projektem vlastně ambice ? Hodláš v budoucnu vyvíjet výraznější kroky z hlediska propagace, a nebo budeš tvořit spíše pro sebe a pár ne jbližších?
Promo som rozoslal pár ľuďom, zinom a firmám. Ambície? No, určite by som sa nebránil tomu, keby to chcel niekto vydať.

Má DAGON nějakou stránku, ze které jdou zjistit základní informace ? Na netu jsem nic nenašel…
Nie, DAGON zatiaľ nemá nijakú stránku. Zdalo sa mi to zatiaľ zbytočne. Ak pribudnú ďalšie nahrávky, mám v úmysle urobiť niečo aj v tomto smere, ale zatiaľ nie. Ak má niekto záujem o cd Cesta do Nawie, nech mi napíše na mail dagon@pobox.sk

Tvá temná hudba má jistě kořeny s vazbou na black metalovou hudbu. Jak se ti v současnosti jeví časté prolínaní ambientu a undergroundového black metalu?
Páči sa mi to a dosť. Ambient podľa mňa dokáže dodať black metalovej temnote tú správnu melanchóliu a istú zasnenosť.

Ikonou obdobného žánru je bezesporu Varg Vikernes a jeho BURZUM. Jaký máš názor na tohoto kontroverzního umělce? Nedávno byl propuštěn z vězení, slibuješ si něco víc od jeho nové tvorby?
Varga Vikernesa osobne nepoznám, takže na neho ako osobu žiadny názor nemám. Ak sa bavíme o jeho hudbe, tak tá je geniálna,čarokrásna a nadčasová. A jeho nová tvorba? No uvidíme. Niekedy nemám od týchto reunionov žiadne veľké očakávania a z výsedku som potom nadšený. Ako príklad môžem použiť nové album BEHERIT alebo MASTERˇS HAMMER. V obidvoch prípadoch vitieť, že tieto kapely majú čo povedať aj dnes po mnohých rokoch nečinnosti. Takže, čo sa týka Burzumu, nechám sa prekvapiť a uvidíme.

dagonMáš nějakého ryze ambientního oblíbence?
Začínal som (asi ako viacerí) s Mortiisom, čo bolo v podstate moje prvé zoznámenie sa s touto hudbou. Ale neskôr ma viac uchvátili jeho bočné projekty: prvé dva albumy VOND a hlavne „Fata Morgana“ a „Cintecele Diavolui“, čo si myslím, že je vrchol jeho tvorby. Musím tiež spomenúť BEHERIT a ich „H418ov21.C“ (aj keď neviem, či by sa to dalo nazvať ambientom). To je pre mňa základný stavebný kameň žánru. Je toho ale oveľa viac, spomeniem len VINTERRIKET, URUK-HAI, SLAVINE, ELFFOR, ZA FRUMI, TUMULUS SERAPHIM, atď.

Do jakých dalších médií ě R.U.M. Zinu a Mortemu si promo posílal? Kontaktoval si třeba někoho v zahraničí?
Zatiaľ som to posielal iba do R.U.M. zine a Mortem zine. Potešilo ma, že obidve recenzie boli naskrze kladné. Zo zahraničia ma kontaktovala EastSide. Keby to chceli vydať, nebol by som proti.

Existují na CS scéně nějaké další ambientní projekty lidí, se kterým spolupracuješ?
Nie, nespolupracujem s nikým. Ale opäť, ak by bola možnosť, nebránil by som sa.

Byl bys ochoten se účastnit nějakého CD/LP splitu s nějakou black metalovou formací? Dostal si nějakou obdobnou nabídku? Jaké formaci by rozhodně spolupráci neodmítl?
Split na CD by som bral hneď, split na LP to by bol splnený sen. Zaľ jediná ponuka bola od spomínaných EastSide, ale neviem, asi zostane iba pri ponuke. A koho by som neodmietol? Neviem, možno VINTERRIKET. Ale na druhú stranu, nebolo bod veci mať split s nejakou black metalovou kapelou. Myslím, že by to vytváralo celkom príjemný kontrast.

Jaké máš se svým projektem další plány? Rýsují se už nějaké nové kompozice?
Nové albumy sa rysujú, dokonca hneď dva, ale nerád by som niečo prezrádzal dopredu. Môžem Ťa ale ujistiť, že hneď ako ich dokončím zašlem ich na recenziu.

Díky za odpovědi., poslední slova patří tobě…
Vďaka za veľmi zaujímavé otázky. Ak máte niekto záujem o cd DAGON – Cesta do Nawie, napíšte mi. Vyšlo to v náklade 100 ručne číslovaných kusov, takže ponuka je obmedzená.

ALL

dagon@pobox.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *