CORTRIBE

Kapela CORTRIBE pochází z Košic, to znamená z města, kde death metalové kořeny jsou opravdu hodně silné. Poměrně neznámá formace však ke smrtícímu stylu přidává patřičná zrnka metalcoru a o tom, jak jim to hraje, se můžete přesvědčit na jejich webových stránkách, kde se nachází skladby z aktuálního proma. A protože „mladé krve“ není nikdy dost, dávám jim na tomto místě prostor. Na mé otázky odpovídal kytarista Alex Sucháček.

Ahoj Alexi! Jelikož jste kapela poměrně nová, poprosil bych tě o krátké představení…
Zdarec, takže capella CORTRIBE vznikla v roku 2004, po pár personálnych zmenách sa ustálila v zostave: Peter Horník – bicie, Ivan Mesároš – basgitara, Martin Struhár – gitara, Marián Géci – spev a Alexander Sucháček – gitara. V tejto zostave bolo v septembri minulého roku nahrané v popradskom „garage studio“ promo CD „At The Begining“, vzápetí odchádza bicman, ktorého nahrádza Peter Štenda. Začína sa kolotoč koncertovania a propagácie…

Vaše skladby jsou dle mého soudu postaveny na death metalu, přičemž ale nezapomínáte na vysoké procento dalších zajímavých prvků, jež celé dílko dostatečně ozvláštňují. Snažíte se záměrně o jakýsi druh progresivity, a nebo z vás tohle všechno samovolně vychází?
Keďže sme všetci poctivo pracujúci občania, hudba je pre nás formou relaxu, čiže necítime žiadnu potrebu štýlovo sa viazať, takže to množstvo „rôznych prvkov“ možno vyplýva aj z toho. Doterajšie ohlasy nám len potvrdzujú, že je naozaj ťažké našu hudbu zaradiť do nejakého štýlového „chlívku“. Keďže každý z nás má čo to už odohraté, nepovedal by som, že ide o nejaký zámerný príklon k progresívnejšiemu vyjadrovaniu, skôr by som povedal, že naša produkcia je zrkadlom prirodzeného vývoja našich muzikantských schopností, určite nad kompozíciami netrávime dlhé hodiny.

Kytarový zvuk zní rovněž poněkud odlišně a zvláštně. Zaměřovali jste se nějak speciálně na tento prvek?
Neviem, či to odlišne znamené dobre alebo zle, každopádne sme sa snažili v rámci možností vytvoriť nahrávku, kde by bolo jasne počuť čo hráme a to sa nám dúfam aj podarilo. Dali sme dokopy to najlepšie, čo sme vedeli zohnať (ak to niekoho zaujíma, tak gitary boli nahrávané cez zosilovače Mesa Boogie Dual Rectifier a Peavey 5150 Mark II.) a výsledok nech každý posúdi.

Zaznamenali jste už nějaké ohlasy na vaše promo?
Keďže propagácia sa vzhľadom k nášmu pracovnému a inému vyťaženiu rozbieha veľmi pozvoľna, tak tých ohlasov nie je bohviekoľko, ale zatiaľ sú celkom pozitívne, čo nás samozrejme teší (je asi málokto, koho by tešilo, ak by jeho snahu ohodnotili ako odpad :-)). Našim základným cieľom pri tomto prome je získať nejaké meno v CS undergrounde, nerobíme si nejaké veľké ilúzie čo sa týka vydavateľstiev, čo však neznamená, že sa nepokúšame nejakého si nájsť. Necháme sa prekvapiť.

Mají členové CORTRIBE ještě nějaké další hudební projekty?
Boli časy, keď som zvládal pôsobiť v dvoch až troch kapelách súčasne, ale teraz je myslím jedna kapela úplne postačujúca, takisto ostatný členovia (jedine Martin má bočák) sú toho názoru, že popri práci úplne stačí jedna kapela.

Na Slovensku vždy existovala velká spousta death metalových kapel, ovšem v poslední době se mi zdá, že už to až tolik neplatí. Souhlasíš se mnou? V čem je největší příčina těchto změn?
Tak veľká spústa ich určite bola (sám som hral vo viacerých, ale názvy neprezradím, he, he). Keďže som z Košíc, tak by som ani nepovedal, že by nejak mizli, pretože všetky sú viacmenej aktívne (okrem ERYTROSY, tých je ale podľa mňa najväčšia škoda), a takisto tam vznikajú nové nádeje, derúce sa na výslnie (viď KILLCHAIN), ale z globálneho pohľadu ich určite nevzniká toľko, ako pred takými desiatimi rokmi. Príčinu si môžem len tipnúť, keďže to nejak úzkostlivo nesledujem, asi je to súčastný trend v undergrounde a celkovo v metale, kde momentálne letia iné škatule ako true death metal.

K tomuto tématu mám ještě jednu podobnou otázku. Většina lidí tvrdí, že metal je dnes hudba ve větší míře jen třicátníků, což tedy znamená, že tento hudební žánr mladší ročníky příliš „nebere“. Co si o tom všem myslíš?
Okrem Ivana máme všetci 27 a menej, tak ak to neznamemá tých tridsiatnikov, môžme s kľudným svedomím podať dôkaz o nepravdivosti tohto tvrdenia. Je pravda, že tých mladších od nás dosť berie hip-hop a podobné zvratky, no ale k tomu sa nebudem vyjadrovať, keďže sa nejedná o hudbu. Myslím, že pozícia metalu je neotrasiteľná, vždy bude mať svojich nových fanúšikov. Chodím na koncerty, kde sa o tom stále znova a znova presviedčam.

Okomentuj prosím ve zkratce tyto kapely:
IN FLAMES – švédovinka, prišiel som s nimi do kontaktu prostredníctvom „The Jesters Race“, napodiv to bolo aj posledné stretnutie, ten album mám však doteraz rád, aj keď z tohto štýlu mám najradšej AT THE GATES – „Terminal Spirit…“ + „Slaughter Of The Soul“.

ILLDISPOSED – Nemám od nich jedinkatý album, viem, že sú to Dáni.

SIX FEET UNDER – Chris Barnes s.r.o – neviem, ale na „Tomb Of The Mutilated“ a „Bleeding“ to bolo podľa mňa jeho najlepšie obdobie, S.F.U už tak nesledujem, aj keď ich verzia „Purple Haze“ nemá chybu, hlavne keď si ju pustím na nejakej riadnej metalovej „pařbe“.

MARDUK – mám rád „Panzer Division Merdááák“, ale nejako zvlášť ich tvorbu nesledujem, z blacku ma najviac oslovil EMPEROR.

ANATHEMA – tiež nie práve môj šálok, ale niečo sa v mojej diskografii nájde a celkom nedávno som dokonce mal v mp3 prehrávači „The Silent Enigma“.

Nemohu se nezeptat na vaše hudební oblíbence. Takže které kapely nejčastěji posloucháte?
Tak pre celú kapelu by som určite vytipoval MACHINE HEAD, PANTERU, FEAR FACTORY, DEATH a podobné veličiny metalu, no a osobne už to potom každého tiahne rôznymi smermi. Každý z nás počúva kvantum hudby, takže asi nemá zmysel rozpisovať nejaké veľké zoznamy, počúvame všetko od klasiky, cez jazz až po grind core. Napríklad pri písaní odpovedí som si púšťal NEVERMORE – „Dreaming Neon Black“, KILLSWITCH ENGAGE – „The End Of Heartache“ a STEVA VAIA – „Fire Garden“, takže asi tak…

Kladete nějaký výraznější důraz na sdělení prostřednictvím vašich textů? Jak je tvůj názor na kapely, jež prezentují prostřednictvím svých textů své politické postoje?
Určite, poukazujeme na skazenú morálku, faloš a podobné neduhy spoločnosti, ale skôr ide o poukázanie v globálnom merítku a nezameriavame sa na konkrétnu skupinu ľudí. Čo sa týka spojenka politika a hudba, tak môj názor je ten, že každý si môže písať o čom chce a takisto každý si môže počúvať čo chce, takže tým pádom by sa nikto nemal nechať zmanipulovať nikým iným.

Jak je to v současné době na Slovensku s pořádáním koncertních akcí undergroundového charakteru? Jak vysoká je návštěvnost podobných akcí? Mohl bys případně doporučit ostatním kapelám, kde se na Slovensku „dobře hraje“?
UG akcie sa tu samozrejme stále tešia obľube určitej skupine ľudí, ktorí vyznávajú celkový štýl života spojený s undergroundom. S návštevnosťou to je určite horšie ako pred takými 8-10-timi rokmi, vtedy tu nebolo toľko koncertov zahraničných kapiel a tak sa ľudia v hojnom počte dostavovali aj na domáce ug kapely, dnes stále musíš počítaťou so stratou a skúšať zohnať aspoň nejakého „kvázi“ headlinera, ktorí ti zaručí aspoň akú-takú návštěvnost. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Takisto sú tu ešte ďalšie špecifiká, že niektorí ľuďia nechodia na taký metal, iní zas do takého klubu, ale to je už skôr o inteligenci a solidárnosti.

Jak často vlastně koncertujete? Hráli jste už někdy mimo hranice Slovenska?
Hráme tak často, ako sa dá. Momentálne je to 2x mesačne, ale dúfame v zlepšenie. Hrali sme zatiaľ len v Československu, ale niečo sa vybavuje aj do zahraničia, dávame tomu voľný priebeh.

Jaký máš názor na stahování hudby z internetu, případně jaký je tvůj názor na hudební formáty typu mp3, ogg. atd.?
V podstate je to v pohode, je na každom člověku, či sa rozhodne kapelu podporiť kúpou origošu, alebo si niekde stiahne mp3.

A na závěr bych tě poprosil o nastínění plánů do budoucna… velice děkuji za odpovědi!
Chcéééme mať peniaze a veľa sláááávy, chceme sa dostať na špicu hitparáááády. Proste všetko, čo si môže hudebník priať

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *