COLDBLOODED FISH – With The Fishes (CD/EP-2016, Support Underground)

With the FishesJedno z najaktívnejších českých vydavateľstiev, ktoré sa stalo synonymom a útočiskom pre domáce kapely novej thrashovej vlny Support Underground sa prihlásilo s debutovým EP pražského komanda COLDBLOODED FISH, takže spropagovať toto ípko na stránkach Rumzine bolo pre mňa okamžite jasnou voľbou. Navyše, túto nahrávku sprevádzalo citeľné očakávanie spôsobené pomerne kladnými referenciami, ktoré Chladnokrvné ryby sprevádzali. Na to, že kapela, ktorá vznikla len pred tromi rokmi a na svojom konte nemala pred týmto debutovým mini albumom žiadnu oficiálnu nahrávku ide o vec nevšednú, no môj záujem bol o to väčší.

CD je tak, ako je u Support Underground zvykom, zabalené do jednoduchého, no zároveň profesionálne vyvedeného digipacku. Titulný cover kráčajúci v tých najlepších thrashových tradíciách je ručne maľovaný a zobrazuje päticu dravých rybičiek pochutnávajúcich si na ruke nevinnej obete, plávajúcich v jazere plnom toxického odpadu, ktorého pôvod odhalíte po prezretí si zadnej strany obalu. Vnútro potom obsahuje okrem textovej stránky a potrebných informácií aj fotografickú koláž odhaľujúcu, že COLDBLOODED FISH sú naozaj veselé persóny. Takže po tejto stránke je všetko tak, ako má byť. Poďme sa teda pozrieť na hudbu samotnú.

Coldblooded FishAko bolo povedané už v úvode, nahrávka obsahuje päticu skladieb v old schoolovom trhashovom kabáte o celkovej dĺžke dvadsať jedna minút. A kvalita songov? No, tu už odpoveď nie je tak úplne jednoznačná. Nie, nedá sa povedať, že by „With The Fishes“ ponúkalo nevydarený materiál. Takýmto tvrdením by som kapele značne krivdil. No k úplnej spokojnosti je to tiež ďaleko. Čo je teda tým kameňom úrazu? Ten hlavný problém by som rozhodne hľadal v celkových aranžmánoch skladieb. Povedané inak, príliš často sa stáva, že jednotlivé časti songov, ktoré samé o sebe ponúkajú nejeden zaujímavý, či chytľavý motív jednoducho vedľa seba pôsobia príliš rušivo. Pre priblíženie sa stačí bližšie pozrieť na prvú položku „Underground Is Rising“. Začiatok tracku patrí sekanému riffu klasického thrashového strihu vrátane predpisového štekavého Fischröderovho vokálu, no melodický refrén vsadený do skladby bez akéhokoľvek varovania pôsobí značne nevyvážene. A spomínaná situácia sa následne znovu zopakuje. Vo výsledku tak skladba pôsobí chaotickým a nepresvedčivo amatérskym dojmom. Druhá v poradí „Fishing Machine“ našťastie spomínané neduhy neobsahuje – je síce ušitá podľa rovnakého strihu, no tentoraz sa jednotlivé časti k sebe hodia neporovnateľne viac. No to, čo kalí radosť v tomto prípade (a čo platí aj pre nasledujúcu „Thrash & Beer“), je až prílišné opakovanie názvu skladby v refréne. No EP postupne graduje a počiatočný nie príliš dobrý dojem sa vylepšuje, hlavne s príchodom predposledného vrcholu celej nahrávky „Time To Go Sleep With The Fishes“. Skladba pokračuje v nastolenom smere (celkovú vyváženosť celého EP považujem za jeden z hlavných plusov), pričom tentoraz všetko klaplo tak, ako má. To by som mohol povedať aj o záverečnej „St. Valentine´s Day Massacre“, ktorá však jedno mínus v podobe úvodnej (polo)akustickej vyhrávky predsa len obsahuje. No aby som len nehanil. „With The Fishes“ získava body navyše za vydarené bicie a hlavne sóla v ktorých jasne vybadať snahu o vytvorenie čohosi viac, než len ukážky rýchlych prstov.

Prihliadnuc k faktu, že „With The Fishes“ predstavuje debut COLDBLOODED FISH, ide rozhodne o solídne vykročenie. No zároveň je k výnimočnosti, akou oplývajú tie najznámejšie tituly ešte dlhá cesta.

Dagon

http://bandzone.cz/coldbloodedfish

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *