CLOSING – Virtual Laboratory Sadism (MC-1997, Epidemie records)

Nyní nebude třeba nalévat benzín do ohně, teď oheň hoří sám! Kde se vzala tu se vzala, najednou se z podzemí vynořila nečekaně kvalitní nahrávka, kterou v oné době přivedl na svět Martin Čech a jeho rozjíždějící se firma Epidemie records. Co se tedy skrývalo za kapelou, jejíž pojmenování bylo CLOSING? Už samotná obal dokázal ledacos napovědět. Zlověstné stíny vysvlečeného muže dávaly tušit, že v této laboratoři nepůjde jen o obyčejné testy, ale o bolestivé zacházení s živými bytostmi!

V čem ovšem hledat další výjimečnosti? Pokusím se nyní odpovědět zeširoka. CLOSING nikdy nebyli formací, která by na sebe výrazněji upozorňovala. Dodnes si vůbec nedokážu vybavit jediný rozhovor v některém z undergroundových plátků! Když se však na stolcích distrařů toto jméno objevilo poprvé, žádný z příznivců v podstatě nevěděl o co jde. Kvalitní design kazety však nepřímo napovídal – „inu, tohle by nemuselo být špatné“. A vězte: rozhodně ne! CLOSING na „Virtual Laboratory Sadism“ předvedli bestiální jízdu od sklepa až po půdu. Produkce načichlá death metalem velice prozíravě kolaborovala s grindem či dokonce crustem. Naopak v některých kouscích se zčistajasna objevují příjemné kytarové vyhrávky, někdy kapela nečekaně zabrousí až k bezstarostnému rocku. Ovšem nikterak dlouze. Nejzářivějšími příklady budiž skladby „2B“ či „Animal Abusement“, ve kterých se to stylovými kotrmelci jenom hemží. Za pozornost pak také stojí závěrečný cover „A.A.T“ od už tehdy kultovních AGATHOCLES.

Ovšem čím dále je tento nosič výjimečný? Obecným plusem jsou rozhodně houpavé kytarové eskapády a dozajista ničivá kvadratura bicích. Právě v těchto bodech se CLOSING nejvíce vzdalovali „kovu smrti“, nemluvě o variabilních vokálech obou hrdlořezů. Zatímco David Tx Mx se však brzy ze scény vytratil (alespoň tedy mám ten pocit), řev jeho kolegy brzy rozpoznalo celé československé podsvětí. Ano, právě na téhle nahrávce se objevuje jistý Chymus, jenž se následně usadil v tehdy „north blackových“ ISACARUUM a v podstatě je předělal k obrazu svému.

Když to nyní beru s odstupem let, některé songy na „Virtual..“by se daly označit jako takový předvoj věcí příštích, nicméně je určitě paradoxní, že za několik málo let se na scéně objevily spolky, které se znovu dostaly do stylové blízkosti právě s CLOSING, za kterými se ovšem brzy zavřela voda. Toť tedy krátká vzpomínka na kapelu, poníž pramenů příliš nezůstalo. Kazeta „Virtual Laboratory Sadism“ však bude navždy připomínat podivuhodné pojetí death metalu a grindu.

ALL


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *