CIPHER SYSTEM- Central Tunnel Eight (CD-2004, Lifeforce Records)

Když jsem si tak sám pro sebe dělal hodnocení, kteráže země je z pohledu hudby mému srdci nejbližší, dorazil jsem po mapě až do Švédska. A je úplně jedno, jestli se jedná o death metalové, nebo třeba doom metalové spolky. Celková politika Švédska je totiž zcela nakloněna podpoře kultury jako takové, a tak našinec může jen s otevřenými ústy tiše závidět. A nebo pokyvovat hlavou a uznale konstatovat: „Jo, jo… další kvalitní partička ze Švédska.“ Nejinak tomu je i v případě debutové desky „Central Tunnel Eight“ od noviců CIPHER SYSTEM. Ihned po prvních vteřinách úvodní skladby „In Perfection“ posluchač zaznamená, odkud vítr fouká. Pokud se někdo domnívá, že švédská death metalová garáž pomalu zeje prázdnotou, tak toto album je ránou přímo do hrudního koše.

CIPHER SYSTEM se sice drží zaběhnutých death metalových tradic, ovšem s nemalým přispěním moderních prvků (klávesy, electro brejky). Totéž se dá říci o šťavnatém zvuku kytar. Předně ale připomínám, že toto hudební pojetí nikterak nesvádí kapelu do jiných stylových vod, jako to je zřejmé třeba u kolegů IN FLAMES. Death metal jako řemen, ovšem trošku odlišné jakosti. Zdroje inspirace jsou samozřejmě nepřeslechnutelné, ale v rámci tohoto stylu se severská šestice v budoucnu nemůže ztratit. Ale pojďme se trochu blíže podívat do drážek disku. Tam naleznete deset řízných tracků, plus závěrečné techno outro. Velice zajímavé jsou aranže jednotlivých skladeb. Tak např. „24 Hours Left“ je komplikovaná petelice „od sklepa až po půdu“.Zdobí ji komplikované vyhrávky, podkreslené klávesami a neuvěřitelnými kytarovými zvraty. Radost poslouchat! Následující „What If“ je zase naopak postavena na jednom stěžejním rifu, který se promítá celou skladbou a mně nezbývá nic jiného, než si sladce podupávat do rytmu.

Do celé stavebnice zapadá i vokál zpěváka Daniela. Se svým hlasem pracuje úplně suverénně! Tlačí na pilu jak to jde a občas přihodí i nějakou tu „čistou ukázku.“ Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. CIPHER SYSTEM si totiž se všemi skladbami neskutečně vyhráli, a tak tu máme desku, která je vyrovnaná úplně ve všech směrech. Čím víc „centrální tunel 8“ poslouchám, tím víc se mi líbí! Vřele doporučuji a ještě upozorňuji na geniální skladbu „C.S.I“! Nemusíme se bát, že velké hvězdy nebudou mít své následovníky… (Dal bych ještě bod navrch, ale schovám si ho přece jen na příště.)

ALL

http://www.lifeforcerecords.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *