CHAINS OV BELETH – Christeos Chaos (CD-2015, Morbid Shrine Productions/Satanath Records)

Christeos ChaosZrovna Španělsko není země black metalu zaslíbená, ovšem někdy i v těchto krajinách se tu a tam najde řízná hudební vřava s patřičným severským odkazem. A přesně tyto choutky vedly k založení CHAINS OV BELETH protagonistu říkající si Heolstor, jenž v průběhu minulého roku ukuchtil druhé řadové album s názvem „Christeos Chaos“. Toto koncepční dílo probouzející všechny možné i nemožné temné síly, je tvořeno osmičkou poměrně členitých skladeb, jejichž struktury jsou poplatné příběhovosti a nutkání přecedit na posluchače kvantum „informací“.

Tvorba CHAINS OV BELETH není paradoxně nikterak extrémní. Pomalejší a valivé hudební tempo velmi věrohodně míří do teritoria doom metalového, byť se v každé skladbě najde ryzí blacková vsuvka. Po celou dobu nahrávky protagonista čaruje zastřeným kytarovým soundem, typickým pro tuto hudební formu. Co se týče zvukové stránky, tak posluchač se musí smířit s tím, že v případě CHAINS OV BELETH se rozhodně nejedná o extraligový počin. Chains ov BelethNicméně „volná pravidla undergroundové kultury“ berou i tento druh naturalu jako něco, co zkrátka komplexní dojem nekazí. V případě „ Christeos Chaos“ mi dokonce přijde, že z této „nevýhody“ se dá dost dobře vyčarovat patřičné mystické plus. Nahrávku tudíž táhne pekelná atmosféra pod patronací samotného Lucifera a mně osobně se velmi libí, když Heolstor doslova „káže“ svým čistým hlasem – ten je ale na nahrávce v menšině.

Přestože jsou jednotlivé kompozice vystavěny poměrně členitě, nenajdete tu vysloveně mimořádný vzorek. Totéž se ale týká samotných nápadů či neochvějných momentů, pro které byste si měli CD pravidelně pouštět. Nicméně i vzhledem k této skutečnosti, která navenek nepůsobí nikterak lákavě, nachází se na albu jeden opravdu poddajný track, o jehož nezastupitelnosti vypovídá už to, že je veden v latině. Tahle volba sice už v metalových kruzích není ničím neotřelým, avšak stále se nejedná o až tak běžný vyjadřovací prostředek. Po hudební stránce se sice v dané skladbě znovu neděje nic extra závratného, ale hlavní hrdina příběhu má zkrátka dar přenášet na posluchače ohavně okultní fluidum. Vlastně by mi vůbec nevadilo, kdyby se v podobné linii odehrávala celá deska.

„Christeos Chaos“ je díky obstojně pojaté atmosféře album těsně nad prachsprostým průměrem. Díru do světa tedy rozhodně nečekejte. V ryze undergroundovém světě se však jméno CHAINS OV BELETH patrně neztratí. Na světě je stále ještě dostatečný počet hudebních příznivců, kteří odmítají načinčané produkce a raději dávají přednost zvukům z černých a smrdutých ploch. Tolik asi jeden z pozdravů ze Španěl…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *