CARVED IN STONE-Tales Of Glory & Tragedy (CD-2007, Schwarzdorn Production)

Swawa alias Ilona Jeschke je statná Germánka, silná a především zapálené do folku, pohanství a v neposlední řadě také metalu. Zároveň však patří k legitimním členům pagan metalové kapely TAUNUSHEIM a pokud si v našem vyhledávači zadáte tento název, určitě vám vyleze recenze na jejich debut s názvem „Nebelkämpfe“. Nicméně album „Tales Of Glory & Tragedy“ je přece jen o něčem jiném. Jde zcela o osobní projekt výše uvedené ženštiny, kterou zřejmě nezajímají všední ženské záležitosti jako je móda, kosmetika atd. Swawa je zkrátka originální divoženka, často se pohybující v lese a žijící čert ví kde, ale rozhodně ne v normální domácnosti. Projekt CARVED IN STONE je sbírkou folkových písní, jež opěvují krásy přírody, mocné to čarodějky.

Ještě větší vztah má však hlavní protagonista k severské mytologii, o kterou se opírá především v textech. Překvapující je, že Swaha bez jakéhokoli ostychu používá krom německé lyriky také norštinu a v neposlední řadě také angličtinu. V tomto ohledu je tedy pestrosti učiněno maximálně zadost. Horší už je to s hudbou samotnou. Skladbám sice nechybí přitažlivá atmosféra, ovšem celková „zábavnost“ jaksi chybí. Mně osobně bohatě stačí tři, možná čtyři skladby… a už bych mohl CD definitivně vypnout. Folková hudba totiž nenabízí příliš možností, kterak celé album oživit. Po dvaceti minutách se celá nahrávka utápí v naprosté letargii, ze které se až dokonce hrací doby nevymaní. Ono se ale není čemu divit. Vymyslet skladby postavené pouze na akustické kytaře, klávesách, flétně, případně dalších lidových nástrojích, to už chce opravdu kus fantazie a nezbytného instrumentálního umu. Swawa sice není v tomto ohledu nikterak „lichá“, ovšem až moc se podle mého soudu utápí v jakémsi naturálním patosu, který nepůsobí příliš důvěřivým dojmem. To je ale jaksi úděl těchto jednočlenných projektů. Zvláště pak u těch, u kterých hraje prim především celková image a nekonečná touha něco posluchačům sdělit (a to za každou cenu).

Naštěstí další důležitý prostředek, vokál, je ve srovnání s hudbou o mnoho výš. Swawa mě v tomto ohledu vcelku překvapila, protože na předchozích nosičích nepůsobil její přednes až tak suverénně. Po shrnutí všech základních atributů mi z „Tale Of Glory & Tragedy“ vypadává jasný výsledek. Lehce nadprůměrná deska s příjemnou atmosférou, letargickou gradací a důstojnou vokální složkou. Album lze použít jako slušnou kulisu. Více ale z této kolekce nedostanete…

ALL

http://carvedinstone.de/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *