BURZUM – Mythic Dawn/Forgotten Realms (Singles-2015, Byelobog Productions)

Mythic DawnForgotten RealmsAk by som hľadal meno, ktoré je synonymom rýdzej hudobnej kontroverzie, ako prvé ma napadá BURZUM, respektíve jeho hlavný protagonista Varg Vikernes. Ono je to vlastne jedno. Ak totiž hovoríme o tomto nórskom čiernokovovom fenoméne, tak BURZUM, Varg Vikernes a Count Grishnackh sú jednou a nedeliteľnou súčasťou. Aj keď musím dodať, že ten čierny kov sa k menu tohto projektu hodí čím ďalej tým menej. No vášne zostávajú a lomcujú zástupmi nekonečných nekritických nasledovateľov na jednej strane a zarytých odporcov na strane druhej, pričom nenávistný plameň všetko spaľujúcich argumentov sa rozhorí znovu a znovu vždy, keď Varg predhodí novú kolekciu svojich svojských muzikálnych výlevov prostredníctvom ktorých nás necháva aspoň na krátky okamih nahliadnuť do svojho sveta. Sveta, ktorý je pre mnohých zvrátený a neakceptovateľný, no ktorý je len a len jeho.

A tak podobne, ako sme u BURZUM zvyknutí už od roku 2010, nemôže byť ani ten aktuálny bez toho, aby sme sa nedočkali novej Vikernesovej nádielky. I keď tentoraz je tomu trochu inak. V prípade dvoch nových vydaní sa nejedná o plnohodnotné albumy, ale iba o dva jednoskladbové single. Ba čo viac, tentoraz prezentovaných ako digital download, čo je vecou doposiaľ nevídanou. Čo teda môžeme od päťminútovej „Mythic Dawn“ a jej o dva o pol minúty dlhšieho dvojčaťa „Forgotten Realms“ očakávať? Na to existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Ak ste mali čo to dočinenia s poslednými dvomi plnohodnotnými opusmi „Sôl austan, Mâni vestan“ a „The Ways of Yore“ viete presne, čím vás tieto dva nové tracky prekvapia. Opäť je to ten istý účelovo minimalistický a zámerne monotónny ambient vo svojej najrýdzejšej podobe, naplnený (hlavne v prípade „Forgotten Realms“) nemalou dávkou melanchólie a smútku za stratenou minulosťou (čo v prípade osobného života hlavného protagonistu nadobúda s určitosťou Varg Vikernesnový rozmer). No zároveň musím povedať, že jasný kvalitatívny zostup do nižších tried, ktorý začal prostredníctvom „The Ways Of Yore“ nabral s príchodom týchto dvoch nových príspevkov povážlivo na rýchlosti.

„Mythic Dawn“ a „Forgotten Realms“ prezradia svojho tvorcu prakticky ihneď po pár tónoch. Áno, je to typický BURZUM ambinet, presne tak ako bol predložený už neraz v minulosti. No tentoraz je to predsa len o niečom inom. Nemôžem si pomôcť, ale ja z oboch týchto zvukových koláží cítim v prvom rade kalkul a snahu o pripísanie si ďalšieho finančného balíčka na svoje konto, nech to stojí čo to stojí. A to, že je zároveň dehonestované vlastné meno, je vecou akosi druhoradou. Mám rád ambient a rovnako Vikernesovu tvorbu, ale toto mi pripadá ako zvyšky z poslednej record session, ktoré hlavný protagonista predhodil medzi nemalý zástup svojich oddaných fans spoliehajúc sa na to, že tí po tejto ohlodanej kosti bez problémov chňapnú. Alebo (a to by bolo ešte horšie), sa jedná o ochutnávku ďalšieho opusu. No ak je tomu tak, mal by tento a jemu podobný materiál radšej zostať kdesi hlboko v útrobách PC jej tvorcu a nerobiť hanbu tomu, čo nieslo v minulosti tak hrdo meno BURZUM.

Tak či tak, nerád by som pochovával tento interesantný projekt iba na základe dvoch aktuálnych prešľapov, ktoré však vo mne zanechávajú nepríjemný pocit vypočítavosti a mamonu. Teda vecí, proti ktorým Varg tak vehementne vystupuje. Ojedinelé zakopnutie, alebo začiatok definitívneho pádu velikána? To ukáže čas…

Dagon

http://www.burzum.org/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *