BURIED SIDE – Heading to The Light (CD-2016)

Heading to the LightO slovo se hlásí další švýcarská exploze, která mi v poslední době zpříjemňuje život. BURIED SIDE se rozhodli, že do mlýna deathcoru vnesou trochu více světla a rozhodli se tak učinit prostřednictvím egyptské image, která v mnohém připomíná vášeň amerických NILE. Těm titul egyptských objevitelů asi už těžko někdo sebere, nicméně BURIED SIDE jsou po stránce výrazovosti přece jen trochu jinde. Ani v nejmenším nečekejte old schoolové vyznění, neboť kapela si zakládá na ryzí moderně, populárním djentu a vytříbeném hráčském umění.

Poplatnost žánru potom uchovávají především prostřednictvím sekaných kytarových riffů a štěkavého vokálu, jehož soustavnost je někdy až za hranicí únosnosti. Chytlavé melodie, orientální preludia a v neposlední řadě progresivní části skladeb, vytvářejí z „ Heading to The Light“ vskutku parádní hudební přehlídku, které k dokonalosti schází jen několik malých krůčků. Nicméně je třeba zmínit, že bez všech těch zvláštních ingrediencí by BURIED SIDE byli jen „další skvěle vymakanou partou mladíků“, kteří umějí ďábelsky zahrát, ovšem nikoliv zaujmout. To je koneckonců obrovský problém současných metalcore kapel, neboť většina z nich hraje v podstatě úplně stejně. I z toho důvodu se BURIED SIDE rozhodli pro poněkud košatější výrazivo, dle kterého lze jejich tvorbu bez problémů identifikovat. Co si budeme povídat, je v tom i trochu toho potřebného triku, ale BURIED SIDE to kupodivu vychází.

Buried SidePo stránce provedení však Švýcaři předvádějí znamenité výkony a je vskutku obdivuhodné, s jakou precizností dokáží do ďábelských temp zakomponovávat všechny ty orientální vsuvky a melodie. V každé skladbě se nachází bezpočet interesantních motivů, progresivních kudrlinek a za pozornost stojí i občasná zklidnění ambientního charakteru. Řekl bych, že se mladíkům skvěle podařilo spojit svět instrumentace s duchem mysticismu, čímž kapala totálně pobila hejno mušek jednou ranou. I přes skutečnost, že je hudba vpravdě dosti brutální, poskytují BURIED INSIDE posluchači nespočet záchytných bodů, lehce zapamatovatelných melodií a umě zpracovaných nápadů mimo předepsané šablony. Těžko říci, kterou skladbu vybrat jako tu nejreprezentativnější. Jistou nápovědou může být klipovka „Ways Of Transfiguration“ (viz. níže), vpravdě spanilá a elektrizující „The Eleveation“ či tajuplná instrumentálka „Out of Time“.

BURIED INSIDE natočili bezesporu velmi silné a kvalitní album. Každý „pošahaný“ audiofil, zakládající si na hráčské preciznosti, bombastické produkci a perfektním zvuku, prožije s „Heading to The Light“ nespočet příjemných chvil. Abych byl pak stoprocentně uspokojen já sám, potřeboval bych zde ještě více progresivních a ozvláštňujících prvků. Nicméně druhá nahrávka BURIED INSIDE zcela a bez servítků naznačila velké možnosti nesmírně talentovaného spolku, jemuž dost možná patří budoucnost.

ALL

https://buriedsidedxc.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *