BLOODCUT – Remains Of The Deceased (CD-R – 2015)

Remains Of The DeceasedNasledujúca recenzia bude tak trochu netradičná. Nie však svojim prevedením, ale skôr hudobným obsahom daného diela. Nie je totiž zvykom, aby som sa príliš podrobne venoval hudobnej škatuľke zvanej death metal a z tohto dôvodu moja orientácia v danom žánri nie je príliš hlboká. No rozhodne to nie je tak, že by som sa kovu smrti zo zásady vyhýbal. Naopak – stará škola reprezentovaná menami ako DEATH, PESTILENCE, OBITUARY, CANNIBAL CORPSE, BOLT  THROWER, ASPHYX či klasická švédska éra sa v mojom prehrávači točia so železnou pravidelnosťou.

A prečo to všetko spomínam? Dôvod je jednoduchý. Debutové štvôr skladbové demo domáceho projektu BLOODCUT nazvané „Remains Of The Deceased“ totiž vyššie uvedené okolnosti spĺňa do posledného slova. Dvojica hudobníkov Janek (gitary, vokál, programovanie) a Slavek (basa) sa rozhodli skoncovať so všemožným krížením vzájomne nezlučiteľných žánrov a otočili kormidlom prudko späť, aby skončili kdesi na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Áno je to tak. Ich úvodný zápis do diskografie totiž nemožno nazvať inak ako pravoverný, žiadnymi znečisťujúcimi prímesami znehodnotený Kov Smrti poctivej starej školy. Kompozične, aranžérsky aj zvukovo.Bloodcut Mimochodom zvuk dosiahnutý v štúdiu SPK Audio za pomoci Mira Speváka je niečo, čo dodáva nahrávke naozaj nezameniteľný feeling. Dostatočne oldschoolový a zároveň nechávajúci priestor na vyznenie každého jedného nástroja, Janekove hrdlo nevynímajúc. A navyše – stačí jediný pohľad na titulný, klasicky maľovaný cover a hrdé hlásenie sa k smrtiacim koreňom nemôže byť jasnejšie.

Ťažko vypichnúť jednu konkrétnu skladbu z tohto kvarteta. Demo „Remains Of The Deceased“ sa totiž vyznačuje skutočnou vyváženosťou, bez výraznejších kvalitatívnych výkyvov. Ak by som mal predsa len vyzdvihnúť jednu konkrétnu záležitosť, bol by to úvodný manifest „Cemetery Party“ s krátkym a zároveň tú pravú atmosféru navodzujúcim mini introm. Avšak zvyšná trojka songov („Necromarch“, „Still Undead“ a Obituary zaváňajúcim „Back From The Dead“) je kvalitatívne rovnaká. BLOODCUT sa neženú za prílišnou brutalitou za každú cenu (čo s určitosťou kvitujem), ale skôr rozvážne operujú v stredných tiahlych tempách, pričom naozaj nešetria výjazdami do rýchlych atakov. Je pravda, že „Remains Of The Deceased“ neoplýva takmer žiadnou dávkou invencie, ale na druhú stranu: kvalitne zahraný materiál s dobre známym oldchoolovým feelingom si určite cením viac než kŕčovité pokusy o úkroky nečakaným smerom.
Prvé vykročenie BLOODCUT sa zdarilo na výbornú. Nezostáva teda nič viac, ako im popriať dlhú a úspešnú cestu lemovanú vysušenými lebkami dávno mŕtvych nepriateľov.

Dagon

http://bandzone.cz/bloodcut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *