BLACKOSH – Corrterrigena / MASTER´S HAMMER – Poletíme komínem (SP- 2013, Jihosound records)

Nemohu říci, že by se mi tenhle hudební dárek zrovna zakutálel, ale jak už je u mě zvykem, vinyly trochu zapomínám recenzovat, přestože k nim mám opravdu hodně vřelý vztah. Naštěstí mi však paměť nevypla úplně, vzpomněl jsem si a výsledek si můžete nyní přečíst. Než se ale dostanu k samotnému hudebnímu obsahu, musím ze srdce pochválit oba hudební pardály, jak Blackieho, tak Františka Štorma, a to především pro nezlomnou chuť realizovat takovéto hudební chuťovky. Vysunout malinkou desku, hadříkem ji ošetřit a následně i pustit, to je zkrátka rituál k nezplacení. Každá obdobná chvíle pro mě znamená řádný duševní relax, jehož součástí není jen poslech hudby, ale i řádné roštování obalu. Ano, u tohoto splitka tomu pochopitelně není jinak.

Pokud na 7’EP splitech existuje něco opravdu jinotajného, je to výběr prvního interpreta! Komu dát první šanci? Z mého pohledu byla tato věc zcela jasná. Blackieho tvorba je mému srdci a vkusu mnohem blíže, než současná podoba MASTER’S HAMMER a co bych komu nalhával, je to právě song „Corrterrigena, který jsem si pustil jako první. Současně mě ovšem také zajímalo, kterak vlastně bude zní Blackieho dílek pod pseudonymem BLACKOSH. Bude to něco ve stylu CALES? ENTRAILS? Či snad něco jiného? Uši mi říkají, že je to jednoduše něco mezi, to něco nehodící se do CALES, přestože rukopis Blackieho je pochopitelně jasně rozpoznatelný.

Skladba uhání v režimu epického black metalu, kterému nechybí krásné melodické motivy a následně ani jistá dávka extravagantní roviny. Tohle bych od Blackieho vpravdě nečekal, ale uznat musím, že i tato parketa našemu protagonistovi sedí dokonale, a když si člověk pustí k tělu i slova v kombinaci se zpěvem, musí dospět k názoru, že z Blackieho v tu ránu vyrostl umělec, kterému není cizí ani specifický druh humoru. Z jedné strany na vás číhá prazvláštní sci-fi pošahanost, z té druhé jakýsi satirický pohled na všechno to „nutné“ blackmetalové zlo – zkrátka song plný barev i bestialit a skoro se mi chce virtuálně žebrat o přídavek. Co se týče části obalu, tak na něm je vyobrazen predátor/vetřelec, a když dojdeme k vsádce, nalezneme zde uveřejněný text skladby, byť tedy v jazyce anglickém, přestože v hotovém provedení zpívá (i vřeští) Blackie hezky česky. Posledním zmínkou ještě budiž bubenická asistence Zdeňka Čepičky z FORGOTTEN SILENCE. Jojo, tenhle štych si jednoznačně říká o pokračování!

„Pohleď, jak jsem dneska pěkně šupinatý a zbrusu nově okřídlen do nadhvězdných výšin poletíme spolu komínem.“ Toť úryvek z textu písně „Poletíme komínem“, kterou dal dohromady František Štorm za asistence bicmena Honzy Kapáka a tympánisty Silenthella. I přesto, že ke comebackové hudbě MASTER’S HAMMER mám docela dost výhrad, líbí se mi onen druh humoru, který je nenapodobitelně napasován na okultní blackmetalovou jakost, řádně představenou na albu „Vracejte konve na místo“. Pokud jsou na něm určitá slabá místa, tak zrovna „Poletíme komínem“ je song doslova démonický, a tak nějak pociťuji, že se jedná o určitý druh zvrhlé ódy k okřídlené bestii, jež představuje démona a ufounského spiklence v jednom. Skladba ovšem překvapuje nejen osobitou atmosférou, ale také několika chytlavými melodiemi, což má za následek hlavně to, že se vám po několika dávkách dostane pod kůži s největší nemilosrdností. Hezky příšerácky mimochodem vzhlíží i obal a co se týče vsádky, tak i na straně MASTER’S HAMMER se nachází ústřední text (v tomto případě hezky česky).

Pěkná, opravdu moc pěkná hudební svačinka! Obě strany si zkrátka umí udělat radost, a to je sakra dobře. Když si dospělí chlapi hrají, nezlobí! A protože si tenhle matroš přehrávám a ohmatávám zároveň, patřím do komunity šílenců úplně stejně. Z tohoto vlaku jednoduše nelze vystoupit!

ALL

http://www.mastershammer.com/

http://www.blackosh.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *