Bilance roku 2010 (ALLeš)

Následující „Abc komentáře“ jsem pojal jako takové ohlédnutí za rokem 2010. Co mě osobně nejvíce zaujalo? Jaká doporučení vám mohu dát? Co všechno jste za uplynulé roční období nestihli? Vše potřebné najdete u jednotlivých písmenek. Stačí jen souhlasit či nesouhlasit…

A – AMORPHIS
Legenda z finských jezer oslavila dvacet let existence a pro věrné fanoušky připravila dva luxusní dárky. Tím prvním je košaté 2DVD s koncertními sety, klipy a obsáhlým dokumentárním filmem. Pokud si chcete projít biografii za asistence všech členů, nemůže být lepší volby. Druhým opusem je kompilace „Magic & Mayhem – Tales from the Early Years”, kde se nacházejí staré osvědčené hitovky, ovšem znovu nahrané a moderně zaranžované. AMORPHIS se mají i po dvaceti letech čile k světu, a tak jim přejme hodně štěstí i do budoucích časů.

B – BURZUM
Varg byl propuštěn ze žaláře a sotva se na svobodě rozkoukal, pustil se do nahrávání desky „Belus“. A co si budeme povídat…už samotná reinkarnace byla obrovskou událostí. Král i zahanbenec black metalu se vrátil…v jaké formě? Ve standartní a stálé! Album „Belus“ totiž jednoznačně navázalo na kultovní počiny z devadesátých let a čekajícím posluchačům připravilo příjemné překvápko! Kdo by to byl býval tušil?

C – CITRON
Legenda metalového tuzemska se konečně doplazila k další řadové desce a to po nekonečných osmnácti letech! Abych byl upřímný, příliš jsem „dědečkům“ nevěřil, ovšem jaké bylo mé překvapení?!. „Bigbítový pánbů” je návrat bez patosu a zbytečných póz. Kapela navázala na svůj debut „Plni energie“ a vytvořila retro s moderním soundem. Proč si zkrátka neudělat radost?

D – DRUDKH
Pokud bych měl zvolit desku roku – sáhnul bych po ukrajinském projektu DRUDKH! „Handful Of Stars“ je zkrátka delikatesa sama! Osmé album v pořadí nabízí moderní fúzi mezi black metalem a pochmurně vystavěným art rockem. Když to přeženu, takhle nějak by mohla znít FERMATA v blackmetalovém podání. Nádhera! Krása! Doporučuji všem!

E- ENSLAVED
Stálice blackmetalové progrese připravila další pochoutku pro náročné ucho posluchačovo. „ Axioma Ethica Odini” je album plné nestandartních postupů, očekávaných zvratů, které už se sice nemohou honosit značkou „překvapující“, ale „potěšující“. To ale rozhodně není mínus. ENSLAVED připravili další překrásně rozkládající se květenu. Křehké, hrubé, něžné a fascinující!

F – FREE FALL
Překvapení na závěr roku! Češi FREE FALL se jen tak přihartusili s druhou deskou „Double Meanings“ a způsobili tak malé pozdvižení v tuzemské metalové kotlině. Moderní porce doom rocku tu už dlouho chyběla a pokud si člověk chce pročistit hlavu vkusnou „písničkovostí“, nemusí se jen nutně poohlížet po zahraničních zástupcích.

G – GORGONEA PRIMA
Nedávno tohle jméno ještě nikdo neznal, ovšem stačilo vydání debutu „Black Coal Depression“ a překvapení bylo na světě. Klukům nechybí odvaha pro kombinaci protipólů. Elelectro/black/EBM/…proč ne! Velká zábava a radost poslouchat…tak snad příště ještě trochu „deeper and deeper“!

H – „Horizons Low“ (album od kapely DRAUGNIM)
Zastřené plochy, mlha vlevo, mlha vpravo, klávesy, dlouhé kompozice, mrazem prošvihané melodie…tak to jsou DRAUGNIM v druhém podání. Není nic lepšího než se nechat unášet na křídlech sněhobílé kadence. Pokud máte rádi hudbu ve stylu MOONSORROW, volte album „Horizons Low“! Velice příjemná záležitost…

CH – CHUR
CHUR je folkmetalová parádička z Ukrajiny. A protože v jejich tvorbě má folk úplně stejnou pozici jako metal, není o pozoruhodné skladby nouze. Druhá deska „Lykho” se sice do éteru dostala už na konci roku 2009, ale do širšího povědomí se logicky proklestila až mnohem později. Tohle se zkrátka moc hezky poslouchá…jen ty znalosti ruského jazyka chybí…

I – IHSAHN
Další delikatesní bábovka k nedělní siestě. Album „After“ si zaslouží ta nejvyšší ohodnocení, hlavní protagonista je ve vrcholné formě a jeho výsostné laškování na vlnách blackmetalové progrese zkrátka nemá chybu. Když poslouchám toto album, mám husí kůži po celém těle!

J – „Jasmuz“
Dlouho očekávané album lesních vládců TROLLECH je konečně na světě. Tento bod berte jako takovou pozvánku na recenzi, která se na stránkách R.U.M. zinu brzy objeví. Čekejte legendu o statečném kováři…!

K – Kult hyeny (album od kapely INSANIA)
INSANIA v novém agresivnějším kabátku. Takhle do morku kosti ještě Poly a spol. nikdy nezašli, ovšem doba si o to zkrátka koledovala. Razance, kritické texty a olověná vesta. INSANIA je stárnoucí legenda bez výrazných vrásek. „Peklo jsou ti druzí“!!!

L – LACRIMOSA
Gotika v té nejryzejší podobě. Německá LACRIMOSA se v roce 2010 připomněla výběrem „Schattenspiel”…

N – „.Neon“ (album od projektu LANTLOS)
Neige (ALCEST) má další hračku…zkuste si i VY pohrát.

O – OCTOBER FALLS
Magořinec…skepse…deprese…sníh a led. Možná, že „A Collapse Of Faith“ je už za hranou poslouchatelnosti, dost možná, že se ztrácí i samotná hudba, ale… OCTOBER FALLS byli vždy o atmosféře a pokud k nim máte vybudovaný vztah, není co řešit. Také zde najdete melancholickou tryznu duše…

P – „Pochyby“ (album od kapely DARK GAMBALLE)
O DARK GAMBALLE nepochybujte. Vyškovští by si nikdy nedovolili vydat slabé album, a tak ani posluchač nemusí mít pochyby. Zvláště pak proto, že tahle deska je napěchována pestrostí až po okraj. Touha, zmar, skepse, smutek, naděje…to všechno v jednom čirém jezírku. Skákejte šipku!

Q – Q
666!

R – R.U.M. zine
Jedeme dál a již brzy se dočkáte aktuálního infa pro první měsíce roku 2011!

S – SOILWORK
Po albu „Sworn to a Great Divide“ se zdálo, že to s těmito Švédy jde z kopce. A navíc ty změny v sestavě…Aktuální CD „The Panic Broadcast” však SOILWORK znovu nakoplo. Posluchač se sice nedočká žádné závratné evoluce, ale tradiční raketové motory byly znovu nastartovány…

T –TERMINAL CHOICE
Dark/electronic/ EBM té nejvyšší kvality! TERMINAL CHOICE se vrátili k osvědčeným postupům a s grácií servírují soundtrack k pochodu terminátorů pod zamračenou oblohou. TERMINAL CHOICE, stylová a nenapodobitelná klasika jen pro zvané! „Übermacht“ vyšlo jako 2CD, které navíc obsahuje několik zajímavých remixů.

U – UMBRTKA
I když to možná z mé recenze nebylo patrné, UMBRTKA mě baví. Black metal pojatý z absolutního nadhledu, k tomu zatuchlá image, špína plzeňských hospod a nádraží. Všude v těchto místech se pohybuje pan Umbrtka. V současnosti už šedesátiletý….

V – „Vyhlídky a konce“ (nahrávka kapely ESAZLESA)
Melancholické „core“ s přístupnou a především lidskou tváří. Tady se rýsuje cosi zajímavého… „všechna esa nese Eva z pralesa, znásilněná břitvou kytar“. Sestřenka FDK? Ano, proč to takto nenazvat!

W – „We´re Here Because We´re Here“ (album od kapely ANATHEMA)
ANATHEMA a příchod po letech… výsledek? Další překrásné album, další skvostná perla navlečená na náhrdelník diskografie. Emocionální lázeň pro přemýšlivého posluchače, který se tu a tam dokáže dostat do vlastního světa. ANATHEMA byla vždycky „hluboká“, ale tady… není vidět na dno studny!

X – X
Co bych zastíral, tady nic není…možná místo pro vyvedenou nahrávku, která mi v uplynulém roce protekla mezi prsty.

Y – Year aneb co přinese rok 2011?
METAL!!!

Z – ZA-ROK!
Tohle není nová kapela, ale jen přání. Tak „ZA-ROK“…nechť se všichni sejdeme na tomto místě!

ALL

2 thoughts on “Bilance roku 2010 (ALLeš)”

  1. ČLOVĚČE, GRATULUJI! TAKOVÝ PŘEHLED, NADHLED A ROZHLED BYCH CHTĚL TAKY MÍT. UCTIVOST A SMEKÁM!!!

  2. Díky, šlo jen o jakýsi „silvestrovský nápad“ 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *