BIKKINYSHOP – King’s Court (CD-2013)

Tak s bikinami na nás? Jelikož berounskou skupinu BIKKINYSHOP jsme na R.U.M. zinu ještě neměli, dovolil bych si do recenze vsunout pergamen s ohledem na jejich krátkou biografii:

Česká rock-crossoverová stálice z Berouna/Hořovic/Vršovic působící na domácí hudební scéně přes deset let. Za dobu své existence se řadila stylově k post-hardcoru, nu-metalu či alternative-rocku. Typickým prvkem jsou rytmicky moderní, jednoduché a úderné bicí, basa harmonicky doplňující podladěné kytarové riffy, střídání hrdelního řevu s čistým, melodickým zpěvem a temné elektro-samply…

Pokud existují kapely, které svou hudební produkci nedokáží trefně popsat, tak BIKKINYSHOP musím v tomto ohledu pochválit. Charakteristika z jejich strany je naprosto přesná, což mě utvrzuje v přesvědčení, že hoši zkrátka dobře vědí, co chtějí. Věřte mi, z CD „King’s Court“ je to zatraceně poznat. Abych ovšem přidal ještě jeden zážitek: S hudbou BIKKINYSHOP jsem se poprvé setkal na jednom koncertě v kladenském klubu Poldofka (kde bylo mimochodem asi pět lidí, přičemž asi dalších 150 sedělo v horní knajpe, no děs!), kde mě však kluci příliš nepřesvědčili. Hrálo jim to sice moc hezky, ale tak nějak se mi zdálo, že v jejich hudbě chybí nějaký pikantní nakopávací prvek, který by je odlišil od zástupů obdobných kapel. Nevím, kterak se tvorba kapely za cca. deset měsíců proměnila, ovšem nahrávka „King’s Court“ na mě působí docela sympaticky a po řemeslné stránce ji nelze vůbec nic vytknout.

Ano, BIKKINYSHOP patří do zástupu věrných příznivců šablon , nicméně někdy je možná lepší „kreslit v omalovánkách“ s výsledkem vkusným, než tvořit vlastní patlaninu s oslavným se boucháním do hrudi. BIKKINYSHOP proto nabízejí hudbu bez rizika a zároveň dokáží posluchači nabídnout i potřebný nadstandart. U českých crossoverových formací kupříkladu často hapruje zpěv, resp. anglická výslovnost, posílající v podstatě celou tvorbu totálně do kytek. Berounští hoši však naštěstí uchovávají tento zásadní neduh zamčený ve sklepě, přičemž samotný Tomův vokál je překvapivě dosti kvalitní, a to nejen v agresivních polohách, ale i v těch jemnějších, které dokáží vždy podtrhnout kulminaci té či oné skladby. Příkladem budiž vskutku expresní track „Loutka“ (českým názvem se nenechte zmást) či SOILWORKem načichlý „Starker“. Anti-příznivcům nu-metalu poté mohou být proti srsti songy typu „Wherever You Are“, kde nasládlé refrény jaksi odsouvají metalovost na druhou kolej a servírují poněkud „sladší menu“, ale to už zkrátka k tomuto žánrovému odvětví patří.

„King’s Court“ je příjemné album s celou řadou chytlavých hitovek. Obsahově sice nerozčeří vody tuzemského metalu nikterak zásadně, ovšem pokud patříte k posluchačům obdobného hudebního chlívečku, rozhodně byste si ho neměli nechat ujít. Album vychází v reprezentativní digipackové verzi a taktéž na vinylu. Bikiny dolů, nechť úřadují jehly gramofonů!

ALL

http://bandzone.cz/bikkinyshop

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *