BESTIA

bestiaallAsi tak před půl rokem jste si mohli na našich stránkách prohlédnout fotogalerii z mých cest po pobaltských republikách. Přivezl jsem si spoustu zážitků, ale také kontaktů na tamní metalovou scénu. Jedním z mých úlovků je estonská kapela BESTIA, která má na svém kontě teprve jedno CD „Hallutsinatsioon“ , ale v současné době začíná dost silně vystrkovat růžky. S kytaristou a vůdčí osobou kapely, Andresem, jsem se potkal v talinském klubu Rockstars. Docela jsme si padli do oka a tak jsme klábosili ovšem možném, přičemž hlavní témata se točila především kolem hudby.. Andres je příjemný chlapík, možná až moc skromný. Pamatuji se, že jsem ho nejvíc rozhodil v momentě, když jsem chtěl, aby se mi podepsal do bookletu jejich alba 🙂 . V té době jsme si slíbili vzájemnou spolupráci a tenhle rozhovor je vlastně takovým logickým vyústěním…

Čau Andresi! Jak se máš ? A jak si vůbec přežil Vánoce? Doufám, že dobře a také věřím, že to v klubu Rockstars žije alespoň tak jako v létě…
Zdravím! Mám se skvěle a doufám, že ty jsi na tom podobně! My jsme letos měli opravdu metalové Vánoce! V tuto dobu proběhlo docela dost koncertů a to nejen v klubu Rockstars, ale i v některých dalších. Bylo tak docela jednoduché se odprostit od těch komerčních a církevních sraček, které do nás rok co rok hustí televize a další jiná média.

Jak v současnosti vypadá sestava kapely BESTIA? Dokázal bys nějakým způsobem popsat její stylovou orientaci? Ber to jako vodítko pro naše čtenáře…
OK! Sestava tvoří Tarmo – sword (meč), Pavel – knife (nůž), Reivo – sekera, Timukas – scythe (kosa) a Andres – chainsaw (řetězová pila). Naše hudba se dá stručně popsat jako kombinace pagan black metalu s prvky death a trash metalu. Takto nás také charakterizuje veřejnost.

Pomalu se dostáváme k vašemu CD „Hallutsinatsioon“. Můžeš k němu podat patřičný komentář?
Je to vlastně naše první (demo) album, které jsme nahráli v průběhu podzimu 2003 a zimy následujícího roku. Za tu dobu jsme nashromáždili poměrně dost materiálu, ze kterého jsme vybrali ty nejlepší skladby a rozhodli se, že je předhodíme širší veřejnosti k posouzení. Některé skladby jsou docela rozdílné, protože byly napsány v průběhu tří let, přičemž se také do jisté míry upravovala naše sestava. Proto tak trochu rozdílná tvář naší tvorby. Totéž se však týká ohlasů a recenzí. Někdo by nám z deseti bodů nedal ani bod a od někoho jsme zas dostali i deset bodů z deseti, což bylo pro nás skoro nad očekávání. Takže tady máš dva naprosto protichůdné pohledy.

Mohl bys např. popsat jakým způsobem album vznikalo? Přece jen se naši čtenáři až tak často nestřetávají s estonskými kapelami…
Bicí jsme nahrávali v profesionálním studio Guano a zbytek materiálu se dotvářel našimi, nebo půjčenými prostředky. Rozhodli jsme se jít cestou minimálních nákladů s cílem nějaké peníze ušetřit.Objevilo se sice několik zajímavých nabídek na vydání desky, ale když šlo do tuhého tak se rázem nedělo nic a my jsme nevěděli na čem jsme. Chtěli jsme však mít jistotu a tak jsem pro naše potřeby založil Hexenreich records a album vydal na CD-R. Netrvalo dlouho a do rukou se nám dostala nabídka od německé firmy Perverted Taste records. Přistoupili jsme na ni, i když jsme přece jen váhali. Nakonec se však všechno seběhlo nečekaně rychle. CD opravdu vyšlo a to s novým obalem a upraveným zvukem, což je pro mě osobně velké zadostiučinění.

Jak je to ve vaší kapele s tvorbou hudby a texty?
Téměř vše je odvislé od temných stránek mé choroboplodné mysli. Někdy pracuji na jedné myšlence, na jednom rifu, třeba i několik měsíců. Jindy mám naopak produktivnější období. Hudba kapely BESTIA je z největší části postavená na mě. Na textech se však kromě mé osoby podílejí třeba i moji přátelé, ke kterým mám blízko a mám k nim důvěru.

Když jsem navštívil tvoji zem, byl jsem doslova šokován rozvojem a především zájmem fanoušků o metalovou hudbu. Jak si podle tvého soudu stojí Estonsko v součinnosti s ostatními zeměmi? Jaké estonské kapely bys pasoval do role leaderů vaší scény?
Dobře. Za poslední roky se naše metalová scéně opravdu velice rozrostla. Kapely mají kde vystupovat, koncerty se velmi často střídají a v neposlední řadě si i některé spolky vybojovaly hodně slušnou pozici v mezinárodním měřítku. Zajímavé je, že metalem se začala zabývat také media, orientovaná výhradně na mainstream. Poskytují informace o větších metalových akcích a také o těch nejperspektivnějších kapelách. Jsem přesvědčen, že naše scéna přinesla do mezinárodního undergroundu hodně nového a také si myslím, že se stala její pevnou součástí. Na druhou stranu alba, nahrávaná v hyper-moderních studiích, která se prodávají po tisících se mně osobně příliš zajímavá nezdají. Může to znít trochu divně, ale prostě to tak cítím. Je to zřejmě hodně osobní záležitost 🙂 . Zpět ale k estonské metalové scéně, která je co se týče žánrů opravdu hodně pestrá, protože se na ní pohybuje opravdu velmi široké spektrum lidí. Nechce se mi tu však nějak děli naše kapely na dobré a ty horší. Vše potřebné najdou fanoušci na http://www.estonianmetal.com(a zde si také můžete poslechnout, kterak tvorba kapely BESTIA vypadá.pozn. aut.). Jsou zde tuny informací, ale také spousta muziky.

bestia_liveJak to v současné době vypadá s novými skladbami? Prozraď vaše nejbližší plány…
To je správná otázka! Právě dokončujeme práce na svém novém CD demu, které se bude jmenovat „Õiglaste tulek“ („Příchod spravedlnosti“) a venku bude opravdu v nejbližších dnech. Dále máme v plánu nějaké koncerty a to jak v Estonsku, tak ve Finsku. V nespolední řadě chystáme dva songy, které se doufám objeví na 7 ´EP vinylu s black metalisty URT.

Jsi spokojen s životem a životním stylem v Estonsku?
Hmm, to je skutečně složitá otázka a skutečně těžko se mi na ni odpovídá. Jsem spokojený s věcmi jak jsou a to i přesto, že některé nestojí za nic.

…a co třeba politici? Je to také taková hrůza jako v České republice?
Je docela neuvěřitelné, nebo skoro přímo záhadné, co se tady kolem nás děje. Všichni vysoce postavení politici v nejdůležitějších partajích, jsou zapojeni do všemožných korupčních skandálů. To už ani nemluvím o opravdu stupidních opatřeních a dalších podobných věcech, ke kterým se v současnosti nikdo nehlásí. Přesto ti samí lidé dostávají stále dostatek hlasů a to co bylo v minulosti, jakoby nikoho nezajímalo, takže si umíš představit, jak to asi může v budoucnu dopadnout.

Tvé přání pro nový rok 2006…?
Lets make this year brutal!

Andresi, díky moc za odpovědi! Poslední slova patří tradičně zpovídanému…
Diky za rozhovor! Doufám, že se ještě někdy budeme moci setkat! Udržujte pohanského ducha naživu!

http://www.metal.ee/bestia, e-mail: sadogoat@hotmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *