BATHORY – The Return……(LP-1985, Black Mark Production)

V minulej časti nášho seriálu týkajúceho sa toho Najpravovernejšieho Najčernejšieho Umenia sme si priblížili okolnosti vzniku tejto temnej Hordy hrdo nosiacej meno starouhorskej grófky Elisabeth BATHORY. Skončili sme na počiatku roku 1985, kedy Quorthonova banda pridala dve svoje skladby na druhé pokračovanie škandinávskeho metalového útoku, no nikto ani len netušil, akú ohavnosť svetu títo čierni elfovia chystajú. A všetky temné duše sa to mali dozvedieť 27. mája…

Ešte predtým, ako sa pustím do rozboru tohto najtemnejšieho heretikonu, aký kedy uvidel čiernu skazenosť tohto sveta, rád by som sa zastavil u coveru a samotného názvu novinky. Tak v prvom rade obal. Ten podľa mňa (spolu s debutovým capím erbom a nasledujúcim tretím pokračovaním) patrí k absolútnemu vrcholu toho, čo si ja osobne predstavujem pod najrýdzejším a štýlotvorným black metalovým obalom dosky. „The Return……“, podobne ako jeho nasledovníka „Under The Sign Of The Black Mark“ má na svedomí Gunnar Silins. Zahmlený mesiac v splne zahalený ťažkými čiernymi mrakmi. Tak jednoduchý, ale TAK uhrančivý obal, ktorý je pre mňa skutočným zosobnením Black Metalu. A potom samotný názov. Ten vysvetľuje sam Quorthon: „Chceli sme, aby ľudia čítali iba The Return…… – ako druhý album, alebo nasledovník, a potom ho otočili, aby si pozreli zoznam skladieb. No ten nenašli, pretože namiesto neho tam bola apokalyptická báseň, do ktorej boli vtkané názvy skladieb. A až po dopočúvaní albumu do konca im bol odhalený celý titul albumu NÁVRAT TEMNOTY A ZLA“:

„Až bude zlomená posvätná prísaha a lož bude zreteľne a nahlas povedaná.
Až bude anjel POSADNUTÝ a panna bude bez hrdosti.
Až sa plameň nepoškvrnenej lásky premení na ZVIERACIU TÚŽBU.
Až sa zlaté brány nebeské zatvoria a obrátia na prach.
Až bude VIETOR MRZAČENIA šepkať skrz slzavé údolie smrti.
Až bude zlatonosná rieka prázdna a SADISTA bude trhať mäso anjelov.
Až bude SYN ZATRATENIA kráčať po zemi a RITUÁL TEMNÔT začne.
Až príde ZJAVENIE SKAZY a začne bitka.
Až bude kráska ZRODENÁ ABY BOLA UPÁLENÁ a ÚPLNÁ SKAZA bude bližšie.
Až sa mučeníci zhromaždia v znamení čierneho znaku a ŽNE ZLA začnú.

Potom sa zhromaždia oblaky smrti
Potom bude noc navždy horieť
Potom sa ukáže prastará predpoveď ako pravdivá
A zvony Osudu budú odzváňať NÁVRAT…“

Tento manifest Zla, ktorý spolu s Quorthonom nahrali pravdepodobne basák Andreas Johansson a (opäť) bubeník Stefan Larsson bol (podobne ako debut) vo svojej vinylovej podobe rozdelený na stranu Temnoty a stranu Zla.

Gunnar SilinsÚvod obstaráva intro „Revelation Of Doom“ ktoré, hoci sa nesie v podobnom duchu ako „Storm Of Damnation“ v prípade debutu, oplýva vo svojej jednoduchosti neporovnateľne desivejšou atmosférou. Akoby už tento úvod dával najavo, že tu sa budú diať veci naozaj neskutočné. A toto tušenie plne potvrdzuje hneď úvodný kus „Total Destruction“, ktorý poslucháča vtiahne do naozaj desivého kolotoča, z ktorého vypadne úplne zdesený s doznením posledného, titulného kusu „The Return Of Darkness And Evil“, respektíve s príchodom tajomného a pritom tak známeho outra. Novinka, tak neporovnateľne desivejšia vďačí svojej zlovestnej aure hlavne dvom faktorom. Tým prvým je okolnosť, že tentoraz sa BATHORY odobrali (namiesto legendárneho štúdia Heavenshore) do vyspelejšieho Electra Studio v Stockholme. A tým druhým je fakt, že na doske „The Return……“ zmizli stopy Motorhead a Venom, tak silne citeľné na debute. Stačí si porovnať už spomínanú titulnú „The Return Of Darkenss And Evil“ na výbere „Scandinavian Metal Attack“ a tú, na tejto doske.

Tá zloba je priamo hmatateľná. Túto foršňu možno naozaj považovať za etalón toho najpravovernejšieho a najrýdzejšieho black metalu. Je to určite doska, ktorú by som pustil niekomu, kto by chcel poznať skutočnú definíciu čierneho kovu. Opus Návrat sa podobne ako predchádzajúci album nesie prevažne v rýchlych tempe, no keď BATHORY spomalia, na kľude to naozaj nepridá. Mám na mysli song „Born For Burning“ a Quorthonove neskutočne zvrátené hlasové kreácie (hlavne tá mrazivá ozvena nesúca sa celou nahrávkou je vskutku desivá). Z opakovaného refrénu obsahujúceho názvu skladby mi dodnes vstávajú chlpy na celom tele. Hlavný principál sa tentoraz v textoch nedržal iba overených satanských tém, ale opísal aj niečo zo svojich vlastných prežitkov. Mám na mysli jeho sexuálny zážitok s miestnou štetkou na záchodoch v rockovom klube, ktorú zvečnil v kuse „Bestial Lust“ a ktorá v jeho ponímaní naberá znovu neľudských rozmerov. Áno, „The Return……“ predstavuje znovu kompaktný a nedeliteľný celok, ktorého zlovestná krása tkvie v neskutočne ZLEJ a desivej atmosfére. No napriek tomu, som si tu našiel svojich osobných favoritov, ktorými sú „Total Destruction“, „Born For Burning“, „The Rite Of Darkness“, „Reap Of Evil“ a samozrejme záverečná „The Return Of Darkenss And Evil“. Cesta smrti a skazy teda pokračovala, no nikto netušil, čo prinesie BATHORY o dva roky neskôr, ukryté pod názvom „Under The Sign Of The Black Mark“…

Dagon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *