AZUTH – Old Times (CD-2006)

Old TimesJe až neuvěřitelné kolik na Ukrajině vzniká v současnosti nových kapel a projektů. Přitom většina z nich je tvořena lidmi, kteří hudební nástroje nedrží v prackách poprvé, a tak je Mortem zine plný recenzí z této velké post-sovětské země, která se však v současnosti ocitá v politických nesnázích a čert ví, jak tohle všechno skončí. Nicméně v této recenzi bych vám chtěl představit projekt AZUTH, představující se debutovým albem „Old Times“.

Z nahrávky je patrné, že hlavní protagonisté jsou zatím na začátku své cesty, přičemž útok na nejvyšší pozice bude určitě ještě velmi složitý. Vůdčí osobností a duší celého projektu je upír, říkající si Sauras, zatím spíše tápající a zároveň možná přemýšlející nad volbou správné hudební cesty. Album nahrál prakticky celé sám, výjimkou jsou pouze klávesy a vokály, kterých tu je však opravdu poskromnu. Z nahrávky mám pocit, že Sauras má v hlavě plno skvostných nápadů, ovšem jeho instrumentální schopnosti zatím nejsou na takové úrovni, aby je dokázal dostatečně zrealizovat.

AzuthÚvod alba však není vůbec špatný. „Spirith Of The Dead“ je spíše temným intrem, pomalu přecházejícím v prvotní skladbu „Old Times“, kde hned v počátku určitě každého posluchače vyděsí trumpetový chór, připomínající nástup vojáků v pozor. Naděje v nový objev však vyprchávají velmi záhy. Skladba se ponořuje do nudného ambientu, občas jí pročistí podprůměrná a monotónní kytara a nezvykle vytažený zvuk bubnu. Po celou dobu skladby se prakticky nic neděje a postavit ambient/black metalovou tvorbu na bezduchém „plácání“ dnes už dost dobře nejde. Světlé výjimky se však přece jen najdou. „Ancient Forest“ představuje pohřební pochod za podpory vcelku ucházejících klávesových partů, jejichž kouzlo poněkud rozhází „vrzající“ kytara. Nicméně právě tato skladba působí z celé kolekce nejvěrohodnějším dojmem. První silné propojení ambientu a black metalu přichází až s dalším kouskem „Under the Moon“. Je však zjevné, že metalová (a tím pádem instrumentální) část je na dost primitivní úrovni a nic tomu nepomáhají ani vokalistovy skřeky a Saurasovy houslové vyhrávky. „…to Nonexistence“ je další relativně dobře promyšlená kompozice, ovšem celková pointa opět jakoby přibývajícími minutami ztrácela na intenzitě…Ono totiž postavit projekt pouze na umění hráče kláves, dost dobře nejde. Hodně velkým překvapením je však závěrečná „Her Light Steps“, žánrově se opírající spíše o temný gothic rock. Můžete si být jisti, skladba je postavená opět na klávesách (či klavíru) a dokonce také čistém zpěvu (přednesu) a dokonce bych si dovolil tvrdit, že sem svým vyzněním ani nepatří.

Hodnocení tedy více než rozporuplné, ovšem přece jen nikterak beznadějné. Pokud Sauras a spol. překonají porodní bolesti, zapracují na sobě, další nahrávky mohou být přece jen o dost kvalitnější. Dobrých nápadů je na „Old Times“ dost, ale jak už jsem výše zmínil, chtělo by je dotáhnout do zdárného konce, a to se zatím nepodařilo. Proto stojí toto CD před branami průměru…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *