ASTORVOLTAIRES – Katan Nagantü (CD-2010, Endless Winter)

Na globalizaci se všeobecně hodně nadává, ačkoli ji díky technologickému pokroku nelze zastavit. Příkladem budiž i tento nosič, jehož autorem je v Česku dobře známý chilský hudebník Juan Escobar (MAR DE GRISES), jenž přivedl na svět svůj další projekt za asistence ruského labelu Endless Winter. A že Rusové věděli na jakého koně vsadit. Pokud MAR DE GRISES v současné době skutečně „frčí“, dost možná je bude následovat i pomalu rozvíjející se květ – ASTORVOLTAIRES. Na první pohled by se mohlo zdát, že si Juan nahrál všechno sám, ale úplně tomu tak není. Dostupné zdroje dokonce uvádějí, že se na desce vystřídalo několik hostů, ačkoliv samotný přebal obdobné informace nenabízí.

Ať je to ovšem jak chce, ASTORVOLTAIRES je další velmi zdařilé dílko z jihoamerické kuchyně, vůbec o tom není třeba pochybovat. Hudební produkce čerpá z nejmelancholičtější doom metalové formy, která ovšem nezapře výlety do post-rockových končin.Při pečlivém poslechu lze vystopovat určitou podobnost s britskou ANATHEMOU, byť samotný emoční náboj je přece jen odlišnější, nehledě na fakt, že ASTORVOLTAIRES stále nepřekračuje metalové hranice až tolik výrazně. Některé skladby jsou i přes kupu melancholie řádně hutné a možná i díku tomu vzniká „split“ mezi uměleckým vyjádřením a samotnou hudební produkcí.

Co se týče vokálních partů, tak i ty jsou více než zajímavé. Juan se totiž nesnaží o hrubiánský murmur, ale dává přednost své přirozenosti, a to i přesto, že jeho přednes není nijak extra školený. Nějakým záhadným způsobem se sem však hodí a pomáhá dotvářet atmosféru o jejíž autentičnosti se dále starají texty, které jsou komplet v jazyce španělském. Přiznávám se, že kdyby mi tohle před puštěním CD někdo řekl, měl bych nejspíš pochyby. Naštěstí jsem však desku nikterak nezkoumal a prostě si ji pustil a hned po několika málo vteřinách jsem samovolně zjistil, že právě španělština dodává hudbě určitou majestátnost, nehledě na osobitost, které v poslední době není nikdy dost.

„Katan Nagantü“ je naprosto vyzrálé album a rozhodně nenechá chladným žádného milovníka ponurého metalového žánru. Abyste si však CD vychutnali, potřebujte mít kolem sebe prázdno a klid. Zároveň upozorňuji na melancholickou vlnu alba, může trvat hezky dlouho než se do něj dostanete.

ALL

http://www.myspace.com/astorvoltaires

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *