ASTARIUM – Winter Growths (Part II) (CD-2015, Nihil Art Records)

Winter Growths (Part II)„Co na tom chlastu máš?“
„To víš, já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky“.

Pamatujete na tuhle slavnou hlášku z jedné české filmové komedie? V případě tohoto alba jsem si tyto věty poněkud upravil:

„Co na tom ambientu máš?“
„To víte, teď vám to řeknu a Vy snad začnete ambient poslouchat taky.“

Že by to bylo až tak jednoduché? No, pravda… asi ne. Možná by pro leckterého milovníka bylo snadnější, dát se na cestu k alkoholika, než dobrovolně sklouzávat do světa kláves a orchestrací bez zpěvu. Přesně tohle je i příběh ruského projektu ASTARIUM a jeho vrchního provozovatele říkající si SiN. Tenhle zajímavý člověk se na scéně pohybuje víc jak deset let a za tu dobu vyprodukoval celou řadu rozličných opusů a většina z nich spadá do žánru black metal/ambient, avšak nahrávka „Winter Growths (Part II)“ se z tohoto ranku vymyká vyautováním právě té metalové části.

AstariumJak je z diskografie ASTARIUM zřejmé, původně se tato neřadová nahrávka neměla vůbec objevit ve formě CD. SiN si pohodlně vystačil s kazetovou formou (rok 2014), avšak label Nihil Art Records našli ve svých edičních plánech skulinku a přivedli nahrávku na svět i na stříbrném kotoučku. A nebyl to nápad k zahození! Hudba ASTARIUM je opravdu příjemně chladná, mrazivá a překvapivě nikterak negativistická. Pokud např. z tvorby VINTERRIKET prostupuje ve větší míře tma, SiN brázdí končiny ambientní „s baterkou a průvodcem“. Však je také nahrávka věnována krásám sibiřské zimy a tamní neporušené přírody. Pokud si rádi pod rouškou hudby představujete obrazy pustých končin, dokážete se zasnít a užívat si příjemností vycházejících z reproduktorů, rozhodně si při poslechu „Winter Growths (Part II)“ přijdete na své.

Minoritní ambientní žánr tedy ve své sluji přivítal další schopný materiál a mně je potěšením ho poslouchat. Někdy je prostě potřeba se trochu zastavit, civět „do blba“ a tiše dumat. ASTARIUM – to je lék! Hotová sibiřská odysea. A kterak působí v součinnosti s black metalem, to se vám budu snažit popsat někdy příště. Již nyní mám k dispozici album „Nekrocosmo: Nocturnal Kali Yuga“ , což je aktuální řadový titul. U toho se brzy sejdem… „Winter Growths (Part II)“ je ovšem mé prvotní rande z ASTARIUM, ze kterého odcházím s příjemnými pocity. Pro milovníky ambientu (s blackmetalovým aroma) jednoznačná povinnost!

ALL

http://www.astarium.ru/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *