ASSUR – Vesztes csaták (CD single-2008)

Vesztes csatákNěkdy i málo může být hodně, a proto je někdy lepší poslouchat minialba, případně neřadové nahrávky. Posluchač na nich nachází uvolněnost interpretů, kteří se třeba oficiálními nosiči cítí být svázáni natolik, že jejich tvorba brzy uvízne ve slepé uličce. Přichází jedno albu za druhým a přitom všechny se podobají jako vejce vejci. To se však zatím určitě netýká maďarského projektu ASSUR. Tvoří ho dva pracovití chlapíci (Petér Rajna a Khrul), jež nesou na svých bedrech celou škálu dalších projektů, přičemž mezi ty nejznámější patří BASKÍRIA, FUNEBRE a nebo VORKUTA. Metalových fanatiků zkrátka neubývá… alespoň se máme čím prodírat.

ASSUR mají na svém kontě prozatím jediné „velké“ album z roku 2006. Materiál nazvaný „Kőtestbe zárva“ by se dal v jednoduchosti charakterizovat jako atmosferický black metal, jemuž nechybějí ponuré doom metalové pasáže, dnes tolik populární.Assur Kdo by to byl řekl, že právě tyto dva metalové subžánry budou na sklonku první desetiletky nového milénia tolik v kurzu? ASSUR však podle dvou skladeb, jež jsou zaznamenány na tomto miniCD (no, ono jde spíše o singl, než EP) se nechtějí smířit s tím, že by patřili do souboru kapel, o kterých se dá jednoduše říci: „no, docela dobrý“. Skladbu „I“ otvírá temný prolog, aby ho následně vystřídal nádherný ženský vokál. Rázem se přidává romantická houpavá hudba, trpce a citlivě Představte si, že plujete na malé loďce po moři, nikde nikdo… Tajně doufáte, že se objeví vysoký parník a ukončí vaše trápení. Ovšem nic takového se neděje, dobře víte, že se nic takového nestane. Člověk končí, a za poryvu větru a houpajícího moře končí svůj život. Úchvatná píseň!

Druhý track (nazvaný jednoduše „II“) pokračuje v nastoleném trendu, jako tomu bylo u předchozí skladby. Přibylo však trochu více „černoty“, tím myslím především rychlejší „sypající“ pasáže, které tak trochu „narušují“ jednolitý a uvolněný koncept. Jinak ale i tato skladba má rozhodně co nabídnout. Atmosféra je i nadále dostatečně skličující. Těžko najít vhodná slova. Hudba zkrátka působí depresivně, nikoliv však suicidálně. Zkrátka žádné přehnané pózy. Z tohoto světa se dá odejít i důstojným způsobem. Všem čtenářům však všechno nejlepší!

ASSUR je kapela s velkým potenciálem. Pokud se vydá cestou první skladby, budeme mít co dělat s opravdu velkolepou nahrávkou. Hřích by byl nevyužít potenciálu vokalistky v dalších skladbách. Jen se do toho položit…

ALL

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *