ASSESOR – Invaze (2CD – 2009, Underground records)

assesor_coverTaké skupina ASSESOR dnes už patří do zlatého fondu českého metalu. A stačilo k tomu pouze jedno legitimní album „Invaze“, které vyšlo už v roce 1990. I přesto, že byl materiál na této nahrávce naprosto unikátní a především inovativní, nikdy se nestal takovou klasikou jako např. desky MASTER’S HAMMER. Nicméně i dnes se najdou pamětníci, kteří k „Invazi“ chovají velký respekt a obdiv. Mezi největší obdivovatele pak určitě patří Lubor a jeho Underground records, protože „Invaze“ se po letech dočkala skutečně neuvěřitelné reinkarnace. 2CD komplet navíc obsahuje dobové bonusy o jejichž existenci jsem neměl vůbec povědomí. Rovněž nechybí ani krásná obálka včetně obsáhlého bookletu (o ilustrace a celkový artwork se postaral Mr. Deather, což samo o sobě je záruka nejvyšší kvality), kde se fanoušek dozví spoustu zajímavých věcí. Nechybí texty a komentáře zainteresovaných osob, vzpomínajících na seznámení s ASSESOR.

Na prvním disku se nachází menu nejdůležitější. Album „Invaze“ je zde úplně celé v remastrované verzi a tudíž je zvuková kvalita standartní. Úplný rozdíl oproti tehdejší nahrávce vám však sdělit nemohu, jelikož originální nosič „Invaze“ jsem nikdy nevlastnil. Skladby si pamatuji s ohrané kazety, kterou mi kdysi půjčil můj kamarád. Z toho vyplývá, že jsem tuto nahrávku slyšel před pěknou řádkou let a až v posledních dnech jsem navázal na dávno přetrženou nit černých korálků. Abych byl ale upřímný, žádné mrazení v zádech se při mém opětovném setkání s ASSESOR nekonalo. Z pohledu historické funkčnosti si však tento opus zaslouží obdiv. Velká škoda, že po vydání debutu se kapela rozpadla a mladší ročníky se s ní třeba nikdy nesetkaly. Nyní mají možnost toto nedopatření napravit, i když těžko říci, jestli ono „retro“ může alespoň trochu fungovat i po letech.

assesor666„Invaze“ obsahuje deset skladeb z legitimní „staré“ desky a jako přídavky jsou zařazeny skladby „Přijmi svůj osud“ a „Zabíjení“. Poté ještě následuje demo z roku 1989, další legendární záznam, obsahující tři skladby, a to „Hrad“, „Invaze“ a „Instrumental“. Toť tedy jakési základní menu. A teď ke druhému CD. To je určeno především pamětníkům a také hladovým fanouškům, kteří sbírají vzácné hudební záznamy bez ohledu na kvalitu. V roce 1990 se ASSESOR vydali na krátkou koncertní štaci a na neznámém místě byl zachycen záznam z vystoupení, na kterém kapela přehrála bezmála celou desku. „Invaze Live“ je tím pádem naprostou raritkou, a když nad tím tak přemýšlím, trošku mě zaráží, že tento matroš nevyšel v době, kdy byli ASSESOR ještě v kurzu. Aby však nebyl všem raritkám konec, máme to ještě další bonbónek. Je tvořen dalšími čtyřmi skladbami z roku 1988! při koncertním šílenství, jež se odehrálo v Rybitví. Uff…to je tedy další kolekce jako víno! Více toho ASSESOR asi už skutečně nestihli….

Konečný verdikt je tedy obdobný jako i rekapitulace od SAX. Také novodobá verze „Invaze“ je skvělou hudební památkou a také krásným dárkem pro každého milovníka metalových kompletů. Pochvalu zaslouží snaha o lepší zvukovou kadenci včetně reprezentativní image, kterou tato kolekce bezesporu má. Milovníci ASSESOR – jasná volba pro vás!

ALL

http://ugr.webnode.cz/

One thought on “ASSESOR – Invaze (2CD – 2009, Underground records)”

  1. Pro informaci bych doplnil, že ASSESSOR je rok a půl zpět a příští rok vyjde v dubnovém vydání časopisu Pařát jeho druhá nahrávka čítající něco kolem deseti songů plus pár bonusů…..
    Richard & managment Assessor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *