ARX PRODUCTIONS

V minulých letech jsem na stránkách R.U.M.u dával prostor také undergroundovým labelům, které jsem zpravidla představoval prostřednictvím rozhovorů. A jelikož jsem si na tuto svou činnost nedávno vzpomněl, řekl jsem si – proč nepokračovat! V tomto díle však nebudeme pochodovat v tuzemských vřesovištích, ale zabrousíme až na promrzlou Ukrajinu, kde svoje plány spřádá vydavatelství ARX productions a jeho lídr Alexej…

Alexeji, jak tě vůbec napadlo založit svůj vlastní label? Prozraď nám, se kterými největšími potížemi ses musel v začátcích nejvíce potýkat?
Ahoj! Tahle myšlenka mě napadla v roce 2007. V té době jsem byl úzce spjat s undergroundovou scénu v Doněcku a taktéž v Kyjevě. Hodně mě pak totiž naštvalo, že některá vydavatelství odmítla vydat mé přátele z hudebních kapel.  V roce 2008 jsem začal hledat kapelu pro své úplně první vydání, ovšem náhoda tomu chtěla a já jako první vydal kapelu ze zahraničí, což jsem měl nakonec i v plánu. Šlo o italskou kapelu ANCIENT SKIN (Death/Black), ovšem nebylo to úplně jednoduché. Vyvstal totiž jeden problém- licence a doklady. Proto jsem první CD vydal v Rusku přes mého přítele z Backfire Productions. I tak ale bylo pár problémů s dopravou tolika desek na Ukrajinu.

Podle jakého modelu si kapely vlastně vybíráš? Dostáváš hodně nabídek na vydání alb?
Na tuhle otázku se nedá jednoznačně odpovědět. JAK! Vždycky se všechno semele tak nějak přirozeně.. EGO DEPTHS a HEXENMEISTER jsem objevil přes mé kámoše z „DOOM-ART.RU“. Kapelu A DREAM OF POE (brzy vyjde deska „Insaniae And“) jsme zase našli na MySpace zcela náhodně. Jinak nemůžu úplně říct, že bychom dostávali mnoho návrhů na vydávání, ale po dobu své činnosti jich bylo více než jeden tucet…He-he… ale vážně… raději dávám nabídky já, než naopak.

Už si např. vydal desku kapele, kterou sis sám vybral? Z jaké nahrávky máš prozatím největší radost?
Mezi CD které které byly vydány ARX mohu vyzvednout pouze HEXENMEISTER – „…And Life In Insomnia“ a vycházející DREAM OF POE-„The Mirror Of Deliverance“. Ostatní kapely byly též dost dobré, ale pro mě ne tak zajímavé.

Dle kapel, které vydáváš se dá soudit, že tvým oblíbeným žánrem je doom metal. Byl bys ochoten vydat i kapelu z trochu jiného ranku?
Tak to není… Mám raději „depressive“ (nebo „melancholic“) black metal a „depressive post-rock, ovšem doom/death byla zamlada moje “první láska”. ARX v budoucnu určitě vydá také něco z ranku DSBM (a HEXENMEISTER a ANCIENT SKIN také nejsou doom metal), ale zkušenosti ukazují, že najít kvalitu v doom/death metalu je jednodušší než v „depressive black metalu.

Ukrajinská metalová scéna je dnes velmi silná, nicméně Ukrajina je velká zem, je vůbec možné, aby spolu kapely a labely úzce spolupracovaly? Liší se třeba scény v oblasti Kyjeva ve srovnání se scénou u vás v Doněcku?
Ukrajina je skutečně veliká země a kapel je tu obrovská spousta, to je fakt. Ale stejně… jenom pár z toho velkého počtu je originálních a zajímavých. Navíc všeobecným nedostatkem ukrajinských kapel je nekvalitní hudební záznam. Některé nahrávky mají zkrátka blbej zvuk a už to samotné je problém. Nicméně třeba právě v Kyjevě lze najít hodně zajímavých skupin, i když podle mého názoru, úplně nejvíc kvalitních souborů pochází z Charkova a většinou se jedná o blackmetalové spolky Jsou to např. KLADOVEST, ARYAN TERRORISM, ASTROFAES, BLOOD OF KINGU, DRUDKH, KHORS, NOKTURNAL MORTUM a další…). V Doněcku pak působí celá řada zajímavých avantgardně blackmetalových hord (HEXENMEISTER, AEON 9, MOURNING PALACE, TANGORODREAM …). Starou školu pak zastupují formace jako SELVMORD, MYSTERION NOCTUM, WANDERER…). No a pak tu ještě je jeden good stoner/sludge jménem MOZERGUSH !!! :). Jinak ještě k tomu Kyjevu. Je tu mnoho skupin rozličných žánrů, ale většina z nich není ničím výjimečná. Jedinou výjimkou jsou RAVENTALE, alespoň tedy dle mého názoru. Z doom metalu (bez ohledu na teritorium) mám rád MOURNFUL GUST, TE DEUM, EGO DEPTHS, SIDERIS NOCTEM, SOMNOLET. Mnoho dobrých kapel také vydává u velkých vydavatelství v Rusku (Solitude Prod. vydal MOURNUFUL GUST, SIDERIS NOCTEM, SOMNOLET), ve Francii (Season Of Mist vydal DRUDKH), v Německu (No Colours Records vydal KLADOVEST), ve Velké Británii (Candlelight Records vydal BLOOD OF KINGU) a další. Tak takové to tady máme. Buď je kapela dobrá a vydává u velkého vydavatelství, a nebo je špatná a ani ukrajinská vydavatelství o ni nemají zájem.

Mám jednoho ukrajinského kamaráda, který zde pracuje a vždy říká, že na Ukrajině je hodně nízká životní úroveň, a že už se domů nikdy nevrátí. Jak vidíš situaci na Ukrajině ty sám? Pamatuji se, že hodně lidí od vás vkládalo hodně nadějí do tzv. „oranžové revoluce“…
He-he ))) Chci jít do Česka a také tam žít. Ale ještě lepší by bylo dostat se do Norska! Okamžitě bych tam odjel :). Co se týče Ukrajiny, tak ta možná může vypadat v o očích ostatních jako Kolumbie nebo Ekvádor :). Přitom v minulosti jsme byli hrdou zemí s bohatou historii. Teď však potomci říše – Kyjevské Rusi, mají hovno co do huby. Pro naše potomky tu ona bohatá historie sice zůstane, ale spolu s ní hromada obrovských dluhů. Každý, kdo na Ukrajině převzal vládu nad zákony, pokračoval jen v obrovském drancování. Co se týče “Oranžové revoluce“, tak to bylaa jen taková loutka USA. Ve skutečnosti ti revolucionáři byli nacionalisté a neofašisté. Naproti tomu dnes nám vládnou podnikatelští gangsteři. Upálit je všechny!

Ok, pojďme zas zpět k hudbě. Až si tenhle rozhovor přečtou členové nějaké české kapely, co všechno musí splnit, abys jim byl ochoten vydat desku?
Něco by měly dělat. Pokud jsou v Česku dobré kapely – já si je určitě najdu! Nebo mi také mohou poslat link se svými materiály.

Znáš nějaké české kapely? Pokud ne, mohl bych ti dát nějaké zajímavé typy… 🙂
Vzpomínám si na INFERNO, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, PANYCHIDU, OBLOMOV, STÍNY PLAMENU… ??? A určitě bych si vzpomněl ještě na další…

V současné době kapely píší maily na vydavatelství, aby si stáhli jejich tvorbu z netu, a pak se jim případně ozvali. Naproti tomu některé labely posílají místo legitimních promoCD odkazy, ze kterých si jednotlivá média mohou nová alba stáhnout. Jaký na to máš názor?
Jakože pro promo účely využiješ linky, které ti někdo pošle? Doufám, že tomu rozumím správně. Co se týče úniků nahrávek na net ještě předtím než vyjdou, tak to je úplná sviňárna. Každopádně se mi však nelíbí ani jedna věc, kterou si v otázce uvedl.

Dokázal bys vyjmenovat nějaké nešvary, se kterými si se při komunikaci s kapelami setkal? Co tě nejvíce dokáže rozzlobit?
Nic co by stálo za řeč. Jen jsem někdy frustrovaný z komunikace s některými lidmi, kterým zkrátka všechno dlouho trvá.

V dřívějších dobách se kapely z východu snažily za každou cenu dostat pod západoevropský label. Teď se však dá vysledovat i to, že kapely ze západu podepisují smlouvy s východoevropskými labely. To se dříve až tolik nestávalo. Čím myslíš, že je to způsobeno?
Východ nebo západ – na tom skutečně dnes už nezáleží. Kapely si uvědomují, že mnohem důležitější než geografické umístění vydavatele je jeho vztah s ohledem na distribuci. Kapely navíc určitě sledují všechny předchozí aktivity labelu, se kterým hodlají v budoucnu spolupracovat. Je to tak úpúlně běžné…

Existují kapely, které máš už dlouho v hledáčku a rád bys je vydal?
V současné době vedu jednání s kapelou OPPRESSIVE LIGHT (depressive black metal z Francie). Existuje možnost, že jejich  debutové album vyjde někdy pozdních jarních měsících. Další jednání pak vedu s Letaliisem, vokalistou kapel PHOTOPHOBIA, FUNERAL VEIL a DEEP-PRESSION). Mimo to však ještě jednám s dalšími zajímavými kapelami.

Ok, teď bych tě poprosil, kdybys nějakým způsobem rozprostřel své plány do budoucna…
Můj globální plán je zabít všechny hloupé lidi na Zemi. A potom – žít v Dobrém světě 🙂

Díky moc za rozhovor, jestli máš ještě nějaké důležité info – sem s ním!
Díky za otázky. Přeji všem lidem v Česku, aby si zachovali vše dobré co mají! Např: pivo, Jana Švankmajera, Prahu, Brno, Franz Kafku a další…Cheers! Alexej / ARX Productions.

ALL

http://www.myspace.com/arx_prod

http://arxprod.net.ua/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *