AREA CORE – The End Is Near (CD-2013, MetalGate Records)

Českolipští AREA CORE toho za velice krátkou dobu stihli poměrně hodně. Kromě tohoto CD je bezesporu největším úspěchem finále soutěže amatérských kapel MetalGate Massacre, ze kterého se zrodila i následná spolupráce na vydání desky „The End Is Near“. A jak kapelu nejlépe představit? Začal bych tím, že hoši rozhodně patří k příznivcům moderního metalu a rovněž jejich produkce je prorostlá podobnými ingrediencemi, čertužel nepříliš osobitými.

Však to znáte. Na jedné straně totální naštvanost, hardcoreová razance a na straně druhé čisté vokály a takřka popové refrény, nemluvě o průhledných konstrukcích většiny skladeb. V tomto ohledu to AREA CORE neskutečně drhne. Za vše hovoří dosti jednoduchý úvodník „An Ellipse“, jehož nasládlá atmosféra mi připomíná LIMB BIZKIT a podobné spolky. Ještě něžnější nu-metalovka je ovšem připravena hned v závětří (titulní skladba), a když už nic jiného, tak alespoň lze konstatovat, že to kapela v těch rychlejších pasážích hrne vskutku majestátně a ještě k tomu za podpory opravdu precizního zvuku. Problém ovšem je, že té „Ameriky“ je v tvorbě AREA CORE opravdu moc a moc a upřímně se přiznávám, že tohle mě na téhle nahrávce vadí ze všeho nejvíc.

Kapela jakoby tu vůbec nestále sama za sebe, ale za někoho úplně jiného!? Tohle nařčení může sice navenek působit až příliš brutálně, nicméně je zjevné, že AREA CORE mají rozhodně navíc. Jen to chce zkrátka odhodit všechny ty rádoby pózy, které jsou bohužel až příliš výrazné – alespoň tedy na můj vkus. Pravda, někdy se to docela daří, přičemž nejpřesvědčivěji na mě působí atmosferická píseň „Die My Way“ s vkusnými kytarovými vyhrávkami a až nečekaně přirozeným refrénem. Mezi fanoušky pak bude jistě velmi oblíbeným kouskem „Falling So Fast“, postavená na neustále opakujícím se kytarovém riffu, jež celou skladbu postupně tlačí k dynamickému rozuzlení. Na jedno album je ale toho všeho přece jen málo. Alespoň pokud bych měl být opravdu přísný…

… a když už jsme u toho drbání ksichtu drátěnkou, mám tu ještě něco k výkonu vokalisty Jakuba Součka, jehož angličtina není úplně nejreprezentativnější. Nejsem rozhodně žádný školený jazykář, ale i přesto všechno mi jeho „hranatá“ výslovnost dosti vadí. Škodu pak ještě zdvojnásobuje skutečnost spojená právě s kvalitou vokálu, který naopak snese ty nejpřísnější měřítka. Jakub zvládá s absolutním přehledem nejen čisté zpěvy, ale i agresivní murmur a je obrovská smůla, že kapela raději nevolí jistotu v podobě naší mateřštiny. Vždyť i s češtinou se dá vyrazit do světa!? Takhle je materiál zcela zbytečně devalvován a mnozí lidé ho už z těchto důvodů nemusí brát úplně vážně.

Celkově však AREA CORE nejsou vůbec špatným seskupením a pokud zapracuji na osobitosti, mohou atakovat nejvyšší příčky tuzemské scény. Musí se však chtít změnit. Pokud k tomu nedojde, bude kapela brzy vedena jako soubor jedinců, kteří chtějí stát v řadě s ostatními. A to by byla velká škoda.

ALL

http://bandzone.cz/area

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *