ARALLU – Geniewar (CD-2015)

GeniewarMáte chuť na niečo exotické, čo zároveň zaručuje do istej miery nevšedný hudobný zážitok? Privítate stav, keď sú skladby oživené orientálnymi stupnicami a vyhrávkami? A očakávate od nahrávky, aby zároveň disponovala nemalou devastačnou silou vzbudzujúcou dojem neľútostnej a nikdy nekončiacej vojny? No a navyše, uznanlivo prikývnete, ak je celé toto divadlo vyvedené v staromilskom black/thrashovom štýle presne tak, ako tomu bolo v polovici osemdesiatok? Ak ste na všetky otázky odpovedali áno, potom je vec jasná. Nový, v poradí už piaty dlhohrajúci album izraelských ARALLU je pre vás presne to pravé.

Na príklade tohto štvorčlenného komanda je jasne vidieť, že správny pôvod môže mnohé veci uľahčiť. A platí to samozrejme aj naopak – ak ste sa narodili do neprávnej doby a na nesprávne miesto, treba ceste za vytúženým cieľom obetovať neskonale viac energie. Koniec koncov ARALLU vedení nekompromisným basákom/vokalistom Butcheredom o tom vedia svoje. Je pravdou, že ešte nedávno som si myslel, že toto teleso už naveky pochovali púštne piesky – veď medzi predchodcom „Desert Battles – Descending To The Sands“ a novinkou „Geniewar“ sa rozprestiera dlhá šesťročná časová priepasť. No s príchodom aktuálnej jedenásť skladbovej hudobnej traskaviny povstali ARALLU zo šedého oparu zabudnutia, aby zaútočili silou nepoznajúcou zľutovania.

„The necromancer’s GenieWar is coming again From Babylon, from Hades gates.
Pentagram of ice covers the entrance on the desert sands“

AralluAko bolo spomenuté, táto štvorica sa už od svojich počiatkov pomerne striktne drží špinavého a agresívneho proto thrash/black metalu a v ich hudbe nie je žiadnym problémom vystopovať pradávne vzory, čo koniec koncov sami priznali prostredníctvom cover verzie slayerovskej „Evil Has No Boundaries“ na druhej doske „Satanic War In Jerusalem“. No to, čo robí z ARALLU pre Európana predsa len nevšedný hudobný zážitok je v prvom rade implementácia blízkovýchodnej melodiky a postupov, ktoré sú songoch všadeprítomné a prakticky neutíchajúce. Navyše tento dojem ešte umocňuje neustály zvuk miestami až šamansky znejúcich perkusií. A druhou neprepočuteľnou vecou je vskutku plastický dojem vojnového konfliktu vytváraný nielen mnohými autentickými vsuvkami a intrami, ale hlavne hudbou samotnou. Úvodom do tohto hodinového pekla je introdukcia „Evil Finest“ pôsobiaca dojmom zdvihnutého varovného prstu upozorňujúceho na to, že niečo zlé sa blíži. A ono to naozaj prepukne hneď vzápätí prostredníctvom „From The Desert To The Ice“ – to pravé thrash blackové peklo v ktorom však vládne pevný rád a disciplína umožňujúca striedanie stredných temp s tými zbesilými a to všetko úplne prirodzene a nerušene, čo v minulosti nebolo u ARALLU vecou samozrejmou. Avšak za najsilnejšiu devízu dosky považujem fakt, že hoci ako celok pôsobí dojmom silného a masívneho monolitu, pri bližšom skúmaní prekvapí svojou pestrosťou a plastickosťou. Chcete skladby s prevahou čierneho kovu? Stačí sa zamerať na spomínanú „From The Desert To The Ice“, „Bloodshed Around“, „Coronation“ alebo „Metal Troops 666“. Ak skôr uprednostňujete thrash, potom sú tu „Giv’at Ha’tachmoshet“, „Tzook Eitan“ či záverečná „Desert Genii Storm“. A úplne nakoniec som si nechal dva songy, ktoré svojou nezaraditeľnosťou do vyššie uvedených skupín tvoria prepotrebné oživenie celku. Prvou je pochodová smútočná tryzna za všetkých padlých „Hayalim Almonim“ a tou druhou cover verzia Iron Maiden „Powerslave“ kde ARALLU ukázali, ako by podobné skladby mali vyzerať. Zachovanie pôvodnej kostry do tej miery, že song je ihneď rozpoznateľný, no zároveň nemalá vlastná vsuvka v podobe domácich orientálnych stupníc s pridanou pasážou uprostred.

„Demons of sands
Demons of war
Desert genii, lead my way“

S konečným hodnotením to je veľmi jednoduché. V kontexte celej tvorby predstavuje „Geniewar“ nespochybniteľný vrchol ARALLU. Je síce jasné, že doska nemá dostatočnú silu stať sa míľnikom žánru a s istotou neprenikne do povedomia širokej masy fanúšikov. No napriek tomu (alebo práve preto) sa jedná o opus, ktorého ignorovanie by bolo jasnou chybou.

Dagon

https://www.facebook.com/ARALLU666

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *