APORYA – Dead Men Do Not Suffer (CD-2017, Endless Winter)

Ruský label Endless Winter začal lovit také v jihoamerických končinách a jedním z výsledků je i tento debut brazilské skupiny APORYA. Ta funguje překvapivě sotva dva roky, ovšem pohled do biografie pánů muzikantů značí, že za sebou mají už dostatečně košatý hudební život, opřený o nespočet projektů a kapel. Je tedy nad slunce jasné, že „Dead Men Do Not Suffer“ není počinem, který by byl provázen složitými porodními bolestmi.

Především po instrumentální stránce se čtyřčlenná sestava představuje jako velmi solidní ansámbl, kterému je nejbližší melodický death metal s prvky doomu. Abych vám však hudbu APORYA ještě trochu více přiblížil, pomohu si přirovnáním vpravdě historickým. Nahrávka má totiž velmi blízko k tvorbě, jež na legendárním albu „The Fourth Dimension“ představili HYPOCRISY. Právě na tomto počinu Peter Tägtgren poprvé zapustil do deathmetalové tvorby doomové party plné temné atmosféry, která se pak na dlouhou dobu stala ústředním elementem jeho kapely. A právě obdobný model vyznávají také APORYA, a přestože jejich hudební představení není nikterak zvlášť originální, nenabízí toho zrovna málo. AporyaA to kapela operuje pouze s žánrově standardními instrumenty, jejichž působnost evidentně stále funguje. Alespoň tedy na mě.

Vřele doporučuji poslechnout si naprosto strhující kousek „Little Child In The Grave“, případně omamný deathmetalový hymnus „One More Day“ – mimochodem zde odkaz HYPOCRISY slyším asi nejvíc. Na světě je ale tolik podobných projektů, že snad ani nemá cenu toto téma více rozvíjet. Celkově ovšem nahrávka „Dead Men Do Not Suffer“ rozhodně stojí minimálně za několik poslechů a jsem si jist, že některým fanouškům se dostane pod kůži docela snadno.

Skladby: Blood Rain, Cry of the Butterfly, The Sad Tragedy (I’m Crushed Down), Little Child in the Grave, One More Day, Pain and Loneliness, Dead Men Do Not Suffer.

Sestava: Tiago Monteiro – zpěv; Cristiano Costa – kytara; Karl Neuman – kytara; Diego Nóbrega – baskytara; Alisson Oliveira – bicí.

ALL

https://www.facebook.com/AporyaDoomMetal/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *