ANTIQUUS SCRIPTUM / ASTARIUM – …and the Forests Are Dark, Where They Gather… the Guardians of Time (CDsplit – 2017, Wolfmond Production)

Cesty metalového (kum) pána jsou nevyzpytatelné. Důkaz? Toto splitko portugalského subjektu ANTIQUUS SCRIPTUM, resp. ruského one-man komanda ASTARIUM. Pojďme si příspěvky obou táborů trochu přiblížit! ANTIQUUS SCRIPTUM je kupodivu už hodně letitý projekt hudebníka jménem Sacerdos Magus, jenž první nahrávací pokusy učinil už v roce 1998. Během dvacetileté hudební dráhy spolupracoval hned s několika hudebníky, avšak primární personou projektu je pochopitelně pouze on sám. Ostatně je tomu tak i na tomto splitku, které je tvořeno třemi dlouhosáhlými kompozicemi (když tedy nepočítám stylové outro „A Void Perspective (Sonata Mediana in D minor)“).

A žánrové zařazení? Jedná se o vcelku pozoruhodný druh black/viking metalu s doomovými prvky. Hudbě vévodí především táhlé klávesové plochy, jež poněkud otupují metalovou surovost a v tomto stylovém ranku nejsou až tolik obvyklé. Skladby mají obecně hodně zvláštní atmosféru a je opravdu znát, že frontman roky pracoval na své umělecké image. Škoda jen toho hodně divného „poločistého“ zpěvu, který mi sem zrovna dvakrát nepasuje.

Antiquus ScriptumRuský projekt ASTARIUM nastupuje v rámci splitka zhruba po čtyřiceti minutách, přičemž hned první položka „Incredible Theory“ naznačuje, že hlavní protagonista SiN připravil „něco“ poněkud odlišného. Black metal? Ambient? Pravděpodobně ani jedno… Anebo snad všechno dohromady!? Ovšem nutno ještě připočíst obrovskou dávku elektronického „harsh“ a nepřeberné množství nasamplovaných zvuků. V některých okamžicích mám dokonce pocit, že SiN našel zalíbení i v noise (coru), což je asi to největší překvapení. Navzdory jadrné produkci se však v pětici skladeb najdou všemožná ambientní zákoutí, která dokáží produkci alespoň trochu zjemnit. Celkově se však ASTARIUM podepsal pravděpodobně o ten nejširší „experimental“napříč vlastní rozlehlou diskografií. Pravda, nedá se to rozhodně poslouchat příliš často, ale jako určitá zvláštnost poslouží i druhý part disku.

Skladby: Antiquus Scriptum – Primordium / The Skeptic Beholder, Antiquus Scriptum – Noah, Antiquus Scriptum – A Shape of Space & Time, Antiquus Scriptum – A Void Perspective (Sonata Mediana in D minor), Astarium – Incredible Theory, Astarium – Great God Pan. Experiment, Astarium – Coition with Horror, Astarium – Great God Pan. Divine Legacy, Astarium – Wine of Sabbat

Sestavy: Sacerdos Magus – hudba, texty; SiN – hudba, texty

ALL

https://antiquusscriptum.bandcamp.com/

https://astarium.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *