ANCIENT MOON – VVLTVRE (CD-2015, Satanath Records)

Vvltvre„Proč bychom se netěšili, když nám Satan internet dal!“ Tři členové mezinárodního projektu spojili síly pravděpodobně prostřednictvím internetu a svá pravá jména zakryli písmenkovými pseudonymy. Na kytaru nám tedy hraje pan O, basu hobluje mistr J a přidává si k tomu i klávesy. Bicí nástroje pak patří do područí neznámého B. Všichni zainteresovaní se poctivě starají o vokály, jež jsou jedním z primárních znaků rituálně laděného black metalu.

ANCIENT MOON produkují skutečně hodně bizarní hudbu. Přestože není ani ždibec nafintěná, spočívá síla materiálu v hnilobné atmosféře a neotesaně hrubém zvuku (místy je to fakt obrovská prasárna, ale pokud budete mít trpělivost, brzy si zvyknete). V jistých chvílích mi dokonce hudba připomíná české démony CULT OF FIRE, vždyť i tady se ve své podstatě jedná o obdobně černý druh metalového rituálu, ovšem tvorba ANCIENT MOON je ještě mnohem pochmurnější a dosti zásadně inklinuje k black metal ambientu a částečně i k pohřebnímu doomu. A pak samozřejmě ten zvuk… Kytary v případě ANCIENT MOON de facto ani „neznějí“, nerezonují, spíše šumí jako vítr, jehož kadence dosti zásadně narušuje chod ostatních nástrojů, především pak kláves/varhan. No, je to neuvěřitelné, ale soubor veškerých mínusů, obrací celý komplet do jednoho velkého plusu. 🙂 Zkrátka alchymie – kouzlo nechutných ingrediencí, avšak finální lektvar mimořádný!

ANCIENT MOON

Co se týče vokálů, tak na tomto místě byste jistě čekali brutální řev zvířecí bestie, ano, tak tomu skutečně je, avšak obrovskou sílu dávají materiálu obřadní nápěvy (sbory), čímž je kouzlo „VVLTVRE“ mnohem více „secret“. Hodně osobité výrazivo ovšem poskytuje i mysticky mručivý přednes, který je v rámci takto ukotveného žánru spíše solidní raritkou. Nestandartní je však také zakomponování jednotlivých úseků do jediné skladby s názvem „Preastigitum Altareas“, jejíž časová stopáž dosahuje necelých devětadvaceti minut. A právě to je v podstatě i jeden z důvodů, proč tento metalový obřad tolik vyniká. Pokud tedy ANCIENT MOON v něčem přesvědčují, pak je to jednoznačně schopnost obloudit posluchačův mozek a v pravit do něho snůšku prošedivělých fantazií. Umění atmosféry přebíjí i ubíjí… všechny a všechno!

„VVLTVRE“ vnímám jako exkluzivní undegroundové zboží. Má sílu, má kouzlo a milovníky nevšedností dokonale vpraví do nirvány. Pro zbytek metalového publika bude album absolutní blbostí, smetím na cestě, prachem na skříni a čert vím čím ještě. Já osobně ovšem patřím do té první skupiny a vesele si to užívám. Pokud např. dobře vycházíte se zvukem takových DARKSPACE (pro většinu posluchačů nemožný úkol), existuje šance, že se srovnáte i s rituálním příspěvkem od ANCIENT MOON. Minimalistické, leč osobité a zákeřně temné!

ALL

http://ancientmoon666.bandcamp.com/releases

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *