ALVHEIM – I Et Fjort Fortid (miniCD – Gardarika Musikk)

Z dalekého Krásnodaru ke mně vyrotovala začínající kapely ALVHEIM, kterou si pod křídla vzala firma Gardarika Musikka, patřící přece jen k těm známějším, alespoň co se východoevropské metalové scény týče. I když pravda – nejen ruskými spolky se to v této stájí hemží. Label se silně rozhlíží i na západ, ale o tom příště…Nyní se podíváme na domácí zlatoušky, to jest hochy, kteří se pozvolna snaží zapojit do undergroundového dění ( upřesnit bych však měl rozložení sil v kapele. Veškerou hudbu nyní zajišťuje jistý Alvar, jenž spolupracuje s pány Vetosem a Tomasem.) Všechno toto činí s velkým nadšením, to víte, mládí má vždy zelenou. S tím je také spojené “hraní si na něco”. Recenzent buď bude tyto záležitosti brát s nadhledem, a nebo kapelu nemilosrdně odsoudí. Já osobně se nyní přikloním k variantě číslo jedna, neboť právě ona “hra” je v počátcích každé kapely nesmírně důležitá. Jak se jinak dostat k eventuelnímu úspěchu než strastiplnou cestou na jejímž počátku nemůže být nic jiného, než tvorba skladeb, jenž vzdávají hold slavnějším předchůdcům.

Úplně stejně je tomu u ALVHEIM. Už pohled na obal (je na něm vyobrazena vikingská loď) ledacos naznačuje. Rozhodně tak není těžké odhadnout, kterými stylovými kolejemi se tento vláček bude ubírat. Ruští chasníci jsou zahleděni do vikingského metalu, ovšem nedílnou součástí jejich tvorby je také samozřejmě black metal, především jeho norská syrová jakost. ALVHEIM se nikterak nepárali se zvukem, nahrávku natřeli naprosto nemilosrdným způsobem, jejich záměr mi je naprosto jasný, ovšem o nějaké význačné osobitosti nemůže být ani řeč. Nicméně v rámci stylu se rozhodně nejedná o žádný průšvih. Z čistajasna se tu a tam objeví překvapivě pestrá melodie v podobě pohanského větru, a tak zbývá jen věřit, že ALVHEIM se v příštím čase budou jen a jen zlepšovat. I tato nahrávka má však potenciál potěšit zarytého milovníka undegroudnového black metalu, nemluvě o sběratelích CD. Právě tento kotouček v součinnosti s obalem vzhlíží skutečně stylově!

A co všechno se na debutovém ´EP nachází? Statisticky pět legitimních skladeb, jejichž ústředním jazykem s ohledem na lyriku je norština! Ano, vikingové tak nemusejí pocházet výhradně ze Skandinávie (o tom by mohli asi nejlépe vyprávět slavnější soukmenovci NOMMANS LAND). Pro čtenáře recenze však bude nejzajímavější informací, že poslední pátou skladbou na disku je “Graven Takeheimens Saler”, což je cover song od slovutných DARKTHRONE. Ke komu jinému by měli ALVHEIM vzhlížet? Předělávku ušili na míru originálu, což se s ohledem na předchozí skladby dalo i očekávat. ALVHEIM je prozatím prostým podzemním projektíkem pro muže (i ženy), kteří jsou hluboce zamilováni do undergroundového black metalu. Ostatní, nechť raději volí úplně jiné nahrávky…

ALL

http://www.gardarikamusikk.com/music/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *