ALEŠ BRICHTA BAND-Divadlo snů (2CD-2006, Popron Music)

Den, kdy pro mě zemřel ARAKAIN, si pamatuji dost dobře. CD „Metalmorfoza“ jsem strčil do přehrávače s velkým očekáváním. Bylo to však poprvé a zároveň naposled. Nakonec se ukázalo, že angažování Petra Koláře byl skutek, rovnající se výkřiku do tmy. Také „osamocený“ Brichta jakoby nevěděl, jakou cestou se vydat. Na jeho sólová alba se často snášela vlna kritiky. Obsahovala vždy jednu stěžejní skladbu a to kolem byla už jen taková nudná výplň. Aleš Brichta se však naštěstí našel. Trvalo mu to docela dlouho, ale přece to přišlo. Album „Divadlo snů“ je široký 2CD komplet nově vzniklé kapely (nejedná se tedy o žádný sólový počin!). Parta skvělých instrumentalistů hned od první skladby doslova navazuje nit na staré arakainovské časy. Někdy mám pocit, jako bych poslouchal jakýsi druhý díl „Apage Satanas“, ovšem tenhle je o dost vylepšený a skoro bych si dovolil tvrdit, že je instrumentálně mnohem barevnější a pestřejší. Na desce dostal hodně prostoru Blackie Hošek. Ex vůdčí instrumentalista legendy ROOT se v nové kapele skvěle zabydlel. Jeho rukopis je zkrátka nepřeslechnutelný. Upřímně přiznávám, že mi z jeho hry vždy stávaly chlupy na těle a stejně tomu tak je i na „Divadle snů“.

Právě Blackieho skladby bych označil za ty úplně nejlepší. Paradoxní je, že na albu se autorsky podílel také Jiří Urban ml., Brichtův synovec a především také syn leadera ARAKAINU. Brichta však vsadil také na osvědčené kamarády, jako jsou např. Petr Roškaňuk (kytara), Mirek Mach (kytara) nebo Dan Hafstein (bicí). Pojďme ale popořadě. Na prvním CD se nachází čtrnáct skladeb a bez okolků prohlašuji, že staří posluchači ARAKAINu z něj budou nadšeni. Stěžejních skladeb je hned několik. „Horal“ je nasáklá jakýmsi beskydským folkem.Housle, mandolína a především nádherné kytarové party. To pravé ořechové však přichází ve skladbě „Poslední legionář“, kde Blackieho rukopis musí poznat i člověk nedoslýchavý. Stěžejním songem je také titulní „Divadlo snů“ a překvapivě také melancholická skladba „Svoboda“, pod kterou je podepsán Kuna z ALKEHOLu, což by čekal asi málo kdo. Většinou však převládají tvrdé, opravdu metalové kousky. Hozená rukavice ARAKAINu hned po poslechu prvního CD (i když ruku na srdce, právě tahle kapela zní mnohem více „arakainovsky“). Druhá část je zastoupena patnácti skladbami a ani tady se nedostavuje pocit nezáživnosti, byť celkový „total time“ trochu budí důvod k nedůvěře. To je však velký omyl. Nekoná se naštěstí ani „popík“ z nedávné Brichtovy minulosti. „Pod čepelí“ přinese zamyšlení o křehkosti života… až moc morbidní téma. Raději ani nechodit k lékaři. Opět se v plné parádě představují Blackieho nápady, které v jedné chvíli vyplňují samply! Parádní věcička! Vida, a pak že je Aleš Brichta konzerva :-).

A jedeme dál. „Zaklínač hadů“ by mohl figurovat klidně na takovém albu „Farao“. Totéž by se dalo tvrdit o dalším metalovém úprku „Kyselina“. Výsadní autor textů však nezapomněl ani na svou sentimentální část osobnosti a naservíroval posluchačům jakýsi druhý díl „Princess“, jmenující se „Ročník 59“, a už ze samotného názvu je zřejmé, o čem celý koncept pojednává. Upřímně tyhle výlevy moc nemusím, ovšem skladba není naštěstí úplný cajdák a tak se dá vcelku v klidu ustát. Jak už jsem zmínil výše, texty jsou výsadní parketou Brichty (stejně tomu bylo i v ARAKAINu). Čekat tedy můžete tradiční hru se slovy, tak jako v minulosti. Texty komentují vše kolem a jsou tradiční zárukou kvality. Oceňuji vskutku (někdy až drsnou) otevřenost, ovšem i ta má své hranice. Také zrovna neskáču blahem, když vidím růst preference komunistů. Aleš Brichta by si měl však uvědomit, že to byla právě pravice, která tady na plné čáře selhala, umožnila jejich vzestup a namočila nás zpět do sraček. Myslím, že i ten největší „agro“ metalista ví, jak smrdí hovno a jak je těžké si vydělat, třeba i na tohle (skvělé) album. Názor a postoje chápu, ale politické fandovství opravdu neuznávám. Ani „modří ptáci“ nejsou tak svatí, abychom jim museli lézt do řiti. Paroubek na obalu se však povedl, to jo :-). Loučím se tedy se slovy, že ABBAND (oficiální označení) se vskutku vytáhl. Parta osobností vytvořila kopec kvalitní muziky. Budete mlaskat blahem!!! Limitovaná edice obsahuje ještě DVD, kde najdete snad všechny Brichtovy klipy, live bonusy, rozhovory, home video a mraky dalších materiálů!

ALL

http://www.brichta.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *