ALCHEMIST- Alchemy Of Rising/ Qintessentional (CD-R-2011, Mentolsound)

Mentole, kamaráde! Ty snad nechceš abych zapoměl, jak jsem psal v recenzi na Doublemind, viď? Nu dobrá, asi máš dobrý důvod, proč si mě oblažil dalšími dvěma nahrávkami.

Porce hudby, která se snad honí Mentolovi hlavou jako průvan, byla nahrána a smíchána v Litvínově během ledna až dubna 2011. Dle soupisky působí album megalomansky. Dvě trilogie, Muse (1-3) a Alchemist (9-11), obkličují obsah i dvě věnování (6, 8) osobě se záhadnou přezdívkou Youdrayka tento pocit upevňují. A megalománie v dobrém slova smyslu to je. Kdo si libuje ve spřádání kytarových nápadů bude nadšen. Kdo se vyzná v hudební alchymii dozajista najde nesčetně důvodů k opakovaným poslechům a podrobnějšímu studování. Dovoluji si však rouhačsky tvrdit, že produkce už není tvrdo-metalová, byť s ní stále souzní, ale jde spíše k jakýmsi art- progressive- proudům. Sic je vše poslouchatelné a přehledné, chybí mi však odpoutání se od toho, aby vše bylo právě takové – chytré, umělecké. Pokud by tomu napomohl intezivnější zvuk kytar v tvrdších pasážích, živé bicí popř. rovnou účast „producenta“ mi vůbec není jasné. Každopádně mi, až na zvuk, Alchemy of rising nevadí a to není málo.

Nadprodukce? Tvůrčí přetlak? Dvojalbum? Tak jako tak se skláním, před uměním páně Mentola chrlit tolik hudby. Když je to uvnitř, tak to musí ven. Měsíc oraz a od května do června opět do nahrávacího procesu. Nesedí mi umělé bicí, nelibý zvuk zkreslených kytar, podobně jako u minulé nahrávky. Co je nutno ocenit jsou kytary „čisté“, zpěv a už zmíněná potence, samozřejmě hudební. Zajímalo by mě, jak si lze tu přehršel nápadů zapamatovat a uspokojivě koncertně předvádět? Mám teď na mysli hodinu a půl (včetně „Alchemy Of Rising“) kytarování, textů a všeho co k tomu patří. Zatímco plácám „moudra“, uvědomuju si, že Quinessential je nějaká přímější ve sdělení a jde kupředu. Co víc psát? Můžete si objednat originál, stáhnout jejich tvorbu, poslechnout, napsat jim, co si o jejich muzice myslíte, ale to je asi tak vše, co (s tím) můžete dělat.

RadeK.K.

http://bandzone.cz/alchemist

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *