ACID FORCE – Towars The Nuclear Load (CD/EP-2015)

Towards the Nuclear LoadĎalším z vydaní veľmi agilného vydavateľstva Support Underground je debutové EP Slovenského thrashového komanda z Banskej Bystrice ACID FORCE. Spomínaný label ide vpred nezastaviteľnou silou parného valca, zachovávajúc pritom vysokú úroveň daných vydaní. Veď čo už môže byť pre zberateľa lákavejším artiklom ako vinylový kus, či vyšperkovaný digipack. A presne do tejto kategórie patrí aj aktuálne „ípko“ nazvané „Towards The Nuclear Load“.

Ak ste už mali s týmto vydavateľstvom tú česť, asi tušíte do akých vôd mieri produkcia ACID FORCE. A ani v tomto prípade neurobili Support Underground žiadnu odchýlku od predošlých dosiek. Opäť ide o ten najpravovernejší thrash metal starej, poctivej a špinavej školy, prezentujúci sa nezmiernou agresivitou, nabrúsenosťou a zdravou nasranosťou. Priblížme si teda to, čo tento šesťskladbový, necelú pol hodinku trvajúci materiál prináša.

Acid ForcePrvé, čo udrie do očí a bez problémov priradí správne túto placku k danej hudobnej škatuľke, je titulný cover. Ten je vyvedený presne tak, ako sa na thrashovú údernú jednotku patrí. Klasicky kreslený obrázok zobrazujúci post-apokalyptického, z kože stiahnutého mutanta vyzdobeného nábojovými pásmi a neodmysliteľným kvérom, pohybujúceho sa medzi hrobmi, mŕtvymi stromami a nukleárnym odpadom, zahaleného v hustých mrakoch jedovatého plynu. Tak klišéovité, ale zároveň tak štýlové. A v podobnom duchu pokračuje aj lyrika albumu. Od zotročenej spoločnosti súčasných nemysliacich jedincov rátajúcich sa na milióny, cez špinavé praktiky „svätej“ inkvizície, prostého konštatovania, že boh je mŕtvy, až po opis krajiny zajtrajška, trýznenej následkom bakteriologických konfliktov, či opisu černobyľskej tragédie. A to všetko podané v tom najagresívnejšom thrashovom prevedení. Áno, je to nespochybniteľné. ACID FORCE sú tou najpravovernejšou formou tohto štýlu. Typické postupy, frázovanie doplnené štekavým vokálom a (možno trochu prekvapivo) množstvom gitarových, takmer heavy sól. No je tu jedna vec, vybočujúca z tohto zabehnutého formátu. Mám na mysli vskutku vynikajúco vyvedený zvuk nahrávky o ktorý sa postaralo SPK Studio a ktorý v sebe nesie silný odér deathového výraziva. A je to istý paradox. Hoci všetko hovorí pre thrashovú škatuľku, spomínaný zvukový kabát, ktorý je neskutočne plastický (určite stojí za to sústrediť sa na zvuk nástroja spievajúceho basáka Teodora), avšak súčasne vykresľuje všadeprítomné tiene Dámy s kosou.

Až potiaľto by bolo všetko v poriadku. Je teda niečo, čo sa dá ACID FORCE vytknúť? No, jedna vec tu predsa len je. Mám na mysli fakt, že hoci sú jednotlivé skladby sympaticky úderné a hrnú sa nezastaviteľne vpred, stávka na riffovanie a citeľne menšia dávka melódií spôsobuje, že jednotlivé tracky sa vzájomne podobajú možno až príliš. Výnimku tvorí tretí song „God That Never Existed“, nesúci sa vo voľnejšom strednom tempe a hlavne záverečná, titulná „Towards The Nuclear Load“ predstavujúca zároveň jasný vrchol celej tejto kolekcie.

Myslím, že pre všetkých thrashových fans je voľba jasná. ACID FORCE prináša (hlavne vďaka výslednému zvuku) nahrávku, ktorá bez problémov naplní očakávania. No pre budúcnosť by to do nastolenej agresivity chcelo pridať o poznanie viac melodiky.

Dagon

http://bandzone.cz/acidforce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *