ACCOMPLICE AFFAIR – Cienie (CD-2011, My Hands Music)

Z Polska mi přišel nejprve mail, zda bych nechtěl napsat recenzi na dílko „Cienie“ od polského tělesa ACCOMPLICE AFFAIR. Sice jsem vůbec nevěděl o co jde, ale tak nějak zvláště mi připadal onen ostych, který mezi řádky pokládal otázky typu: „a nebude Vás to obtěžovat?“ A proč by mělo? Za ty dlouhá léta jsem už slyšel ledacos, nehledě na recenze. Když si tak někdy prolézám archív, skoro bych si ani nepamatoval, co všechno jsem za těch třináct let všechno recenzovali…

Netrvalo dlouho a už jsem měl balíček ve schránce. Na obale nic extra fotka, zapadající slunce evokovalo tisíc doom metalových spolků, a tak jsem se v koutku duše připravoval na příchod romantiky, možná i klišé, byť třeba Poláci to v tomto hudebním ranku spíše umění. To jen tak na okraj. Jenže… ACCOMPLICE AFFAIR mě dokonale vyšplouchli. „Cienie“ je totiž maximálně ortodoxní ambient s xichtem hororu v součinnosti s industrialem. Něco tak úchylného jsem už hodně dlouho neslyšel. Tenhle materiál totiž mohl vzniknout pečlivou přípravou, stejně tak jako nahodilým nahráváním na diktafon a následném stažení do počítače. Absolutně nic neříkající nálada, opravdu nevím, co si o tom všem myslet. Pamatujete si na album „Delirium Cordia“ od šílenců FANTOMAS? Tehdy jsem si poprvé říkal, že to Mike Patton přehnal a nejinak tomu je i v případě ACCOMPLICE AFFAIR. Hlavní předák Przemyslaw Rychlik asi také baští talíře vtipné kaše, když dokáže vyprodukovat tuto zvrácenost?! A to si představte, že v samotném bookletu alba dokonce naleznete jakési „texty“ popisující ono romantické snažení… Brr, to je něco! Z internetových stránek se pak lze také dočíst, že „Cienie“ není rozhodně prvním počinem… Křehké industriálno je přítomno v podstatě v každém tracku, navíc některé zvuky zdá se speciálně utlumené a někdy jsem měl dokonce pocit, že poslouchám několik vstupních inter, jež byly sebrány z rozličných desek. S tím je také spojeno jakési nekonečné čekání na něco zajímavého či dokonce zábavného, ale kde nic tu nic. Polo-hudební čekání na Godota tedy trvá a trvá a stejně tak jako v literárním díle, ani zde se hlavní protagonista nezjeví.

Materiál „Cienie“ se stěží popisuje a v podstatě stejné je to i s hodnocením. Hlukový soundtrack k neexistujícímu filmu se při všech silách nedá doposlouchat na jeden zátah. Absence hudebního snažení to chybí na celé čáře a jestliže bych měl alespoň vnímat nakumulované zvuky, příliš bych si nepošmákl. Snaha o křehkost je totiž natolik sterilní, že vyznívá spíše křečovitě. V jednoduchosti však nuda na desátou, ale možná jsem to celé dost dobře nepochopil. Nicméně mě překvapuje, že se na internetových stránkách ACCOMPLICE AFFAIR hovoří něco o koketování s electro rockem. Těžko říci, kterak zní starší tvorba tohoto projektu, ale „Cienie“ nemá s tímto označením příliš mnoho společného. Ale jak říkám, pokud v tomhle všem někdo hledá smysl, dejte si to do hlavy. Mně osobně však obdobné brumlání příliš neuspokojuje.

ALL

http://accompliceaffair.glt.pl/

One thought on “ACCOMPLICE AFFAIR – Cienie (CD-2011, My Hands Music)”

  1. … tak to přepošli k dalšímu poslechu a recenzi, ty „neposlouchatelný“, hehehe!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *